TED Talks List

(Albanian)

No.IDTitleEventRecorded
12672Deepika Kurup: Kërkimi për ujë të pastër
TEDWomen 20162016-10-26
22656Anjali Tripathi: Arsyet pse nje dite Toka do te ngjaje me Marsin.
TEDxBeaconStreet2015-11-14
32652Adam Grant: Je marrës apo dhënës?
TED@IBM2016-11-15
42643Sharon Brous: Koha te përmiresojme fetë
TEDWomen 20162016-10-28
52619Tim Leberecht: 4 mënyra për të ndërtuar një kompani njerëzore në epokën e makinave
TEDSummit2016-06-28
62614Christopher Soghoian: Smartphoni juaj është një problem i të drejtave civile.
TEDSummit2016-06-29
72586Nadia Lopez: Përse të hapim një shkollë? Që të mbyllim një burg
TED Talks Live2015-11-02
82548Anthony Goldbloom: Profesionet që do të zëvendësohen dhe ato që nuk do të zëvendësohen nga makinat
TED20162016-02-15
92541Marwa Al-Sabouni: Si arkitektura e Sirisë hodhi themelet për luftë brutale
TEDSummit2016-06-26
102501Kang Lee: A mund ta dalloni me te vertete nese nje femije po genjen?
TED20162016-02-18
112488Ameera Harouda: Pse e vura veten ne rrezik per te treguar historite e Gaza-s
TED20162016-02-18
122485Chris Anderson: Sekreti i një fjalimi TED
TED Studio2016-03-24
132478Robert Palmer: Letrat e Panamase kane ekspozuar nje problem te madh global. Po tani?
Global Witness HQ2016-04-05
142451Casey Gerald: Pranvera e dyshimit
TED20162016-02-19
152448Reshma Saujani: Mësojini vajzave guximin, jo perfeksionin
TED20162016-02-17
162438Shonda Rhimes: Viti kur thashë 'po' për cdo gjë
TED20162016-02-15
172436Russ Altman: Cfarë ndodh në të vërtetë kur i përzien ilacet?
TEDMED 20152015-11-18
182435Celeste Headlee: 10 rregulla për të përmirësuar bisedimin
TEDxCreativeCoast2015-05-01
192429Jocelyne Bloch: Truri mund të jetë në gjendje të riparojë veten - me ndihmë
TEDGlobal>Geneva2015-12-08
202413Yanis Varoufakis: Kapitalizmi do ta hajë demokracinë - po nuk e ngritëm zërin
TEDGlobal>Geneva2015-12-08
212411Oscar Schwartz: A mundet kompjuteri të shkruajë poezi?
TEDxYouth@Sydney2015-05-20
222409Jill Heinerth: Bota e mistershme e shpellave nenujore
TEDYouth 20152015-11-14
232402Aomawa Shields: Si do te gjejme jete ne planetet e tjera
TED20152015-03-16
242388Danit Peleg: Harrojini blerjet. Së shpejti mund t'i shkarkoni veshjet tuaja të reja
TEDYouth 20152015-11-14
252382Ann Morgan: Viti që kam lexuar një libër nga çdo vend i botës
TEDGlobal>London2015-09-29
262351Meklit Hadero: Bukuria e papritur e tingujve te perditshem
TED Fellows Retreat 20152015-08-28
272345Teitur: Shtepia eshte kenga qe gjithmone e kam kujtuar
TED20152015-03-19
282342Sandrine Thuret: Ju mund te rritni qeliza te reja te trurit. Ja se si
TED@BCG London2015-06-30
292340Samuel Cohen: Alzheimer nuk është plakje natyrale- dhe mund ta kurojmë.
TED@BCG London2015-06-30
302336Robin Morgan: Katër poezi të jashtëzakonshme për sëmundjen e Parkinsonit dhe për pleqërinë
TEDWomen 20152015-05-29
312321Yves Morieux: Se si rregullat e tepërta na pengojnë të mbarojmë punë
TED@BCG London2015-07-01
322307Yuval Noah Harari: Si shpjegohet rritja e njerëzimit?
TEDGlobalLondon2015-06-12
332304el Seed: Kur arti urban sjell një mesazh shprese dhe paqje.
TED20152015-03-16
342302Jon Ronson: Çfarë ndodh kur turpërimi në internet del jashtë kontrollit
TEDGlobalLondon2015-06-16
352279Rana el Kaliouby: Ky aplikacion e di se si ndjeheni---- nga pamja e fytyrës
TEDWomen 20152015-05-28
362272Bill Gross: Arsyeja e vetme pse startups jane te suksesshem
TED20152015-03-19
372252Esther Perel: Rimendojmë pabesinë ... një fjalim për këdo që ka dashuruar ndonjëherë
TED20152015-03-19
382245Tal Danino: Mund te perdorim bakteret per te zbuluar kancerin (dhe ndoshta per ta trajtuar ate)
TED20152015-03-16
392232Takaharu Tezuka: Kopshti me i mire qe keni pare ndonjehere
TEDxKyoto2014-09-28
402218Fei-Fei Li: Si po i mësojmë kompjuterat të kuptojnë imazhet
TED20152015-03-17
412212Alison Killing: Ekziston një mënyrë më e mirë për të vdekur, dhe arkitektura mund të ndihmojë
TEDGlobal 20142014-10-20
422204Andy Yen: Mendoni se email-et tuaj janë private? Rimendojeni
TEDGlobal 20142014-10-08
432200Bel Pesce: 5 Menyrat se si mund ti 'vrasim' enderrat
TEDGlobal 20142014-10-07
442195Laura Boushnak: Për këto gra, leximi është një veprim kurajoz
TEDGlobal 20142014-10-14
452194Nadine Burke Harris: Si traumat e vegjëlisë ndikojnë shëndetin gjatë gjithë jetës
TEDMED 20142014-09-10
462193Guy Winch: Pse ne të gjithë duhet ta praktikojmë ndihmën e parë emocionale
TEDxLinnaeusUniversity2014-11-07
472184Keneth Shinozuka: Shpikja ime e thjeshtë, për ta ruajtur gjyshin tim.
TEDYouth 20142014-11-15
482180Brian Dettmer: Librat e vjetër të rilindur si një art kompleks
TEDYouth 20142014-11-04
492178Ben Ambridge: 10 mite për psikologjinë: Të ekspozuara
TEDxYouth@Manchester2014-11-05
502170Sarah Bergbreiter: Pse bëj robotë sa një kokërr orizi
TEDYouth 20142014-11-15
512163Cristina Domenech: Poezia që çliron shpirtin
TEDxRiodelaPlata2014-10-01
522159Michael Rubinstein: Te shohim levizje te padukshme, te degjojme tinguj te heshtur. E kendshme? E frikshme? Nuk vendosim dot
TEDxBeaconStreet2014-11-13
532156Carol Dweck: Fuqia e te besuarit se ti mund te permiresohesh
TEDxNorrkoping2014-11-11
542150Dave Troy: Harta sociale që zbulojnë kryqëzimet e një qyteti - dhe ndarjet
TEDGlobal 20142014-10-13
552137Nancy Frates: Takohuni me nënën që nisi Ice Bucket Challenge
TEDxBoston2014-10-02
562136Rosie King: Si autizmi më dha lirinë të jem vetvetja
TEDMED 20142014-09-09
572128Alejandro Aravena: Filozofia ime arkitekturale? Perfshi në proces komunitetin
TEDGlobal 20142014-10-09
582122Kare Anderson: Bëhu krijues i mundësisë
TED@IBM2014-09-15
592106Glenn Greenwald: Pse ka rëndësi privatësia
TEDGlobal 20142014-10-02
602102Meaghan Ramsey: Përse është keq të mendosh se je i shëmtuar
TED@Unilever2014-09-17
612095Eman Mohammed: Forca për të treguar tregimin e fshehur
TED20142014-03-14
622089Uldus Bakhtiozina: Foto te cuditshme qe i permbysin stereotipet
TED20142014-03-20
632077Nancy Kanwisher: Portreti neutral i mendjes njerëzore
TED20142014-03-14
642075Shubhendu Sharma: Si te rritni një pyll të vogël kudo
TED20142014-03-16
652070Isabel Allende: Si te jetosh me pasion-pavaresisht moshes
TED20142014-03-20
662057Dan Pacholke: Si burgjet mund të ndihmojnë të burgosurit të jetojnë jetë domethënëse
TEDxMonroeCorrectionalComplex2014-03-15
672055Nick Hanauer: Kini mendjen, plutokratët e mi, sfurqet po vijnë
TEDSalon NY20142014-08-06
682054Megan Washington: Pse jetoj në një tmerr vdekjeprurës nga i foluri ne publik
TEDxSydney2014-04-26
692052Janet Iwasa: Si animacionet mund të ndihmojnë shkencëtarët për të testuar një hipotezë
TED20142014-03-19
702050Shai Reshef: Një shkollim i lartë me çmim shumë të ulët
TED20142014-03-14
712049Ze Frank: A je njerezor?
TED20142014-03-20
722037Paul Bloom: A mund paragjykimi të jetë dicka pozitive?
TEDSalon NY20142014-01-15
732028Jamila Lyiscott: 3 ways to speak English
TEDSalon NY20142014-02-12
742024Zak Ebrahim: Jam djali i një terroristi. Ja se si unë zgjodha paqen.
TED20142014-03-12
752012Dan Gilbert: Psikologjia e vetes se ardhshme
TED20142014-03-18
762009Kitra Cahana: Tregime te te pastreheve dhe te fshehurve
TED20142014-03-17
771999Sebastian Junger: Pse veteranve ju mungon lufta
TEDSalon NY20142014-01-16
781997Kevin Briggs: Ura mes vetëvrasjes dhe jetës
TED20142014-03-18
791995Deborah Gordon: Cka na mesojme milingonat per trurin, kancerin dhe internetin
TED20142014-03-20
801991Marco Tempest: Ndoshta demostrimi më mirë i robotit
TED20142014-03-20
811989Sara Jones: Çfarë fsheh e ardhmja ? 11 personazhe sjellin përgjigje të çuditshme
TED20142014-03-21
821986David Epstein: A jane duke u bere atletet me te shpejte, me te mire, me te forte?
TED20142014-03-20
831985Wendy Chung: Autizmi — cfare dime (dhe cfare nuk dime ende)
TED20142014-03-20
841983Elizabeth Gilbert: Suksesi, deshtimi dhe rruga per te vazhduar te krijosh
TED20142014-03-19
851982Will Marshall: Satelite shume te vegjel na tregojne Token teksa ndryshon thuajse ne kohe reale
TED20142014-03-20
861974Jennifer Senior: Për prindërit, lumturia është një arritje e madhe
TED20142014-03-21
871973David Brooks: Duhet te jetoni per rezymen tuaj ... apo per eulogjine?
TED20142014-03-19
881965Chris Emdin: Mësojuni mësuesve si të krijojnë të magjishmen
TED@NYC2013-10-08
891963Allan Adams: Zbulimi që mund të shkaktojë rishkrimin e fizikës
TED20142014-03-18
901962Stafi i TED: Është TED, Komedi Muzikore
TED in the Field2014-04-01
911960Lawrence Lessig: Rruga e pandalshme drejt reformave politike
TED20142014-03-20
921955Ed Yong: Bulkthat vetevrases, furrtaret zombi dhe perralla te tjera parazitesh
TED20142014-03-20
931954Ziauddin Yousafzai: Vajza ime, Malala
TED20142014-03-17
941951Chris Hadfield: Cfare mesova kur u verbova ne hapesire
TED20142014-03-18
951949Charmian Gooch: Deshira ime: Te filloj nje epoke te re te hapjes se biznesit
TED20142014-03-18
961943Anne-Marie Slaughter: A mundemi të gjithë "t'i kemi të gjitha"?
TEDGlobal 20132013-06-11
971942Gabriel Barcia-Colombo: Automati im i shitjeve të ADN
TED Fellows Retreat 20132013-08-19
981940Christopher Soghoian: Vëzhgimi qeveritar - ky është vetëm fillimi
TED Fellows Retreat 20132013-08-12
991939Mary Lou Jepsen: A munden pajisjet e së ardhmes të lexojnë imazhet e trurit?
TED20132013-03-12
1001937Annette Heuser: Tre agjensite me fuqine per te fuqizuar ose shkaterruar ekonomite
TEDGlobal 20132013-06-07
1011936Henry Lin: Cfare mund te mesojme nga galaktikat shume, shume larg
TEDYouth 20132013-11-19
1021930Roselinde Torres: Cfarë duhet për t'u bërë lider i mirë
TED@BCG San Francisco2013-10-30
1031928Rupal Patel: Zerat e sintetizuar, unike si shenjat e gishterinjve
TEDWomen 20132013-12-05
1041925Yann Dall'Aglio: Dashuria -- nuk po bëhet ashtu si duhet.
TEDxParis 20122012-10-12
1051923Clayton Cameron: A-ritm-etik. Matematika prapa ritmit
TEDYouth 20132013-11-15
1061918Esta Soler: Si e kthyem rrjedhën e ngjarjeve mbi dhunën në familje (Udhëzim: Polaroidi ndihmoi)
TEDWomen 20132013-12-05
1071917Maya Penn: Takoni një ndërmarrëse, kartoniste, dizajnere, aktiviste... të re
TEDWomen 20132013-12-05
1081915McKenna Pope: Dëshiron të bëhesh aktivist? Fillo me lodrat e tua
TEDYouth 20132013-11-23
1091913Anant Agarwal: Përse kurset masive online kanë rëndësi
TED20132013-06-14
1101912Joe Kowan: Si e mposhta frikën për skenën
TED@State Street Boston2013-11-18
1111910Paula Johnson: Kujdesi shendetsor ... i tij dhe i saj
TEDWomen 20132013-12-05
1121908Guy Hoffman: Robot me "shpirt"
TEDxJaffa 20132013-10-15
1131906Sheryl Sandberg: Ne beme perpara... po tani?
TEDWomen 20132013-12-05
1141900Sandra Aamodt: Pse dietat zakonisht nuk funksionojne
TEDGlobal 20132013-06-11
1151898Maysoon Zayid: Kam 99 probleme... paraliza është vetëm një.
TEDWomen 20132013-12-04
1161897Paul Piff: A ju bën paraja të lig?
TEDxMarin2013-10-02
1171896Diana Nyad: Kurrë, kurrë mos hiq dorë
TEDWomen 20132013-12-05
1181895Krista Donaldson: Gjuri 80 dollarësh që po ndryshon jetët.
TEDWomen 20132013-12-05
1191893Marco Annunziata: Mirësevini në epokën e Internetit industrial
TED@BCG San Francisco2013-10-30
1201890Boyd Varty: Çfarë mësova nga Nelson Mandela
TEDWomen 20132013-12-05
1211889Eddy Cartaya: Zbulimi im i shpellave akullnajore
TEDYouth 20132013-11-16
1221886Enrique Peñalosa: Pse autobusët paraqesin demokracinë në veprim?
TEDCity2.02013-09-20
1231885David Lang: Roboti im nënujor
TED20132013-02-25
1241883Sally Kohn: Le të provojmë korrektësinë emocionale
TED@NYC2013-10-14
1251880David Steindl-Rast: Dëshironi të jeni të lumtur? Jini mirënjohës
TEDGlobal 20132013-06-25
1261878Peter Doolittle: Çfarë kuptimi ka për botën " kujtesa e punës"
TEDGlobal 20132013-06-10
1271877Jared Diamond: Si munden shoqëritë të plaken më mirë
TED20132013-03-14
1281873Stefan Larsson: Çfarë mund të mësojnë doktorët nga njëri-tjetri
TED@BCG Singapore2013-10-10
1291866Jane McGonigal: Mundje gishtash ... me shume lojtare?
TEDGlobal 20132013-06-11
1301865Mick Cornett: Si arriti qyteti obez te humbte 450 mije kilogram
TEDMED 20132013-04-08
1311864Mohamed Ali: Lidhja mes papunesise dhe terrorizmit
TEDCity2.02013-09-20
1321862Arthur Benjamin: Magjia e numrave Fibonaçi
TEDGlobal 20132013-06-12
1331861Mikko Hypponen: Si NSA ka tradhëtuar besimin e botës - është koha për veprim
TEDxBrussels2013-10-28
1341858Robin Nagle: Cfare zbulova ne plehrat e qytetit te New Yorkut
TEDCity2.02013-09-20
1351856Abha Dawesar: Jeta ne " te tashmen dixhitale"
TEDGlobal 20132013-06-14
1361855Mariana Mazzucato: Qeveria - Investues? Ndermarres Rreziku apo Inovator?
TEDGlobal 20132013-06-26
1371854Xavier Vilalta: Një arkitekturë autoktone dhe komunitare
TEDGlobal 20132013-06-11
1381853Gian Giudice: Pse gjithësia jonë mund të ekzistojë në teh thike
TEDxCERN2013-05-03
1391849Hetain Patel: Cili jam? Mendoje serish.
TEDGlobal 20132013-06-11
1401839Trita Parsi: Irani dhe Israeli: Paqja eshte e mundshme.
TEDGlobal 20132013-06-26
1411831Malcolm Gladwell: Historia e padëgjuar e Davidit dhe Goliathit
TEDSalon NY20132013-09-19
1421830Kevin Breel: Rrefimi i nje komiku ne depresion
TEDxKids@Ambleside2013-05-05
1431829Onora O'Neill: Ajo që nuk e kuptojmë për besimin
TEDxHousesOfParliament2013-06-25
1441827Stuart Firestein: Ne ndjekje te injorances
TED20132013-02-28
1451824Andras Forgacs: Lekure dhe mish pa vrare kafshe
TEDGlobal 20132013-06-13
1461823Eric Berlow and Sean Gourley: Hartezimi i ideve qe vlejne per t'u perhapur.
TED20132013-02-28
1471821Apollo Robbins: Arti i hutimit.
TEDGlobal 20132013-06-12
1481815Kelly McGonigal: Si të bëhesh mik me stresin
TEDGlobal 20132013-06-11
1491814Alexa Meade: Kanavaca ime është trupi juaj
TEDGlobal 20132013-06-13
1501812May El- Khalil: Te besh paqe eshte nje maratone
TEDGlobal 20132013-06-22
1511810Russell Foster: Përse flemë?
TEDGlobal 20132013-06-13
1521809Shigeru Ban: Streha emergjence te krijuara nga letra.
TEDxTokyo2013-05-01
1531806Jinsop Lee: Dizenjim per pese senset
TED20132013-02-27
1541803Suzanne Talhouk: Kush thotë që të flasim arabisht nuk na bën "cool'?
TEDxBeirut2012-12-18
1551802Si munden garat e Formula 1 te ndihmojne...foshnjet?
TEDxNijmegen2013-04-18
1561800Eleanor Longden: Zerat ne koken time
TED20132013-02-28
1571798Bastian Schaefer: Nje avion i madh i printuar ne 3D?
TEDGlobal 20132013-06-10
1581797Tania Luna: Kur nje cent me beri te ndjehem si milionere
TED@New York2012-07-12
1591796Roberto D'Angelo + Francesca Fedeli: Një mësim i jetës nga sëmundja e bebes sonë.
TEDGlobal 20132013-06-11
1601795Paul Kemp-Robertson: Bitcoin. Djersa. Tide. Takohuni me te ardhmen e monedhes se branduar.
TEDGlobal 20132013-06-22
1611794John Searle: Gjendja jonë e përbashkët-- vetëdija
TEDxCERN2013-05-08
1621792Tom Thum: Orkestra në gojën time
TEDxSydney2013-05-04
1631791Chrystia Freeland: Rritja e super-pasanikëve të rinj botërorë
TEDGlobal 20132013-06-22
1641789Pico Iyer: Ku eshte shtepia?
TEDGlobal 20132013-06-20
1651785Michael Green: Perse duhet te ndertojme gradacela prej druri
TED20132013-02-27
1661784Charmian Gooch: Takohu me lojtaret e fshtehte te korrupsionit nderkombetar
TEDGlobal 20132013-06-14
1671781Jinha Lee: Zgjatu drejt kompjuterit dhe merr nje piksel
TED20132013-02-27
1681774Peter Attia: Po sikur ta kemi gabim rreth diabetit?
TEDMED 20132013-04-05
1691773Margaret Heffernan: Rreziqet e "verbimit të dëshirueshëm"
TEDxDanubia2013-03-22
1701772Lesley Hazleton: Dyshimi si pjese thelbesore e besimit
TEDGlobal 20132013-06-12
1711770Juliana Rotich: Njihuni me BRCK, Aksesi Internetit i ndertuar per Afriken
TEDGlobal 20132013-06-11
1721767Mana al-Sharif: Nje grua Saudite qe guxoi te ngiste makinen.
TEDGlobal 20132013-06-11
1731765George Papandreou: Imagjinoni një Europë demokratike pa kufij.
TEDGlobal 20132013-06-11
1741763Camille Seaman: Fotografi nga nje ndjekese stuhish
TED20132013-02-28
1751762Rodney Brooks: Pse do te mbeshtetemi tek robotet
TED20132013-02-26
1761761Al Vernacchio: Seksit i nevojitet nje metafore e re. Ja njera…
TED20122012-03-02
1771760Martin Villeneuve: Si realizova një film të pamundur
TED20132013-02-27
1781759Andrew McAfee: Si do ngjajne punet e se ardhmes?
TED20132013-02-28
1791755Lisa Bu: Si librat ta hapin mendjen.
TED20132013-02-28
1801754Alex Laskey: Si shkenca morale mund të reduktoje faturën tuaj te energjisë.
TED20132013-02-28
1811753Jackson Katz: Dhuna kundrejt gruas-- eshte nje ceshtje e burrave
TEDxFiDiWomen2012-11-30
1821751Hendrik Poinar: Riktheni mamuthin puplor!
TEDxDeExtinction2013-03-15
1831750Ji-Hae Park: Violina dhe nata ime e erret e shpirtit.
TED20132013-02-27
1841747Phil Hansen: Perqafo dridhjen
TED20132013-02-26
1851745Sergey Brin: Pse Google Glass?
TED20132013-02-27
1861744Judy MacDonald Johnston: Pergatituni per nje fundjete te mire.
TED20132013-02-27
1871739Bill Gates: Mësuesit kanë nevojë për një vlerësim të vërtetë
TED Talks Education2013-05-07
1881738Ken Robinson: Si t'i shmangemi Luginës së Vdekjes së Edukimit?
TED Talks Education2013-04-23
1891737Malcolm London: “ Gjimnazi, nje terren ushtrimor"
TED Talks Education2013-05-07
1901736ShaoLan Hsueh: Mëso të lexosh gjuhën kineze... me lehtësi!
TED20132013-02-26
1911734Pearl Arredondo: Historia ime, nga vajza e një gangsteri në një mësuese shembullore.
TED Talks Education2013-05-07
1921733Angela Lee Duckworth: Celesi i suksesit? Te kesh kuraje
TED Talks Education2013-04-04
1931731Ramsey Musallam: 3 rregulla qe nxisin te mesosh
TED Talks Education2013-04-17
1941730Juan Enriquez: Jeta jote online, e përhershme si tatuazh
TED20132013-02-26
1951729Sebastião Salgado: Drama e heshtur e fotografisë
TED20132013-02-26
1961728Rita Pierson: Çdo fëmijë ka nevojë për mbështetje
TED Talks Education2013-05-07
1971726Nilofer Merchant: Ke nje takim? Bej nje shetitje.
TED20132013-02-26
1981725David Pogue: 10 keshillat qe do t'ju kursejne kohe ne perdorimin e teknologjise
TED20132013-02-25
1991724Jennifer Healey: Nëse makinat do të flisnin, mund të shmangeshin aksidentet.
TED@Intel2013-04-08
2001723Michael Stevens: How much does a video weigh?
TED-Ed2013-02-28
2011720Celesi i rritjes? Te bejme gare se bashku me makinat.
TED20132013-02-26
2021719Robert Gordon: Vdekja e inovacionit, fundi i rritjes ekonomike.
TED20132013-02-26
2031717Andres Lozano: Parkinson, depresion dhe celesi qe mund ti fike ata.
TEDxCaltech2013-01-18
2041713Rose George: Le te flasim mbi jashteqitjen. Seriozisht.
TED20132013-02-27
2051709Keller Rinaudo: Nje mini robot -- mundesuar nepermjet telefonit tuaj.
TED20132013-02-26
2061705Katherine Kuchenbecker: The technology of touch
TEDYouth 20122012-11-17
2071704Sanjay Dastoor: Nje tryeze rreshkitese, me dicka plus
TED20132013-02-27
2081703Kees Moeliker: Si ma ndryshoi jeten nje rose e ngordhur.
TED20132013-02-28
2091702Lawrence Lessig: Ne, Njerezit dhe Republika qe duhet te rivendosim
TED20132013-02-27
2101701Neuroshkence, teoria e lojës, majmunët
TEDxCaltech2013-01-18
2111700Mark Shaw: Nje demonstrim shume i thate
TED20132013-02-28
2121699Richard Turere: Shpikja ime qe vendosi paqen me luanët.
TED20132013-02-27
2131694Hyeonseo Lee: Arratisja nga Korea e Veriut
TED20132013-02-28
2141692Catarina Mota: Luaj me materiale inteligjente
TEDGlobal 20122012-07-12
2151678Sugata Mitra: Nderto nje Shkolle ne Re
TED20132013-02-26
2161677Bruno Maisonnier: Kerceni, robote te vegjel!
TEDxConcorde2013-01-24
2171672Kakenya Ntaiya: Nje vajze qe kerkoi shkollen
TEDxMidAtlantic2012-10-26
2181666Shabana Basij-Rasikh: Guxoni për të arsimuar vajzat Afgane
TEDxWomen 20122012-12-01
2191664Edi Rama: Rikthe qytetin tend ne saje te ngjyres
TEDxThessaloniki2012-05-12
2201662Kid President: I think we all need a pep talk
SoulPancake2013-01-24
2211661Lee Cronin: Printo ilacin tend
TEDGlobal 20122012-06-26
2221654Leslie Morgan Steiner: Pse viktimat e dhunës familjare nuk largohen
TEDxRainier2012-11-10
2231651Janine di Giovanni: Cfare pashe ne lufte
TEDxWomen 20122012-12-01
2241647Cameron Russell: Paraqitja nuk eshte gjithcka.Me besoni,une jam modele.
TEDxMidAtlantic2012-10-27
2251646Angela Patton: Nje ballo per baba-vajze... ne burg.
TEDxWomen 20122012-11-30
2261634Steven Addis: Lidhja baba-bije, nga nje foto c'do here
TED20122012-02-29
2271622Paolo Cardini: Harro 'shume gjera ne te njejten kohe", provo "cdo gje ne kohen e vet"
TEDGlobal 20122012-06-27
2281611Ludwick Marishane: Nje dush pa uje
TED@Johannesburg2012-05-03
2291608Jake Wood: Nje mision i ri per veteranet - ndihme e shpejte ne katastrofat natyrale
TEDxSanDiego2011-12-21
2301603Hannah Brencher: Letra dashurie per te huajt
TED@New York2012-06-07
2311602Marco Tempest: Një magjistar kibernetik luan me letra si askush tjetër
TEDGlobal 20122012-06-28
2321592Melissa Marshall: Më ndrico mendjen.
TEDGlobal 20122012-06-26
2331581Ryan Merkley: Video në internet - me shënime, e ripunuar dhe kërcyese
TEDGlobal 20122012-06-26
2341578John Lloyd: An animated tour of the invisible
TED-Ed2012-09-26
2351561Jonathan Trent: Energji nga grupe të algave lundruese
TEDGlobal 20122012-06-27
2361560Scott Fraser: Përse dëshmitë okulare janë të gabuara
TEDxUSC2012-05-04
2371543Hannah Fry: Is life really that complex?
TEDxUCL2012-06-03
2381542Scilla Elworthy: Të luftosh pa dhunë
TEDxExeter2012-04-20
2391537Bahia Shehab: Nje mije here jo
TEDGlobal 20122012-06-25
2401533Margaret Heffernan: Guximi për tu mospajtuar
TEDGlobal 20122012-06-29
2411528Giles Duley: When a reporter becomes the story
TEDxObserver2012-03-10
2421523Michael Anti: Mbrapa Firewall te madh Kinez
TEDGlobal 20122012-06-29
2431519Michael Hansmeyer: Te ndërtosh forma të paimagjinueshme
TEDGlobal 20122012-06-27
2441518Malte Spitz: Kompania juaj telefonike po ju ruan
TEDGlobal 20122012-06-27
2451487Peter Norvig: Klasa me 100 000 studentë
TED20122012-02-28
2461482Marco Tempest: Ngritja dhe rënia elektrike e Nikola Teslas
TED20122012-03-01
2471477Sarah Parcak: Arkeologjia nga hapësira
TED20122012-03-01
2481471John Hodgman: Çfarë është dizajni?
TED20122012-03-01
2491470Damian Palin: Nxjerrja e mineraleve nga uji i detit
TED20122012-02-27
2501469Terry Moore: pse eshte 'x' i panjohur?
TED20122012-02-28
2511467Juan Enriquez: A do te jene femijet tane qenie te ndryshme?
TEDxSummit2012-04-26
2521454Nathan Wolfe: C'ka mbetur per t'u eksploruar?
TED20122012-02-27
2531453Melissa Garren: The sea we've hardly seen
TEDxMonterey2012-04-18
2541451JR: Nje vit nga fillimi i ndryshimit te botes
TED20122012-03-01
2551450Carl Schoonover: Si të shohim brenda trurit?
TED20122012-02-28
2561448Jean-Baptiste Michel: Matematika e historise
TED20122012-02-27
2571447Tali Sharot: Njëanshmëria e optimizmit
TED20122012-02-29
2581446José Bowen: Beethoven the businessman
TEDxSMU2011-12-03
2591444Renny Gleeson: 404, historia e "faqes qe nuk gjendet"
TED20122012-02-28
2601441JP Rangaswami: Informacioni është ushqim.
TED@SXSWi2012-04-09
2611440Muzika dhe emocionet pergjate kohes.
TED20122012-03-01
2621431Joe Smith: Si perdoret letra e duarve
TEDxConcordiaUPortland2012-03-31
2631430Nancy Lublin: Mesazhe që shpëtojnë jetë
TED20122012-02-29
2641428Jon Bergmann: Just how small is an atom?
TED-Ed2012-04-25
2651427Michael Norton: Si të blejmë lumturinë
TEDxCambridge2011-11-18
2661425Christina Warinner: Vëzhgimi i sëmundjeve të vjetra duke përdoruri ...shtresë
TED20122012-02-27
2671424Laura Carstensen: Të moshuarit janë më të lumtur
TEDxWomen 20112011-12-06
2681422Drew Curtis: Si e mundi një patentues
TED20122012-02-28
2691420Abigail Washburn: ndërtimi i madhëdhenjeve Amerikë - Kinë .. me qifteli
TED20122012-02-27
2701417Frans de Waal: Sjellja morale tek kafshët
TEDxPeachtree2011-11-04
2711416Frank Warren: Gjysëm milioni sekrete
TED20122012-02-29
2721415Carvens Lissaint: "Put the financial aid in the bag"
TED-Ed2011-11-11
2731413Lucy RcRae:Si mundet teknologjia ta transformojë trupin e njeriut?
TED20122012-02-27
2741411Jack Choi: Në Tavolinen virtuale të operacjonit
TED20122012-02-29
2751409Sherry Turkle: Të lidhur, por të vetmuar?
TED20122012-02-29
2761408Tierney Thys + Plankton Chronicles Project: The secret life of plankton
TED-Ed2012-04-02
2771407Rick Falkvinge: I am a pirate
TEDxObserver2012-03-11
2781406Daniel Schnitzer: Inventing is the easy part. Marketing takes work
TEDxPittsburgh2011-11-19
2791405Marco Tempest: Një përrallë magjike ( me realitetin e shtuarë)
TED20122012-03-01
2801404Ayah Bdei: Ndërtimi i bloqeve që fike dhe ndize, alarmi dhe mësimi
TED20122012-02-27
2811403Leymah Gbowee: Te shpalosim inteligjencen, pasionin dhe madheshtin e vajzave
TED20122012-03-02
2821400Jer Thorp: Make data more human
TEDxVancouver2011-11-12
2831398Billy Collins: Momente të jetës së përditshme, të ruajtura në kohë
TED20122012-02-28
2841397Taylor Wilson: Po, unë ndertova nje reaktor berthamor me fuzion
TED20122012-03-01
2851396Noel Bairey Merz: Rreziku kryesor për shëndetin e grave
TEDxWomen 20112011-12-01
2861393Mark Raymond: Victims of the city
TEDxPortofSpain2011-11-11
2871392Scott Summit: Beautiful artificial limbs
TEDxCambridge2011-11-19
2881391Brené Brown: Në dëgjim të turpit
TED20122012-03-02
2891390Rob Reid: 8 Miljard iPod
TED20122012-03-01
2901389Jonathan Haidt: Feja, evolucioni, dhe ekstaza e vetëtranshendencës
TED20122012-02-29
2911388Adam Savage: How simple ideas lead to scientific discoveries
TED-Ed2011-11-02
2921387David Gallo: Deep ocean mysteries and wonders
TED-Ed2012-03-12
2931386Chris Anderson (TED): Questions no one knows the answers to
TED-Ed2012-03-12
2941385Greg Gage: The cockroach beatbox
TED-Ed2011-11-17
2951383Kelli Anderson: Design to challenge reality
TEDxPhoenix2011-11-11
2961382Mankthi më i keq i një spikeri të TED
TED20122012-03-01
2971381Jennifer Pahlka: Kodimi i një qeverie më të mirë
TED20122012-02-29
2981380James Hansen: Përse më duhet të flas hapur për ndryshimin e klimës
TED20122012-02-29
2991378Bryan Stevenson: Duhet të flasim për një padrejtësi
TED20122012-03-01
3001377Susan Cain: Fuqia e introvertëve
TED20122012-02-28
3011376Vijay Kumar: Robotët që fluturojnë .. dhe bashkëveprojnë
TED20122012-02-29
3021373Daniel Pauly: Zhvendosja e bazës së oqeanit
Mission Blue Voyage2010-04-10
3031371Kevin Allocca: Perse videot behen virale?
TEDYouth 20112011-11-19
3041369Jeffrey Kluger: The sibling bond
TEDxAsheville2011-11-13
3051368Tan Le: Historia e emigrimit tim
TEDxWomen 20112011-12-01
3061367Shlomo Benartzi: Te kursejme per te nesermen, neser
TEDSalon NY20112011-11-09
3071366Shilo Shiv Suleman: Të përdorësh teknologjinë për ti mundësuar ëndërrimet.
INK Conference2011-12-09
3081364Neil MacGregor: 2600 vjet histori në një objekt
TEDGlobal 20112011-07-13
3091363Lucianne Walkowicz: Look up for a change
TEDxPhoenix2011-11-11
3101361Paul Konelli: Humanitarianizmi dixhital
TEDxRC22011-11-27
3111360Simon Berrow: Si të shpëtosh një peshkqen per të cilin nuk di asgjë?
TEDxDublin2010-03-29
3121359Lucien Engelen: Ruaje shëndetin tënd
TEDxMaastricht2011-04-04
3131357Jenna McCarthy: Çfarë nuk dini për martesën
TEDxAmericanRiviera2011-11-11
3141354Keith Nolan: Deaf in the military
TEDxIslay2011-04-23
3151353Erik Johansson: Fotografi e pamundur
TEDSalon London Fall 20112011-11-08
3161351Sheikha Al Mayassa: Globalizimi i vendorve, vendorizimi i globit
TEDWomen 20102010-12-02
3171350Stephen Coleman: Rreziqet morale të armëve jo-vdekjeprurëse.
TEDxCanberra2011-09-24
3181349Neil Burgess: Si të tregon truri se ku gjendesh
TEDSalon London Spring 20112011-11-11
3191348Aleph Molinari: Let's bridge the digital divide!
TEDxSanMigueldeAllende2011-08-06
3201347Nancy Duarte: The secret structure of great talks
TEDxEast2011-11-11
3211344Shawn Achor: Sekreti i lumtur per te punuar me mire
TEDxBloomington2011-05-11
3221343Bill Doyle: Shërimi i kancerit me fusha elektrike
TEDMED 20112011-10-25
3231340Bjarke Ingels: Hedonistic sustainability
TEDxEast2011-05-09
3241339Gazle Tzemach Lemmon: Grat ndërrmarrëse, shembull jo i pritshem
TEDxWomen 20112011-12-02
3251337Brian Goldman: Mjekët bëjnë gabime. A mund të flasim për këtë?
TEDxToronto 20102011-11-11
3261336Diana Nyad: Not ekstrem me kandilët e detit më të rrezikshëm në botë
TEDMED 20112011-10-28
3271331Scott Rickard: The beautiful math behind the world's ugliest music
TEDxMIA2011-09-13
3281330Sheena Iyengar: Si ta bëjmë zgjedhjen më të thjeshtë
TEDSalon NY20112011-11-09
3291329Clay Shirky: Pse SOPA është ide e dëmshme
TEDSalon NY20122012-01-17
3301328Mikko Hypponen: Tri llojet e sulmit në internet
TEDxBrussels2011-11-17
3311327Alain de Botton: Ateizem 2.0
TEDGlobal 20112011-07-13
3321326Sonaar Luthra: Njihuni me Kanarinen e ujit
TEDGlobal 20112011-07-14
3331325Charles Hazlewood + British Paraorchestra: The debut of the British Paraorchestra
TEDxBrussels2011-11-22
3341324Kirk Sorensen: Thorium, an alternative nuclear fuel
TEDxYYC2011-04-01
3351323Molrey këndon "Women of Hope" (Gratë shprese)
TEDxWomen 20112011-12-01
3361321Jonas Gahr Store: Ne mbrojte te dialogut
TEDxRC22011-11-11
3371318Tyler Cowen: Be suspicious of simple stories
TEDxMidAtlantic2009-11-09
3381317Michelle Borkin: Can astronomers help doctors?
TEDxBoston 20112011-06-28
3391316Nate Garvis: Change our culture, change our world
TEDxTC2010-10-13
3401315Sebastian Wernicke: 1000 TED Biseda, 6 fjalë
TEDxZurich 20112011-11-10
3411314Zhvendosja globale e pushtetit
TEDxBrussels2011-12-28
3421313Jane Fonda: Akti i tretë i jetës
TEDxWomen 20112011-12-07
3431312A.J. Jacobs: Se si jeta e shëndetshme gati më mbyti
TEDMED 20112011-10-28
3441310Daniel Goldstein: Lufta në mes vetes tënde të tashme dhe të ardhme
TEDSalon NY20112011-11-09
3451307Thomas Pogge: Medicine for the 99 percent
TEDxCanberra2011-09-24
3461306Roger Doiron: My subversive (garden) plot
TEDxDirigo2011-09-10
3471305Ramona Pierson: Një vend i papritur për shërim
TEDxDU 20112011-05-13
3481303Jepini një vlerë natyrës!
TEDGlobal 20112011-07-14
3491301Monika Bulaj: Drita e fshehur e Afganistanit
TEDGlobal 20112011-07-12
3501300David Damberger: What happens when an NGO admits failure
TEDxYYC2011-04-01
3511299Klaus Stadlmann: The world's smallest 3D printer
TEDxVienna2011-10-04
3521298Stefon Harris: Nuk ka gabime në bandë
TEDSalon NY20112011-11-09
3531297Yoav Medan: Kirurgji me ultratinguj—shërim pa prerje
TEDMED 20112011-10-24
3541296Cheryl Hayashi: Madhështia e fijes së merimangës
TED20102010-02-21
3551295Luis von Ahn: Bashkëpunimi masive online
TEDxCMU2011-04-03
3561293Sarah Kay: How many lives can you live?
TEDxEast2011-05-09
3571292Leslie Dodson: Don't misrepresent Africa
TEDxBoulder 20112011-09-24
3581289Annie Murphy Paul: Cfare mesojme para se te lindim
TEDGlobal 20112011-07-12
3591288Karen Tse: Si mund te ndalojme torturen.
TEDGlobal 20112011-07-13
3601287Kathryn Schulz: Mos u pendo për pendime
TEDSalon NY20112011-11-09
3611286Damon Horowitz: Filozofia në Burg
TED20112011-03-04
3621285Amy Purdy: Të jetosh përtej limiteve
TEDxOrangeCoast2011-05-19
3631283Louie Schwartzberg: Natyra. Bukuria. Mirënjohja.
TEDxSF2011-06-11
3641282Joe Sabia: Teknologjia e rrefim-tregimeve
Full Spectrum Auditions2011-05-24
3651281Péter Fankhauser:Takojeni Rezeron, vallëzuesin robot - top
TEDGlobal 20112011-07-13
3661280Si të mbrojmë Tokën nga asteroidët
TEDxBoulder 20112011-09-05
3671279Natalie Warne: Being young and making an impact
TEDxTeen2011-04-02
3681278Gabe Zichermann: How games make kids smarter
TEDxKids@Brussels2011-06-01
3691276Robin Ince: Shkenca kundrejt mrekullisë?
TEDGlobal 20112011-07-13
3701274Eksperimente që hedhin dritë mbi zjatjen e jetëgjatësisë
TEDGlobal 20112011-07-13
3711272Thomas Suarez: Një krijues i app vetëm 12 vjec
TEDxManhattanBeach2011-10-22
3721271Yves Rossy: Fluturo me Njeriun Avion
TEDGlobal 20112011-07-13
3731270Nga ngjizja tek lindja -- në imazhe
INK Conference2010-12-02
3741269Pervoja e perbashket e absurditetit
TEDxBloomington2011-05-11
3751268Roger McNamee: 6 ways to save the internet
TEDxSantaCruz2011-03-02
3761267Allan Jones: Harta e trurit
TEDGlobal 20112011-07-13
3771265Aparna Rai: Arti i teknologjise se larte (me sens humori)
TEDGlobal 20112011-07-14
3781263Sandra Fisher-Martins: The right to understand
TEDxO'Porto2011-03-21
3791262Marco Tempest: Realiteti i të shtuarit, magjia e teknologjis
TEDGlobal 20112011-07-13
3801260Anna Mracek Dietrich: Nje aeroplane qe mund te drejtohet
TEDGlobal 20112011-07-15
3811259Paul Zak: Besimi, moraliteti -- dhe oksitocina
TEDGlobal 20112011-07-13
3821258Hasan Elahi: FBI, ja ku jam!
TEDGlobal 20112011-07-14
3831257Beatrice Coron: Histori të prera nga letra
TED20112011-03-01
3841255Malcolm Gladwell: Tregimi i çuditshem i Norden per vendin e makinerise se bombave
TEDGlobal 20112011-07-14
3851254Iain McGilchrist: The divided brain
RSA Animate2011-10-21
3861253Richard Wilkinson: Si e dëmton shoqërinë pabarazia ekonomike
TEDGlobal 20112011-07-12
3871252Nathalie Miebach: Arti i berë nga fortunat
TEDGlobal 20112011-07-11
3881250Guy-Philippe Goldstein: Si sulmet kompjuterike kërcënojnë paqen e botës reale
TEDxParis 20102010-01-30
3891249Justin Hall-Tipping: Çlirimi i energjisë nga rrjeti elektrik
TEDGlobal 20112011-07-13
3901246Pamela Meyer: Si te identifikosh nje genjeshtar
TEDGlobal 20112011-07-13
3911245Michael Nielsen: Open science now!
TEDxWaterloo2011-03-03
3921244Ian Richie: Dita kur refuzova Tim Berners-Lee-në
TEDGlobal 20112011-07-11
3931243Richard Seymour: Si ndjehet bukuria
TEDSalon London Spring 20112011-05-18
3941242Paul Lewis: How mobile phones helped solve two murders
TEDxThessaloniki2011-04-02
3951241Alison Gopnik: Cfare mendojne bebet?
TEDGlobal 20112011-07-13
3961240Besimi brënda një orkestre
TEDGlobal 20112011-07-13
3971239Mike Biddle: Ne mund te riciklojme plastiken
TEDGlobal 20112011-07-14
3981238Graham Hill: Më pak gjëera, me shumë lumturi
TED20112011-03-01
3991237Christoph Adami: Të gjesh jetë atje ku nuk e imagjinojmë
TEDxUIUC2011-02-19
4001235Danielle de Niese: Një arie flirtuese
TEDGlobal 20112011-07-12
4011234Ben Goldacre: Në luftë kundër shkencës së ligë
TEDGlobal 20112011-07-13
4021233Jarreth Merz: Filmim i demokracisë në Gana
TEDGlobal 20112011-07-14
4031232Geoff Mulgan: Një prezantim i shkurtër i shkollës Studio
TEDGlobal 20112011-07-12
4041231Abraham Verghese: Prekja e një mjeku
TEDGlobal 20112011-07-14
4051229Elizabeth Murchinson: Duke luftuar nje kancer ngjites
TEDGlobal 20112011-07-14
4061228Amy Lockwood: Shitja e kondomëve në Kongo
TEDGlobal 20112011-07-14
4071227Çka kemi mësuar prej 5 milionë librave
TEDxBoston 20112011-07-24
4081226Niall Ferguson: Gjashte mekanizmat vrasës të prosperitetit.
TEDGlobal 20112011-07-14
4091225Sasha Dichter: The Generosity Experiment
NextGen:Charity2010-11-16
4101223Mirëseerdhët në revolucionin gjenetik
TEDxBoston 20112011-07-06
4111222Kate Hartman: Arti i komunikimit qe vishet
TED20112011-03-02
4121221Misha Glenny: Punëso hakerat!
TEDGlobal 20112011-07-13
4131219Raghava LL: Dridhe tregimin tend
TEDGlobal 20112011-07-12
4141217Edward Tenner: Pasojat e padëshiruara
TED20112011-03-02
4151216Joan Halifax: Dhembshuria dhe kuptimi i vërtetë i ndjeshmërisë
TEDWomen 20102010-12-03
4161215Mund të ndërtojmë objekte që ndertojnë vetveten?
TED20112011-02-24
4171214Julia Bacha: Kushtoni vëmendje veprimeve të padhunshme
TEDGlobal 20112011-07-13
4181213Svante Paabo: Të dhëna prej ADN-së së neandertalit brenda nesh
TEDGlobal 20112011-07-14
4191212Dan Ariely: Kujdes prej konflikteve të interesit
TED20112011-03-01
4201211Marco Tempest: Magjia e të vërtetës dhe genjeshtrës (dhe iPod-et)
TEDGlobal 20112011-07-14
4211210Luciane Walkowicz: Te zbulosh planete rreth yjeve te tjere
TEDGlobal 20112011-07-11
4221209Jeremu Gilley: Nje dite e paqes
TEDGlobal 20112011-07-15
4231207Alex Steffen: E ardhmja e ndashme e qyteteve
TEDGlobal 20112011-07-12
4241206Philip Zimbardo: Zhdukja e djemve?
TED20112011-03-01
4251204Jessica Green: A jeni duke i filtruar mikrrobet e gabuara?
TEDGlobal 20112011-07-14
4261203Mark Pagel: Si gjuha ka transformuar njerezimin
TEDGlobal 20112011-07-13
4271202Harald Haas: Transmetimi te dhenave me vale nga cdo llampe ndricimi
TEDGlobal 20112011-07-13
4281201Adam Ostrow: Pasi te rinovosh statusin final
TEDGlobal 20112011-07-11
4291200Julian Treasure: 5 menyra per te degjuar me mire
TEDGlobal 20112011-07-11
4301199Josette Sheeran: T’i japim fund urisë tani
TEDGlobal 20112011-07-14
4311198Paul bloom: Origjina e kenaqesise
TEDGlobal 20112011-07-13
4321197Geoffrey West: Matematika e habitshme e qyteteve dhe korporatave
TEDGlobal 20112011-07-12
4331195Një robot i cili fluturon si një zog
TEDGlobal 20112011-07-15
4341194Kevin Slavin: Si i japin formë botës sonë algoritmet
TEDGlobal 20112011-07-13
4351193Thandie Newton. Te perqafosh diiversitetin, te perqafosh veten.
TEDGlobal 20112011-07-13
4361192Mikko Hypponen: Luftë viruseve, në mbrojtje të rrjetit
TEDGlobal 20112011-07-14
4371191Nadia Al-Sakkaf: Shikoni Jemenin permes syve te mi
TEDGlobal 20112011-07-13
4381190Tim Harford: Prova, gabime dhe kompleksi i Zotit
TEDGlobal 20112011-07-13
4391187Nina Tandon: Te kujdesesh për inxhinjerin indore
TED20112011-03-02
4401183Provo diçka të re për 30 ditë
TED20112011-03-03
4411182Te ndertosh nje park ne qiell.
TED20112011-03-03
4421178Në të qenit i çmendur mjaftueshëm
Full Spectrum Auditions2011-05-24
4431177Honor Harger: Historia e universit në tinguj
TEDSalon London Spring 20112011-05-18
4441176Jok Church: Rrethi i Kujdesit
TED20072007-03-03
4451175Daniel Tammet: Mënyra të ndryshme të njohurisë
TED20112011-03-03
4461173Maya Beiser dhe violinçeli i saj
TED20112011-03-02
4471172Ky eshte Ritmi Jazz
Full Spectrum Auditions2011-05-24
4481171Camille Seaman: Fotografitë shqetësuese të akullit polarë
TED20112011-03-03
4491167JD Schramm:Thyerja e qetesise per te mbijetuarit nga vetevrasja
TEDActive 20112011-03-03
4501165Paul Romer: Qyteti i pare me qira?
TED20112011-03-03
4511162Damon Horowitz bën thirrje për një "sistem operativ për moralin"
TEDxSiliconValley2011-05-14
4521161Xhessi Arrington: Veshja pa te reja
TEDActive 20112011-03-03
4531159Stefan Sagmeister: 7 rregulla për më shumë lumturi
TED@Cannes2010-06-11
4541158Dennis Hong: Ndërtimin e një makine për njerëzit e verbër
TED20112011-03-04
4551157Malcolm McLaren: Authentic creativity vs. karaoke culture
Handheld Learning2009-10-06
4561155Mustafa Akyol: Besimi kundrejtë Islamit tradicjonalë
TEDxWarwick2011-03-03
4571151Improv Everywhere: Gotta share!
Gel Conference2011-04-28
4581150Terry Moore: Si ti lidhni kepucet tuaja
TED20052005-02-02
4591148Elliot Krane: Misteri i dhembjes kronike
TED20112011-03-02
4601145Leonard Susskind: Shoku im Richard Feynman
TEDxCaltech2011-01-14
4611144Amit Sood: Ndërtimi i muzeut të muzeve në web
TED20112011-03-02
4621143Ron Gutman: Fuqia e fshehur e buzëqeshjes
TED20112011-03-02
4631140Louie Schwartzberg: Bukuria e fshehur e pjalmimit
TED20112011-03-02
4641138Krijo veshjen tende
TED20112011-03-02
4651137Carlo Ratti: Arkitekturë që percepton e përgjigjet
TED20112011-03-02
4661136Shërimi i plagëve të 11 Shtatorit: Nënat që gjetën faljen, miqësinë
TEDWomen 20102010-12-12
4671134Mike Matas: Një gjeneratë e re e librave digjital
TED20112011-03-02
4681133Angela Belcher: Përdorimi i natyrës për të rritur bateritë
TEDxCaltech2011-01-14
4691132Bruce Schneier: Mirazhi i sigurisë
TEDxPSU2010-10-10
4701130Ric Elias: 3 Gjëra që i mësova teksa aeroplani im rrëzohej
TED20112011-03-04
4711127John Hunter flet në lidhje me Lojën e Paqes Botërore
TED20112011-03-04
4721126Kathryn Schulz: Të jesh gabim
TED20112011-03-04
4731125Sam RIchards: Një eksperiment radikal ne ndjeshmeri
TEDxPSU2010-10-10
4741122Marcin Jakubowski: Burime të hapura projektesh për qytetërimin
TED20112011-03-01
4751121Roger Ebert: Rilindja e zërit tim
TED20112011-03-04
4761119Dave Meslin: Kundërhelmi ndaj apatisë
TEDxToronto 20102010-10-10
4771117Jackson Browne: Nje kenge e frymezuar nga oqeanet
TEDxGreatPacificGarbagePatch2010-11-04
4781116Caroline Casey: Të shikosh përtej limiteve
TEDWomen 20102010-12-03
4791112Stanley McChrystal: Dëgjo, mëso ... pastaj udhëheq
TED20112011-03-04
4801111AnnaMaria Thomas: Duartë në shkencën qarkore
TED20112011-03-02
4811109Sebastian Thrun: Makina pa shofer e Google.
TED20112011-03-02
4821106Patricia Ryan: Mos insisto ne anglisht!
TEDxDubai2010-12-04
4831104Eytho Bender demostron egzoskeletin e njeriut
TED20112011-03-02
4841100Nëse do të kisha një vajzë
TED20112011-03-03
4851096Mark Bezos: Një mësim jetësor nga një zjarrfikës vullnetar
TED20112011-03-02
4861091Eli Pariser: Kujdes nga "flluska filtrash" online
TED20112011-03-03
4871090Selman Khan: Le t'i përdorim videot për ta përmirësuar edukimin
TED20112011-03-02
4881088Antoni Atala: Të printosh një veshkë njerëzore
TED20112011-03-03
4891087Bill Gates: Bugjeti shtetror po dëmton shkollat në Amerikë
TED20112011-03-03
4901086Wael Ghonim: Mbi revolucionin Egjiptian
TED20112011-03-04
4911085Dëshira e JR për Çmimin TED: Përdor artin për ta transformuar botën
TED20112011-03-02
4921084Wadah Khanfar: Një moment historik në botën Arabe
TED20112011-03-02
4931078Madeleine Albright: Rreth të qenit grua dhe diplomate
TEDWomen 20102010-12-08
4941077E ardhmja e biznesit eshte kompanite 'rrjete'
TED@MotorCity2011-01-08
4951075Patricia Kuhl: Linguistika gjeniale e foshnjeve
TEDxRainier2010-10-12
4961072Michael Pawlyn: Gjenialiteti i natyres i përdorur në arkitekturë.
TEDSalon London 20102010-11-10
4971069Nigel March: Si te rregullojme ekuilibrin pune-jete
TEDxSydney2010-05-28
4981068Suheir Hammad: Poezi lufte, paqeje, femrash dhe pushteti
TEDWomen 20102010-12-08
4991066Johanna Blakley: Mediat sociale dhe fundi i gjinisë
TEDWomen 20102010-12-08
5001065Dale Dougherty: Ne jemi krijues
TED@MotorCity2011-01-09
5011059Martin Jacques: Ta kuptojmë zhvillimin e Kinës
TEDSalon London 20102010-10-10
5021050Amber Case: Tani jemi të gjithë cyborg (organizma hibrid natyror-artificial)
TEDWomen 20102010-12-08
5031049Jody Williams: Një vizion realist për paqen në botë
TEDWomen 20102010-12-08
5041044Arianna Huffington: Si te kesh sukses? Fle me shume
TEDWomen 20102010-12-07
5051043Barry Schwartz: Te perdorim zgjuarsine praktike
TEDSalon NY20112010-11-18
5061042Brene Brown: Fuqia e cënueshmërisë
TEDxHouston2010-06-06
5071040Sheryl Sandberg: Pse kemi kaq pak gra lidere
TEDWomen 20102010-12-08
5081038Ken Robinson: Changing education paradigms
RSA Animate2010-10-14
5091033Hanna Rosin: Të dhëna të reja mbi ngritjen e femrave
TEDWomen 20102010-12-07
5101032Kiran Bedi: Udhëheqëse e policisë që sjell ndryshim
TEDWomen 20102010-12-08
5111020Arthur Potts Sawson: Një vizjonë për restaurante të qendrueshme
TEDGlobal 20102010-07-15
5121017William Ury: Ecja nga "jo" në "po"
TEDxMidwest2010-10-17
5131016Birke Baehr: Cfare nuk funksionon me sistemin tone ushqimor
TEDxNextGenerationAsheville2010-08-28
5141009Shimon Schocken : Udhëtime Shprese
TEDxTelAviv 20102010-04-29
5151007Conrad Wolfram: Tju mesojme femijeve tone matematike reale duke perdorur kompjuterat.
TEDGlobal 20102010-07-09
5161006Eric Berlow: Si kompleksiteti rrjedh deri tek thjeshtësia
TEDGlobal 20102010-07-15
5171002Emily Pilloton: T'ju mesosh dizenjim per ndryshim
TEDGlobal 20102010-07-16
518997David Bismark: Votimi elektronik pa manipulime
TEDGlobal 20102010-07-14
519993Barton Seaver: Ushqimi deti i qëndrueshëm? Duhet te tregohemi me te mencur.
Mission Blue Voyage2010-04-07
520988David Byrne këndon " (asgjë përveq) Luleve"
TED20102010-02-12
521987Patrick Chappatte: Fuqia e karikaturave
TEDGlobal 20102010-07-15
522986Dianna Cohen: E vërteta rreth plastikës ndotëse
Mission Blue Voyage2010-04-16
523983Jessica Jackley: Varfëri, para - dhe dashuri
TEDGlobal 20102010-07-14
524982Joel Burns: A message to gay teens: It gets better
Fort Worth City Council2010-10-12
525978Peter Haas: Katastrofa inxhinierike e Haitit.
TED Senior Fellows at TEDGlobal 20102010-07-13
526975Stacey Kramer: Dhurata me e mire, se ciles i kam mbijetuar
TED20102010-02-12
527966Gary Wolf: Vetja e kuantifikuar
TED@Cannes2010-06-15
528964Fabian Hemmert: Format-lëvizjet e ardhëshme të telefonave mobil
TEDxBerlin2010-02-02
529957Jessa Gamble: Cikli natyror i gjumit tonë
TEDGlobal 20102010-07-15
530953Seth Godin: This is broken
Gel Conference2006-09-08
531951Carne Ross:Nje diplomat indipendent
Business Innovation Factory2009-10-10
532949Eksperimenti i ri i Sugata Mitra-s rreth mësimit vetanak
TEDGlobal 20102010-07-15
533947Derek Sivers: Mbaj qellimet tua per vete
TEDGlobal 20102010-07-15
534944Nic (Nik) Marks: Indeksi i Planetit te Lumtur
TEDGlobal 20102010-07-16
535943Jeremy Rifkin: The empathic civilization
RSA Animate2010-08-19
536931Diane J. Savino: The case for same-sex marriage
New York State Senate2009-12-02
537924Sheena Iyengar: Arti i zgjedhjes
TEDGlobal 20102010-07-15
538923Jeff Bezos: What matters more than your talents
Princeton University2010-05-15
539918Julian Assange: Pse bota ka nevojë për WikiLeaks
TEDGlobal 20102010-07-16
540912Hans Rosling flet për rritjen e popullsisë së botës
TED@Cannes2010-06-21
541911Nalini Nadkarin: Jeta shkencore në burgë
TED20102010-02-11
542901Mitchell Joachim: Mos e nderto shtepine, rrite ate!
TED20102010-02-12
543885Margaret Gould Stewart: Si mendon YouTube rreth së drejtës autoriale
TED20102010-02-10
544878Michael Sandel: Michael Sandel: Arti i humbur i debatit demokratik
TED20102010-02-11
545877Adam Sadowsky nderton nje video me muzike virale.
TEDxUSC2010-04-13
546865Sir Ken Robinson: Silleni revolucionin e edukimit!
TED20102010-02-06
547860Graham Hill: Pse jam nje ditejave vegjetarian?
TED20102010-02-10
548859William Li: A mund ta mbysim urie kancerin duke ngrënë?
TED20102010-02-10
549857Viktor Frankl: Why believe in others
Toronto Youth Corps1972-05-14
550856Julia Sweeney ka "Fjalimin"
TED20102010-02-12
551851Anil Gupta: Te fsheftat e situatave te Indise- ideale per zhvillimin e zbulimeve
TEDIndia 20092009-11-06
552848Simon Sinek: Si lideret e medhenj frymezojne veprim
TEDxPuget Sound 2009-09-17
553840Tim Birkhead: The early birdwatchers
The Do Lectures2009-09-18
554832Eric Whitacre: A choir as big as the Internet
Eric Whitacre's Virtual Choir2010-03-10
555826Jonathan Klein: Foto qe ndryshuan boten
TED20102010-02-11
556818Elizabeth Pisani: Seksi, droga dhe HIV - le të tregohemi të arsyeshëm
TED20102010-02-12
557816Jesse Schell: When games invade real life
DICE Summit 20102010-02-18
558815Adora Svitak: Cfare mund te mesojne te rriturit prej femijeve.
TED20102010-02-13
559814Derek Sivers: Si te fillosh nje levizje
TED20102010-02-11
560811Kirk Citron: Dhe tani, lajmet e vërteta
TED20102010-02-11
561806Patsy Rodenburg: Why I do theater
Michael Howard Studios2008-10-09
562803Alan Siegel: Le te thjeshtojme zhargonin ligjor!
TED20102010-02-11
563798Douglas Adams: Parrots, the universe and everything
University of California2001-05-16
564795Gary Vaynerchuk: Do what you love (no excuses!)
Web 2.0 Expo 20082008-09-19
565789Gary Lauder shenjat e reja të trafikur: Kthehu
TED20102010-02-02
566788Tim Berners-Lee: Viti në të cilin të dhënat e hapura mbizotëruan mbarë botën
TED20102010-02-10
567784Richard Feynman: Physics is fun to imagine
BBC TV1983-07-08
568779Daniel Kahneman: Gjëagjëza e përvojës kundër kujtimit
TED20102010-02-10
569775Bobby McFerrin: Watch me play ... the audience!
World Science Festival2009-06-10
570773Temple Grandin: Botës i duhen te gjitha llojet e mendjeve
TED20102010-02-10
571772Erik Topol: E ardhmja pa tel e mjekësisë
TEDMED 20092009-10-10
572767Bill Gates në energji: Inovimi deri në zero !
TED20102010-02-12
573766Blaise Aguera y Arcas demostron hartat me realitetin e intensifikuar
TED20102010-02-11
574765Lutja e fituesit te Çmimit TED Jamie Oliver: Mesoni cdo femije per ushqimin
TED20102010-02-20
575756JK Rowling: The fringe benefits of failure
Harvard University2008-06-05
576755Derek Sivers: I çuditshëm, apo thjesht ndryshe?
TEDIndia 20092009-11-06
577752Jane Chen: Një përqafim i ngrohtë që shpëton jetë
TEDIndia 20092009-11-05
578747Taylor Mali: What teachers make
Bowery Poetry Club2005-11-12
579746Richard Dawkins: Growing up in the universe
Royal Institution1991-12-20
580744Antoni Atala mbi kultivimin e organeve të reja
TEDMED 20092009-10-21
581737Edwidge Danticat: Stories of Haiti
University of California2004-10-13
582736Lalitesh Katragadda: Ndertimi i hartave per te luftuar fatkeqesit, ndertimi i ekonomive
TEDIndia 20092009-11-09
583733Matt Weinstein: What Bernie Madoff couldn't steal from me
AORN Congress2009-03-14
584732Robert Sapolsky: The uniqueness of humans
Stanford University2009-09-08
585730Randy Pausch: Really achieving your childhood dreams
Carnegie Mellon University2007-09-18
586727Dan Buettner: Si të jetosh që të arrish 100+
TEDxTC2009-09-02
587724VS Ramashandran: Neuronet që i dhanë formë civilizimit.
TEDIndia 20092009-11-05
588722Cat Laine: Engineering a better life for all
Business Innovation Factory2009-10-07
589721Michael Sandel: What's the right thing to do?
Justice with Michael Sandel2005-09-01
590720Steve Jobs: How to live before you die
Stanford University2005-06-12
591719Asher Hasan sjell një njoftim paqeje nga Pakistani
TEDIndia 20092009-11-06
592710Shereen El Feki: Kultura pop ne botën arabe
TEDGlobal 20092009-07-12
593698Magnus Larsson: Te transformosh dunat ne arkitekture
TEDGlobal 20092009-07-24
594683Edward Burtynsky fotografonë pamjen e naftës
TEDGlobal 20092009-07-21
595681Cameron Sinclair : Refugjatet e bumit-dhe-krizes
TED20092009-02-21
596676Imami Faisal Abdul Rauf: Humbe egon tënde, gjej dhëmbshurinë.
TEDSalon 2009 Compassion2009-10-01
597669Becky Blanton: Viti qe une isha e pastrehe
TEDGlobal 20092009-07-23
598664Marc Koska : 1.3 m arsye për ta rizbuluar shiringën
TEDGlobal 20092009-07-24
599659Heny Markram ndërton një tru në një superkompjuter
TEDGlobal 20092009-07-23
600657David Hanson:Robotët që "shfaqin emocjonë"
TED20092009-02-04
601653Beau Lott: Iluzioni optikal tregon se si ne vështrojmë
TEDGlobal 20092009-07-23
602651Davig Logan rreth lidershipit fisnor
TEDxUSC2009-03-23
603633Misha Glenny heton rrjetet botërore të krimit
TEDGlobal 20092009-07-23
604630Rebecca Saxe: Si krijohen gjykimet morale ne tru
TEDGlobal 20092009-07-22
605613Michael Pritchard kthen ujin e pistë në të pijshëm
TEDGlobal 20092009-07-22
606605Alain De Botton: Një filozofi më e butë dhe e këndshme drejt suksesit
TEDGlobal 20092009-07-21
607602Jim Fallon: Hulumtimi i mendjes së një vrasësi
TED20092009-02-05
608601Daniel Kraft shpik një metpdë të re për të mbledhur palcën e kockës
TED20092009-02-06
609599Olafur Eliasson: Loja me hapësirë dhe dritë
TED20092009-02-06
610594Kary Mullis dhe gjenerata e ardhshme e medikamenteve ndaj infektimeve fatale.
TED20092009-02-05
611591Tom Wujec mbi 3 mënyrat sesi truri krijon kuptim
TED20092009-02-06
612589Daniel Libeskind :17 fjale te frymezuara nga arkitektura.
TED20092009-02-06
613588Gever Tulley jep mësime për jetën nëpërmjet artit të eksperimentit
TED20092009-02-06
614587Formula e Artur Benjamin per te ndryshuar mesimdhenien ne matematike
TED20092009-02-05
615586Ray Zahab ecen ne Polin e Jugut
TED20092009-02-06
616582Philip Zimbardo sugjeron një këndvështrim të shëndetshëm mbi kohën
TED20092009-02-06
617572Richard St. John: "Suksesi është një udhëtim i vazhdueshëm"
TED20092009-02-06
618566John La Grou: Prizat inteligjente
TED20092009-02-06
619565Kevin Surace zbulon murinë e that ekologjik
TED20092009-02-06
620563Pete Alcorn flet në lidhje me se si do të jetë bota në vitin 2200
TED20092009-02-05
621555Michelle Obama: Nje lutje per edukim
Elizabeth G. Anderson School2009-04-04
622554Jay Walker: Mania boterore e Anglishtes
TED20092009-02-05
623553Joachim de Posada: Mos e ha marshmalloun!
TED20092009-02-05
624552Yves Behar's Dizajni i supërfuqishem i motocikletave
TED20092009-02-06
625551Carolyn Porco: A fshihet jetë në një hënë te Saturnit?
TED20092009-02-06
626548Dan Ariely pyet: A jemi në kontroll të vendimeve tona?
EG 20082008-12-12
627535Paralajmerimet e Al Gore ne trendet me te reja klimatike
TED20092009-02-06
628532Sean Gourley flet në lidhje me matematikën e luftës
TED20092009-02-05
629531Brain Cox: Cfare shkoi keq me LHC
TED20092009-02-05
630527Sarah Jones si nje-grua e fshatit botëror
TED20092009-02-05
631525Alex Tabarrok dhe ide qe tejkalojne kriza
TED20092009-02-07
632523Erik Hersman duke raportuar krizat përmes tekstit
TED20092009-02-06
6335189 rregullat jetësore të Matthew Childs nga alpinizmi
TED20092009-02-05
634511Renny Gleeson në triket e telefonave antisocjalë
TED20092009-02-06
635494Jacqueline Novogratz, per nje arratisje nga varferia.
TED20092009-02-02
636490Kamal Meattle si ta rrisni ajrin tuaj te fresket
TED20092009-02-05
637488Fiksimet e Adam Savage
EG 20082008-12-12
638487Dan Ariely në lidhje me të metat e kodit tonë moral
TED20092009-02-07
639484Tim Berners-Lee rreth Web-it të ardhshëm
TED20092009-02-05
640453Elizabeth Gilber mbi shtimin e krijimtarise
TED20092009-02-05
641451Bill Gates pa limite.
TED20092009-02-02
642423Nicholas Negroponte dergon OLPC në Kolombi
TED in the Field2008-12-04
643419Benjamin Wallace flet per çmimin e lumturisë
Taste3 20082008-07-19
644412Nick Sears demostron orbiten
TED20072007-03-03
645411Larry Burns e ardhëmja e makinave
TED20052005-02-28
646408Gregory Petsko në ardhjen e epidemis nerurologjike
TED20082008-02-02
647407Andy Hobsbawm thotë: Bëj gjënë e gjelbërt
TED20082008-02-02
648383Rives tregon nje histori te emocioneve te perziera
TED20082008-02-02
649381Fotografitë dëshpruese të AIDS nga Kristen Ashburn
TED20032003-02-28
650365Jared Diamond mbi arsyen e dështimit të shoqërive.
TED20032003-02-28
651364James Burchfield ben muzike ne disqe (te padukshme)
TED20032003-02-02
652356Stefan Sagmeister në atë që ai ka mësuar
TED20082008-02-02
653349Laura Trice sugjeron qe ne te gjithe te themi faleminderit.
TED20082008-02-02
654325Nellie McKay: "Kenga e qenit"
TED20082008-02-02
655322Bruno Bowden palos ndërsa Rufus Cappadoccia luan
TED20082008-02-02
656313Marisa Fick-Jordan ndanë artin e bukur të quajtur Lidhëjet Zulu
TEDGlobal 20072007-06-06
657312Martin Seligman flet për Psikologjinë Pozitive
TED20042004-02-02
658307Helen Fisher vëzhgon trurin e të dashuruarve
TED20082008-02-02
659287Nellie McKay kendon "Clonie"
TED20082008-02-29
660286Benjamin Zander, mbi muzikën dhe pasionin
TED20082008-02-02
661285Frigoriferi Ekologjik i Adam Grosser
TED20072007-02-02
662282David Hoffman, rreth humbjes se cdo gjeje
TED20082008-02-02
663276Murray Gell-Mann flet për paraardhësin e gjuhës
TED20072007-03-03
664272Filip Zimbardo: Si njerëzit e thjeshtë kthehen në përbindësha... ose heronj
TED20082008-02-02
665252Dean Ornish thotë se gjenet tuaja nuk janë fati juaj
TED20082008-03-03
666250Amy Tan mbi kijimtarine
TED20082008-02-02
667248Alisa Miller shprendanë lajmet për lajmet
TED20082008-03-03
668245Johnny Lee demostron Wii hakimin
TED20082008-02-28
669242Stephen Hawking bene pyetjet te medha per universin
TED20082008-02-27
670241Jakob Trollback rimendonë videon muzikore
TED20072007-03-03
671236Christopher deCharms skanon trurin në kohë reale
TED20082008-02-29
672235Siegfried Woldhek tregon se si e zbuloi fytyrën e vërtetë të Leonardos.
TED20082008-02-29
673234Karen Armstrong thotë dëshirën e saj për çmimin e TED-it: Karta e Mëshirës.
TED20082008-02-28
674229Jill Bolte Taylor: Njohja e vetëvetës përmes sulmit në tru
TED20082008-02-27
675225Steve Jurvetson në modeline e raketave
TED20072007-03-03
676220Josef Lekuton tregon një alegori për Kenia-n
TEDGlobal 20072007-06-06
677217Eve Ensler flet mbi sigurinë
TEDGlobal 20052005-07-07
678204Izabel Aljende tregon tregime te pasionit
TED20072007-03-03
679201Lakshmi Pratury për të shkruarit e letrave
TED20072007-03-03
680196David Pogue: Luftrat e muzikes
TED20072007-03-03
681187Larry Lessig shprehet se ligji po ia zë frymën krijimtarisë
TED20072007-03-03
682184Vilayanur Ramachandran mbi mendjen tuaj
TED20072007-03-03
683179Levizjet magjike te Kenichi Ebina
TED20072007-03-03
684164Steven Pinker mbi gjuhen dhe mendimin
TEDGlobal 20052005-07-07
685163Steven Pinker mbi mitin e dhunës
TED20072007-03-03
686156Patrick Awaah në edukimin e liderve
TEDGlobal 20072007-06-06
687140Hans Rosling zbulon njohuri të reja lidhur me varfërinë
TED20072007-03-03
688139Stephen Lawler tregon Token virtuale të Mikrosoftit
TED20072007-03-03
689118Sergey Brin dhe Larry Page flasin për Google
TED20042004-02-02
690117Natalie MacMaster luan në violinë me ritmin "reel" (reel: ritëm folklorik skocez)
TED20022002-02-02
691115Thomas Dolby dhe Rachelle Garniez
TED20042004-02-02
692113Riçard Dokins mbi ateizmin luftarak
TED20022002-02-02
693103Evelyn Glennie na tregon se si të dëgjojmë
TED20032003-02-02
69499Jill Sobule: Kenga per temen e ngrohjen globale, "Manhatan ne Janar"
TED20062006-02-26
69597Dan Gilbert pyet, Pse jemi te lumtur?
TED20042004-02-02
69696Tony Robbins - Pse bëjmë atë që bëjmë
TED20062006-02-02
69794Përgjigja e Dan Denet ndaj Rik Uorren.
TED20062006-02-02
69893Barry Schwartz mbi paradoksin e zgjedhjes
TEDGlobal 20052005-07-15
69991Jacqueline Novogratz investon per ti dhene fund varferise
TEDGlobal 20052005-07-01
70085Bill Clinton në ndërtimin e Ruandës
TED20072007-03-08
70182Dean Kamen: Luke, një krah i ri proteze per ushtaret
TED20072007-03-09
70271Rick Warren flet për qëllimin e jetës
TED20062006-02-25
703708 sekretet e suksesit të Richard St. John
TED20052005-02-23
70466Ken Robinson thotë se shkollat vrasin kreativitetin
TED20062006-02-25
70565Jeff Han demostron ekranin e prekshem të thyeshum e tijë
TED20062006-02-06
70654Cameron Sinclair mbi arkitekturën me burim të hapur
TED20062006-02-26
70750Stefan Sagmeister shpjegon dizenjimin e lumtur.
TED20042004-02-02
70839Aubrey de Grey thot se mund ta evitojm plakjen
TEDGlobal 20052005-07-14
70935James Watson tregon si zbuloi ADN
TED20052005-02-02
71026Rives kontrollon internetin
TEDSalon 20062006-11-30
71122Maikëll Shermer për shkaqet pse njerëzit besojnë gjëra të çuditshme
TED20062006-02-23
71219Kevin Kelly: Si evoluon teknologjia
TED20052005-02-24
71316Helen Fisher na tregon pse dashurojmë, tradhtojmë
TED20062006-02-24
71410Dean Ornish në mbytjen e dijetes botërore
TED20062006-02-23
7151Al Gore flet mbi shmangjen e krizes klimatike
TED20062006-02-25