TED Talks List

(Albanian)

No.IDTitleEventRecorded
12798Mehdi Ordikhani-Seyedlar: Cfarë ndodh në trurin tuaj kur jeni të vëmendshëm
TED20172017-04-24
22737Stephanie Busari: Si lajmet e rreme bëjnë dëme reale
TEDLagos Ideas Search2017-02-11
32714Simon Anholt: Cilin do votojë pjesa tjetër e botës në zgjedhjet e vendit tuaj?
TEDxFrankfurt2016-11-29
42672Deepika Kurup: Kërkimi për ujë të pastër
TEDWomen 20162016-10-26
52662Deeyah Khan: Çfarë nuk dimë mbi fëmijët muslimane të Evropës
TEDxExeter2016-04-15
62656Anjali Tripathi: Arsyet pse nje dite Toka do te ngjaje me Marsin.
TEDxBeaconStreet2015-11-14
72652Adam Grant: Je marrës apo dhënës?
TED@IBM2016-11-15
82643Sharon Brous: Koha te përmiresojme fetë
TEDWomen 20162016-10-28
92619Tim Leberecht: 4 mënyra për të ndërtuar një kompani njerëzore në epokën e makinave
TEDSummit2016-06-28
102614Christopher Soghoian: Smartphoni juaj është një problem i të drejtave civile.
TEDSummit2016-06-29
112586Nadia Lopez: Përse të hapim një shkollë? Që të mbyllim një burg
TED Talks Live2015-11-02
122548Anthony Goldbloom: Profesionet që do të zëvendësohen dhe ato që nuk do të zëvendësohen nga makinat
TED20162016-02-15
132541Marwa Al-Sabouni: Si arkitektura e Sirisë hodhi themelet për luftë brutale
TEDSummit2016-06-26
142501Kang Lee: A mund ta dalloni me te vertete nese nje femije po genjen?
TED20162016-02-18
152488Ameera Harouda: Pse e vura veten ne rrezik per te treguar historite e Gaza-s
TED20162016-02-18
162485Chris Anderson: Sekreti i një fjalimi TED
TED Studio2016-03-24
172478Robert Palmer: Letrat e Panamase kane ekspozuar nje problem te madh global. Po tani?
Global Witness HQ2016-04-05
182451Casey Gerald: Pranvera e dyshimit
TED20162016-02-19
192448Reshma Saujani: Mësojini vajzave guximin, jo perfeksionin
TED20162016-02-17
202438Shonda Rhimes: Viti kur thashë 'po' për cdo gjë
TED20162016-02-15
212436Russ Altman: Cfarë ndodh në të vërtetë kur i përzien ilacet?
TEDMED 20152015-11-18
222435Celeste Headlee: 10 rregulla për të përmirësuar bisedimin
TEDxCreativeCoast2015-05-01
232429Jocelyne Bloch: Truri mund të jetë në gjendje të riparojë veten - me ndihmë
TEDGlobal>Geneva2015-12-08
242413Yanis Varoufakis: Kapitalizmi do ta hajë demokracinë - po nuk e ngritëm zërin
TEDGlobal>Geneva2015-12-08
252411Oscar Schwartz: A mundet kompjuteri të shkruajë poezi?
TEDxYouth@Sydney2015-05-20
262409Jill Heinerth: Bota e mistershme e shpellave nenujore
TEDYouth 20152015-11-14
272402Aomawa Shields: Si do te gjejme jete ne planetet e tjera
TED20152015-03-16
282388Danit Peleg: Harrojini blerjet. Së shpejti mund t'i shkarkoni veshjet tuaja të reja
TEDYouth 20152015-11-14
292382Ann Morgan: Viti që kam lexuar një libër nga çdo vend i botës
TEDGlobal>London2015-09-29
302351Meklit Hadero: Bukuria e papritur e tingujve te perditshem
TED Fellows Retreat 20152015-08-28
312345Teitur: Shtepia eshte kenga qe gjithmone e kam kujtuar
TED20152015-03-19
322342Sandrine Thuret: Ju mund te rritni qeliza te reja te trurit. Ja se si
TED@BCG London2015-06-30
332340Samuel Cohen: Alzheimer nuk është plakje natyrale- dhe mund ta kurojmë.
TED@BCG London2015-06-30
342336Robin Morgan: Katër poezi të jashtëzakonshme për sëmundjen e Parkinsonit dhe për pleqërinë
TEDWomen 20152015-05-29
352321Yves Morieux: Se si rregullat e tepërta na pengojnë të mbarojmë punë
TED@BCG London2015-07-01
362307Yuval Noah Harari: Si shpjegohet rritja e njerëzimit?
TEDGlobalLondon2015-06-12
372304el Seed: Kur arti urban sjell një mesazh shprese dhe paqje.
TED20152015-03-16
382302Jon Ronson: Çfarë ndodh kur turpërimi në internet del jashtë kontrollit
TEDGlobalLondon2015-06-16
392279Rana el Kaliouby: Ky aplikacion e di se si ndjeheni---- nga pamja e fytyrës
TEDWomen 20152015-05-28
402272Bill Gross: Arsyeja e vetme pse startups jane te suksesshem
TED20152015-03-19
412252Esther Perel: Rimendojmë pabesinë ... një fjalim për këdo që ka dashuruar ndonjëherë
TED20152015-03-19
422245Tal Danino: Mund te perdorim bakteret per te zbuluar kancerin (dhe ndoshta per ta trajtuar ate)
TED20152015-03-16
432232Takaharu Tezuka: Kopshti me i mire qe keni pare ndonjehere
TEDxKyoto2014-09-28
442218Fei-Fei Li: Si po i mësojmë kompjuterat të kuptojnë imazhet
TED20152015-03-17
452212Alison Killing: Ekziston një mënyrë më e mirë për të vdekur, dhe arkitektura mund të ndihmojë
TEDGlobal 20142014-10-20
462204Andy Yen: Mendoni se email-et tuaj janë private? Rimendojeni
TEDGlobal 20142014-10-08
472200Bel Pesce: 5 Menyrat se si mund ti 'vrasim' enderrat
TEDGlobal 20142014-10-07
482195Laura Boushnak: Për këto gra, leximi është një veprim kurajoz
TEDGlobal 20142014-10-14
492194Nadine Burke Harris: Si traumat e vegjëlisë ndikojnë shëndetin gjatë gjithë jetës
TEDMED 20142014-09-10
502193Guy Winch: Pse ne të gjithë duhet ta praktikojmë ndihmën e parë emocionale
TEDxLinnaeusUniversity2014-11-07
512184Keneth Shinozuka: Shpikja ime e thjeshtë, për ta ruajtur gjyshin tim.
TEDYouth 20142014-11-15
522180Brian Dettmer: Librat e vjetër të rilindur si një art kompleks
TEDYouth 20142014-11-04
532178Ben Ambridge: 10 mite për psikologjinë: Të ekspozuara
TEDxYouth@Manchester2014-11-05
542170Sarah Bergbreiter: Pse bëj robotë sa një kokërr orizi
TEDYouth 20142014-11-15
552163Cristina Domenech: Poezia që çliron shpirtin
TEDxRiodelaPlata2014-10-01
562159Michael Rubinstein: Te shohim levizje te padukshme, te degjojme tinguj te heshtur. E kendshme? E frikshme? Nuk vendosim dot
TEDxBeaconStreet2014-11-13
572156Carol Dweck: Fuqia e te besuarit se ti mund te permiresohesh
TEDxNorrkoping2014-11-11
582150Dave Troy: Harta sociale që zbulojnë kryqëzimet e një qyteti - dhe ndarjet
TEDGlobal 20142014-10-13
592137Nancy Frates: Takohuni me nënën që nisi Ice Bucket Challenge
TEDxBoston2014-10-02
602136Rosie King: Si autizmi më dha lirinë të jem vetvetja
TEDMED 20142014-09-09
612128Alejandro Aravena: Filozofia ime arkitekturale? Perfshi në proces komunitetin
TEDGlobal 20142014-10-09
622122Kare Anderson: Bëhu krijues i mundësisë
TED@IBM2014-09-15
632106Glenn Greenwald: Pse ka rëndësi privatësia
TEDGlobal 20142014-10-02
642102Meaghan Ramsey: Përse është keq të mendosh se je i shëmtuar
TED@Unilever2014-09-17
652095Eman Mohammed: Forca për të treguar tregimin e fshehur
TED20142014-03-14
662089Uldus Bakhtiozina: Foto te cuditshme qe i permbysin stereotipet
TED20142014-03-20
672077Nancy Kanwisher: Portreti neutral i mendjes njerëzore
TED20142014-03-14
682075Shubhendu Sharma: Si te rritni një pyll të vogël kudo
TED20142014-03-16
692070Isabel Allende: Si te jetosh me pasion-pavaresisht moshes
TED20142014-03-20
702057Dan Pacholke: Si burgjet mund të ndihmojnë të burgosurit të jetojnë jetë domethënëse
TEDxMonroeCorrectionalComplex2014-03-15
712055Nick Hanauer: Kini mendjen, plutokratët e mi, sfurqet po vijnë
TEDSalon NY20142014-08-06
722054Megan Washington: Pse jetoj në një tmerr vdekjeprurës nga i foluri ne publik
TEDxSydney2014-04-26
732052Janet Iwasa: Si animacionet mund të ndihmojnë shkencëtarët për të testuar një hipotezë
TED20142014-03-19
742050Shai Reshef: Një shkollim i lartë me çmim shumë të ulët
TED20142014-03-14
752049Ze Frank: A je njerezor?
TED20142014-03-20
762037Paul Bloom: A mund paragjykimi të jetë dicka pozitive?
TEDSalon NY20142014-01-15
772028Jamila Lyiscott: 3 ways to speak English
TEDSalon NY20142014-02-12
782024Zak Ebrahim: Jam djali i një terroristi. Ja se si unë zgjodha paqen.
TED20142014-03-12
792012Dan Gilbert: Psikologjia e vetes se ardhshme
TED20142014-03-18
802009Kitra Cahana: Tregime te te pastreheve dhe te fshehurve
TED20142014-03-17
811999Sebastian Junger: Pse veteranve ju mungon lufta
TEDSalon NY20142014-01-16
821997Kevin Briggs: Ura mes vetëvrasjes dhe jetës
TED20142014-03-18
831995Deborah Gordon: Cka na mesojme milingonat per trurin, kancerin dhe internetin
TED20142014-03-20
841991Marco Tempest: Ndoshta demostrimi më mirë i robotit
TED20142014-03-20
851989Sara Jones: Çfarë fsheh e ardhmja ? 11 personazhe sjellin përgjigje të çuditshme
TED20142014-03-21
861986David Epstein: A jane duke u bere atletet me te shpejte, me te mire, me te forte?
TED20142014-03-20
871985Wendy Chung: Autizmi — cfare dime (dhe cfare nuk dime ende)
TED20142014-03-20
881983Elizabeth Gilbert: Suksesi, deshtimi dhe rruga per te vazhduar te krijosh
TED20142014-03-19
891982Will Marshall: Satelite shume te vegjel na tregojne Token teksa ndryshon thuajse ne kohe reale
TED20142014-03-20
901974Jennifer Senior: Për prindërit, lumturia është një arritje e madhe
TED20142014-03-21
911973David Brooks: Duhet te jetoni per rezymen tuaj ... apo per eulogjine?
TED20142014-03-19
921965Chris Emdin: Mësojuni mësuesve si të krijojnë të magjishmen
TED@NYC2013-10-08
931963Allan Adams: Zbulimi që mund të shkaktojë rishkrimin e fizikës
TED20142014-03-18
941962Stafi i TED: Është TED, Komedi Muzikore
TED in the Field2014-04-01
951960Lawrence Lessig: Rruga e pandalshme drejt reformave politike
TED20142014-03-20
961955Ed Yong: Bulkthat vetevrases, furrtaret zombi dhe perralla te tjera parazitesh
TED20142014-03-20
971954Ziauddin Yousafzai: Vajza ime, Malala
TED20142014-03-17
981951Chris Hadfield: Cfare mesova kur u verbova ne hapesire
TED20142014-03-18
991949Charmian Gooch: Deshira ime: Te filloj nje epoke te re te hapjes se biznesit
TED20142014-03-18
1001943Anne-Marie Slaughter: A mundemi të gjithë "t'i kemi të gjitha"?
TEDGlobal 20132013-06-11
1011942Gabriel Barcia-Colombo: Automati im i shitjeve të ADN
TED Fellows Retreat 20132013-08-19
1021940Christopher Soghoian: Vëzhgimi qeveritar - ky është vetëm fillimi
TED Fellows Retreat 20132013-08-12
1031939Mary Lou Jepsen: A munden pajisjet e së ardhmes të lexojnë imazhet e trurit?
TED20132013-03-12
1041937Annette Heuser: Tre agjensite me fuqine per te fuqizuar ose shkaterruar ekonomite
TEDGlobal 20132013-06-07
1051936Henry Lin: Cfare mund te mesojme nga galaktikat shume, shume larg
TEDYouth 20132013-11-19
1061930Roselinde Torres: Cfarë duhet për t'u bërë lider i mirë
TED@BCG San Francisco2013-10-30
1071928Rupal Patel: Zerat e sintetizuar, unike si shenjat e gishterinjve
TEDWomen 20132013-12-05
1081925Yann Dall'Aglio: Dashuria -- nuk po bëhet ashtu si duhet.
TEDxParis 20122012-10-12
1091923Clayton Cameron: A-ritm-etik. Matematika prapa ritmit
TEDYouth 20132013-11-15
1101918Esta Soler: Si e kthyem rrjedhën e ngjarjeve mbi dhunën në familje (Udhëzim: Polaroidi ndihmoi)
TEDWomen 20132013-12-05
1111917Maya Penn: Takoni një ndërmarrëse, kartoniste, dizajnere, aktiviste... të re
TEDWomen 20132013-12-05
1121915McKenna Pope: Dëshiron të bëhesh aktivist? Fillo me lodrat e tua
TEDYouth 20132013-11-23
1131913Anant Agarwal: Përse kurset masive online kanë rëndësi
TED20132013-06-14
1141912Joe Kowan: Si e mposhta frikën për skenën
TED@State Street Boston2013-11-18
1151910Paula Johnson: Kujdesi shendetsor ... i tij dhe i saj
TEDWomen 20132013-12-05
1161908Guy Hoffman: Robot me "shpirt"
TEDxJaffa 20132013-10-15
1171906Sheryl Sandberg: Ne beme perpara... po tani?
TEDWomen 20132013-12-05
1181900Sandra Aamodt: Pse dietat zakonisht nuk funksionojne
TEDGlobal 20132013-06-11
1191898Maysoon Zayid: Kam 99 probleme... paraliza është vetëm një.
TEDWomen 20132013-12-04
1201897Paul Piff: A ju bën paraja të lig?
TEDxMarin2013-10-02
1211896Diana Nyad: Kurrë, kurrë mos hiq dorë
TEDWomen 20132013-12-05
1221895Krista Donaldson: Gjuri 80 dollarësh që po ndryshon jetët.
TEDWomen 20132013-12-05
1231893Marco Annunziata: Mirësevini në epokën e Internetit industrial
TED@BCG San Francisco2013-10-30
1241890Boyd Varty: Çfarë mësova nga Nelson Mandela
TEDWomen 20132013-12-05
1251889Eddy Cartaya: Zbulimi im i shpellave akullnajore
TEDYouth 20132013-11-16
1261886Enrique Peñalosa: Pse autobusët paraqesin demokracinë në veprim?
TEDCity2.02013-09-20
1271885David Lang: Roboti im nënujor
TED20132013-02-25
1281883Sally Kohn: Le të provojmë korrektësinë emocionale
TED@NYC2013-10-14
1291880David Steindl-Rast: Dëshironi të jeni të lumtur? Jini mirënjohës
TEDGlobal 20132013-06-25
1301878Peter Doolittle: Çfarë kuptimi ka për botën " kujtesa e punës"
TEDGlobal 20132013-06-10
1311877Jared Diamond: Si munden shoqëritë të plaken më mirë
TED20132013-03-14
1321873Stefan Larsson: Çfarë mund të mësojnë doktorët nga njëri-tjetri
TED@BCG Singapore2013-10-10
1331866Jane McGonigal: Mundje gishtash ... me shume lojtare?
TEDGlobal 20132013-06-11
1341865Mick Cornett: Si arriti qyteti obez te humbte 450 mije kilogram
TEDMED 20132013-04-08
1351864Mohamed Ali: Lidhja mes papunesise dhe terrorizmit
TEDCity2.02013-09-20
1361862Arthur Benjamin: Magjia e numrave Fibonaçi
TEDGlobal 20132013-06-12
1371861Mikko Hypponen: Si NSA ka tradhëtuar besimin e botës - është koha për veprim
TEDxBrussels2013-10-28
1381858Robin Nagle: Cfare zbulova ne plehrat e qytetit te New Yorkut
TEDCity2.02013-09-20
1391856Abha Dawesar: Jeta ne " te tashmen dixhitale"
TEDGlobal 20132013-06-14
1401855Mariana Mazzucato: Qeveria - Investues? Ndermarres Rreziku apo Inovator?
TEDGlobal 20132013-06-26
1411854Xavier Vilalta: Një arkitekturë autoktone dhe komunitare
TEDGlobal 20132013-06-11
1421853Gian Giudice: Pse gjithësia jonë mund të ekzistojë në teh thike
TEDxCERN2013-05-03
1431849Hetain Patel: Cili jam? Mendoje serish.
TEDGlobal 20132013-06-11
1441839Trita Parsi: Irani dhe Israeli: Paqja eshte e mundshme.
TEDGlobal 20132013-06-26
1451831Malcolm Gladwell: Historia e padëgjuar e Davidit dhe Goliathit
TEDSalon NY20132013-09-19
1461830Kevin Breel: Rrefimi i nje komiku ne depresion
TEDxKids@Ambleside2013-05-05
1471829Onora O'Neill: Ajo që nuk e kuptojmë për besimin
TEDxHousesOfParliament2013-06-25
1481827Stuart Firestein: Ne ndjekje te injorances
TED20132013-02-28
1491824Andras Forgacs: Lekure dhe mish pa vrare kafshe
TEDGlobal 20132013-06-13
1501823Eric Berlow and Sean Gourley: Hartezimi i ideve qe vlejne per t'u perhapur.
TED20132013-02-28
1511821Apollo Robbins: Arti i hutimit.
TEDGlobal 20132013-06-12
1521815Kelly McGonigal: Si të bëhesh mik me stresin
TEDGlobal 20132013-06-11
1531814Alexa Meade: Kanavaca ime është trupi juaj
TEDGlobal 20132013-06-13
1541812May El- Khalil: Te besh paqe eshte nje maratone
TEDGlobal 20132013-06-22
1551810Russell Foster: Përse flemë?
TEDGlobal 20132013-06-13
1561809Shigeru Ban: Streha emergjence te krijuara nga letra.
TEDxTokyo2013-05-01
1571806Jinsop Lee: Dizenjim per pese senset
TED20132013-02-27
1581803Suzanne Talhouk: Kush thotë që të flasim arabisht nuk na bën "cool'?
TEDxBeirut2012-12-18
1591802Si munden garat e Formula 1 te ndihmojne...foshnjet?
TEDxNijmegen2013-04-18
1601800Eleanor Longden: Zerat ne koken time
TED20132013-02-28
1611798Bastian Schaefer: Nje avion i madh i printuar ne 3D?
TEDGlobal 20132013-06-10
1621797Tania Luna: Kur nje cent me beri te ndjehem si milionere
TED@New York2012-07-12
1631796Roberto D'Angelo + Francesca Fedeli: Një mësim i jetës nga sëmundja e bebes sonë.
TEDGlobal 20132013-06-11
1641795Paul Kemp-Robertson: Bitcoin. Djersa. Tide. Takohuni me te ardhmen e monedhes se branduar.
TEDGlobal 20132013-06-22
1651794John Searle: Gjendja jonë e përbashkët-- vetëdija
TEDxCERN2013-05-08
1661792Tom Thum: Orkestra në gojën time
TEDxSydney2013-05-04
1671791Chrystia Freeland: Rritja e super-pasanikëve të rinj botërorë
TEDGlobal 20132013-06-22
1681789Pico Iyer: Ku eshte shtepia?
TEDGlobal 20132013-06-20
1691785Michael Green: Perse duhet te ndertojme gradacela prej druri
TED20132013-02-27
1701784Charmian Gooch: Takohu me lojtaret e fshtehte te korrupsionit nderkombetar
TEDGlobal 20132013-06-14
1711781Jinha Lee: Zgjatu drejt kompjuterit dhe merr nje piksel
TED20132013-02-27
1721774Peter Attia: Po sikur ta kemi gabim rreth diabetit?
TEDMED 20132013-04-05
1731773Margaret Heffernan: Rreziqet e "verbimit të dëshirueshëm"
TEDxDanubia2013-03-22
1741772Lesley Hazleton: Dyshimi si pjese thelbesore e besimit
TEDGlobal 20132013-06-12
1751770Juliana Rotich: Njihuni me BRCK, Aksesi Internetit i ndertuar per Afriken
TEDGlobal 20132013-06-11
1761767Mana al-Sharif: Nje grua Saudite qe guxoi te ngiste makinen.
TEDGlobal 20132013-06-11
1771765George Papandreou: Imagjinoni një Europë demokratike pa kufij.
TEDGlobal 20132013-06-11
1781763Camille Seaman: Fotografi nga nje ndjekese stuhish
TED20132013-02-28
1791762Rodney Brooks: Pse do te mbeshtetemi tek robotet
TED20132013-02-26
1801761Al Vernacchio: Seksit i nevojitet nje metafore e re. Ja njera…
TED20122012-03-02
1811760Martin Villeneuve: Si realizova një film të pamundur
TED20132013-02-27
1821759Andrew McAfee: Si do ngjajne punet e se ardhmes?
TED20132013-02-28
1831755Lisa Bu: Si librat ta hapin mendjen.
TED20132013-02-28
1841754Alex Laskey: Si shkenca morale mund të reduktoje faturën tuaj te energjisë.
TED20132013-02-28
1851753Jackson Katz: Dhuna kundrejt gruas-- eshte nje ceshtje e burrave
TEDxFiDiWomen2012-11-30
1861751Hendrik Poinar: Riktheni mamuthin puplor!
TEDxDeExtinction2013-03-15
1871750Ji-Hae Park: Violina dhe nata ime e erret e shpirtit.
TED20132013-02-27
1881747Phil Hansen: Perqafo dridhjen
TED20132013-02-26
1891745Sergey Brin: Pse Google Glass?
TED20132013-02-27
1901744Judy MacDonald Johnston: Pergatituni per nje fundjete te mire.
TED20132013-02-27
1911739Bill Gates: Mësuesit kanë nevojë për një vlerësim të vërtetë
TED Talks Education2013-05-07
1921738Ken Robinson: Si t'i shmangemi Luginës së Vdekjes së Edukimit?
TED Talks Education2013-04-23
1931737Malcolm London: “ Gjimnazi, nje terren ushtrimor"
TED Talks Education2013-05-07
1941736ShaoLan Hsueh: Mëso të lexosh gjuhën kineze... me lehtësi!
TED20132013-02-26
1951734Pearl Arredondo: Historia ime, nga vajza e një gangsteri në një mësuese shembullore.
TED Talks Education2013-05-07
1961733Angela Lee Duckworth: Celesi i suksesit? Te kesh kuraje
TED Talks Education2013-04-04
1971731Ramsey Musallam: 3 rregulla qe nxisin te mesosh
TED Talks Education2013-04-17
1981730Juan Enriquez: Jeta jote online, e përhershme si tatuazh
TED20132013-02-26
1991729Sebastião Salgado: Drama e heshtur e fotografisë
TED20132013-02-26
2001728Rita Pierson: Çdo fëmijë ka nevojë për mbështetje
TED Talks Education2013-05-07
2011726Nilofer Merchant: Ke nje takim? Bej nje shetitje.
TED20132013-02-26
2021725David Pogue: 10 keshillat qe do t'ju kursejne kohe ne perdorimin e teknologjise
TED20132013-02-25
2031724Jennifer Healey: Nëse makinat do të flisnin, mund të shmangeshin aksidentet.
TED@Intel2013-04-08
2041723Michael Stevens: How much does a video weigh?
TED-Ed2013-02-28
2051720Celesi i rritjes? Te bejme gare se bashku me makinat.
TED20132013-02-26
2061719Robert Gordon: Vdekja e inovacionit, fundi i rritjes ekonomike.
TED20132013-02-26
2071717Andres Lozano: Parkinson, depresion dhe celesi qe mund ti fike ata.
TEDxCaltech2013-01-18
2081713Rose George: Le te flasim mbi jashteqitjen. Seriozisht.
TED20132013-02-27
2091709Keller Rinaudo: Nje mini robot -- mundesuar nepermjet telefonit tuaj.
TED20132013-02-26
2101705Katherine Kuchenbecker: The technology of touch
TEDYouth 20122012-11-17
2111704Sanjay Dastoor: Nje tryeze rreshkitese, me dicka plus
TED20132013-02-27
2121703Kees Moeliker: Si ma ndryshoi jeten nje rose e ngordhur.
TED20132013-02-28
2131702Lawrence Lessig: Ne, Njerezit dhe Republika qe duhet te rivendosim
TED20132013-02-27
2141701Neuroshkence, teoria e lojës, majmunët
TEDxCaltech2013-01-18
2151700Mark Shaw: Nje demonstrim shume i thate
TED20132013-02-28
2161699Richard Turere: Shpikja ime qe vendosi paqen me luanët.
TED20132013-02-27
2171694Hyeonseo Lee: Arratisja nga Korea e Veriut
TED20132013-02-28
2181692Catarina Mota: Luaj me materiale inteligjente
TEDGlobal 20122012-07-12
2191678Sugata Mitra: Nderto nje Shkolle ne Re
TED20132013-02-26
2201677Bruno Maisonnier: Kerceni, robote te vegjel!
TEDxConcorde2013-01-24
2211672Kakenya Ntaiya: Nje vajze qe kerkoi shkollen
TEDxMidAtlantic2012-10-26
2221666Shabana Basij-Rasikh: Guxoni për të arsimuar vajzat Afgane
TEDxWomen 20122012-12-01
2231664Edi Rama: Rikthe qytetin tend ne saje te ngjyres
TEDxThessaloniki2012-05-12
2241662Kid President: I think we all need a pep talk
SoulPancake2013-01-24
2251661Lee Cronin: Printo ilacin tend
TEDGlobal 20122012-06-26
2261654Leslie Morgan Steiner: Pse viktimat e dhunës familjare nuk largohen
TEDxRainier2012-11-10
2271651Janine di Giovanni: Cfare pashe ne lufte
TEDxWomen 20122012-12-01
2281647Cameron Russell: Paraqitja nuk eshte gjithcka.Me besoni,une jam modele.
TEDxMidAtlantic2012-10-27
2291646Angela Patton: Nje ballo per baba-vajze... ne burg.
TEDxWomen 20122012-11-30
2301634Steven Addis: Lidhja baba-bije, nga nje foto c'do here
TED20122012-02-29
2311622Paolo Cardini: Harro 'shume gjera ne te njejten kohe", provo "cdo gje ne kohen e vet"
TEDGlobal 20122012-06-27
2321611Ludwick Marishane: Nje dush pa uje
TED@Johannesburg2012-05-03
2331608Jake Wood: Nje mision i ri per veteranet - ndihme e shpejte ne katastrofat natyrale
TEDxSanDiego2011-12-21
2341603Hannah Brencher: Letra dashurie per te huajt
TED@New York2012-06-07
2351602Marco Tempest: Një magjistar kibernetik luan me letra si askush tjetër
TEDGlobal 20122012-06-28
2361592Melissa Marshall: Më ndrico mendjen.
TEDGlobal 20122012-06-26
2371581Ryan Merkley: Video në internet - me shënime, e ripunuar dhe kërcyese
TEDGlobal 20122012-06-26
2381578John Lloyd: An animated tour of the invisible
TED-Ed2012-09-26
2391561Jonathan Trent: Energji nga grupe të algave lundruese
TEDGlobal 20122012-06-27
2401560Scott Fraser: Përse dëshmitë okulare janë të gabuara
TEDxUSC2012-05-04
2411543Hannah Fry: Is life really that complex?
TEDxUCL2012-06-03
2421542Scilla Elworthy: Të luftosh pa dhunë
TEDxExeter2012-04-20
2431537Bahia Shehab: Nje mije here jo
TEDGlobal 20122012-06-25
2441533Margaret Heffernan: Guximi për tu mospajtuar
TEDGlobal 20122012-06-29
2451528Giles Duley: When a reporter becomes the story
TEDxObserver2012-03-10
2461523Michael Anti: Mbrapa Firewall te madh Kinez
TEDGlobal 20122012-06-29
2471519Michael Hansmeyer: Te ndërtosh forma të paimagjinueshme
TEDGlobal 20122012-06-27
2481518Malte Spitz: Kompania juaj telefonike po ju ruan
TEDGlobal 20122012-06-27
2491487Peter Norvig: Klasa me 100 000 studentë
TED20122012-02-28
2501482Marco Tempest: Ngritja dhe rënia elektrike e Nikola Teslas
TED20122012-03-01
2511477Sarah Parcak: Arkeologjia nga hapësira
TED20122012-03-01
2521471John Hodgman: Çfarë është dizajni?
TED20122012-03-01
2531470Damian Palin: Nxjerrja e mineraleve nga uji i detit
TED20122012-02-27
2541469Terry Moore: pse eshte 'x' i panjohur?
TED20122012-02-28
2551467Juan Enriquez: A do te jene femijet tane qenie te ndryshme?
TEDxSummit2012-04-26
2561454Nathan Wolfe: C'ka mbetur per t'u eksploruar?
TED20122012-02-27
2571453Melissa Garren: The sea we've hardly seen
TEDxMonterey2012-04-18
2581451JR: Nje vit nga fillimi i ndryshimit te botes
TED20122012-03-01
2591450Carl Schoonover: Si të shohim brenda trurit?
TED20122012-02-28
2601448Jean-Baptiste Michel: Matematika e historise
TED20122012-02-27
2611447Tali Sharot: Njëanshmëria e optimizmit
TED20122012-02-29
2621446José Bowen: Beethoven the businessman
TEDxSMU2011-12-03
2631444Renny Gleeson: 404, historia e "faqes qe nuk gjendet"
TED20122012-02-28
2641441JP Rangaswami: Informacioni është ushqim.
TED@SXSWi2012-04-09
2651440Muzika dhe emocionet pergjate kohes.
TED20122012-03-01
2661431Joe Smith: Si perdoret letra e duarve
TEDxConcordiaUPortland2012-03-31
2671430Nancy Lublin: Mesazhe që shpëtojnë jetë
TED20122012-02-29
2681428Jon Bergmann: Just how small is an atom?
TED-Ed2012-04-25
2691427Michael Norton: Si të blejmë lumturinë
TEDxCambridge2011-11-18
2701425Christina Warinner: Vëzhgimi i sëmundjeve të vjetra duke përdoruri ...shtresë
TED20122012-02-27
2711424Laura Carstensen: Të moshuarit janë më të lumtur
TEDxWomen 20112011-12-06
2721422Drew Curtis: Si e mundi një patentues
TED20122012-02-28
2731420Abigail Washburn: ndërtimi i madhëdhenjeve Amerikë - Kinë .. me qifteli
TED20122012-02-27
2741417Frans de Waal: Sjellja morale tek kafshët
TEDxPeachtree2011-11-04
2751416Frank Warren: Gjysëm milioni sekrete
TED20122012-02-29
2761415Carvens Lissaint: "Put the financial aid in the bag"
TED-Ed2011-11-11
2771413Lucy RcRae:Si mundet teknologjia ta transformojë trupin e njeriut?
TED20122012-02-27
2781411Jack Choi: Në Tavolinen virtuale të operacjonit
TED20122012-02-29
2791409Sherry Turkle: Të lidhur, por të vetmuar?
TED20122012-02-29
2801408Tierney Thys + Plankton Chronicles Project: The secret life of plankton
TED-Ed2012-04-02
2811407Rick Falkvinge: I am a pirate
TEDxObserver2012-03-11
2821406Daniel Schnitzer: Inventing is the easy part. Marketing takes work
TEDxPittsburgh2011-11-19
2831405Marco Tempest: Një përrallë magjike ( me realitetin e shtuarë)
TED20122012-03-01
2841404Ayah Bdei: Ndërtimi i bloqeve që fike dhe ndize, alarmi dhe mësimi
TED20122012-02-27
2851403Leymah Gbowee: Te shpalosim inteligjencen, pasionin dhe madheshtin e vajzave
TED20122012-03-02
2861400Jer Thorp: Make data more human
TEDxVancouver2011-11-12
2871398Billy Collins: Momente të jetës së përditshme, të ruajtura në kohë
TED20122012-02-28
2881397Taylor Wilson: Po, unë ndertova nje reaktor berthamor me fuzion
TED20122012-03-01
2891396Noel Bairey Merz: Rreziku kryesor për shëndetin e grave
TEDxWomen 20112011-12-01
2901393Mark Raymond: Victims of the city
TEDxPortofSpain2011-11-11
2911392Scott Summit: Beautiful artificial limbs
TEDxCambridge2011-11-19
2921391Brené Brown: Në dëgjim të turpit
TED20122012-03-02
2931390Rob Reid: 8 Miljard iPod
TED20122012-03-01
2941389Jonathan Haidt: Feja, evolucioni, dhe ekstaza e vetëtranshendencës
TED20122012-02-29
2951388Adam Savage: How simple ideas lead to scientific discoveries
TED-Ed2011-11-02
2961387David Gallo: Deep ocean mysteries and wonders
TED-Ed2012-03-12
2971386Chris Anderson (TED): Questions no one knows the answers to
TED-Ed2012-03-12
2981385Greg Gage: The cockroach beatbox
TED-Ed2011-11-17
2991383Kelli Anderson: Design to challenge reality
TEDxPhoenix2011-11-11
3001382Mankthi më i keq i një spikeri të TED
TED20122012-03-01
3011381Jennifer Pahlka: Kodimi i një qeverie më të mirë
TED20122012-02-29
3021380James Hansen: Përse më duhet të flas hapur për ndryshimin e klimës
TED20122012-02-29
3031378Bryan Stevenson: Duhet të flasim për një padrejtësi
TED20122012-03-01
3041377Susan Cain: Fuqia e introvertëve
TED20122012-02-28
3051376Vijay Kumar: Robotët që fluturojnë .. dhe bashkëveprojnë
TED20122012-02-29
3061373Daniel Pauly: Zhvendosja e bazës së oqeanit
Mission Blue Voyage2010-04-10
3071371Kevin Allocca: Perse videot behen virale?
TEDYouth 20112011-11-19
3081369Jeffrey Kluger: The sibling bond
TEDxAsheville2011-11-13
3091368Tan Le: Historia e emigrimit tim
TEDxWomen 20112011-12-01
3101367Shlomo Benartzi: Te kursejme per te nesermen, neser
TEDSalon NY20112011-11-09
3111366Shilo Shiv Suleman: Të përdorësh teknologjinë për ti mundësuar ëndërrimet.
INK Conference2011-12-09
3121364Neil MacGregor: 2600 vjet histori në një objekt
TEDGlobal 20112011-07-13
3131363Lucianne Walkowicz: Look up for a change
TEDxPhoenix2011-11-11
3141361Paul Konelli: Humanitarianizmi dixhital
TEDxRC22011-11-27
3151360Simon Berrow: Si të shpëtosh një peshkqen per të cilin nuk di asgjë?
TEDxDublin2010-03-29
3161359Lucien Engelen: Ruaje shëndetin tënd
TEDxMaastricht2011-04-04
3171357Jenna McCarthy: Çfarë nuk dini për martesën
TEDxAmericanRiviera2011-11-11
3181355Drew Dudley: Lidershipi i përditshëm
TEDxToronto 20102010-09-23
3191354Keith Nolan: Deaf in the military
TEDxIslay2011-04-23
3201353Erik Johansson: Fotografi e pamundur
TEDSalon London Fall 20112011-11-08
3211351Sheikha Al Mayassa: Globalizimi i vendorve, vendorizimi i globit
TEDWomen 20102010-12-02
3221350Stephen Coleman: Rreziqet morale të armëve jo-vdekjeprurëse.
TEDxCanberra2011-09-24
3231349Neil Burgess: Si të tregon truri se ku gjendesh
TEDSalon London Spring 20112011-11-11
3241348Aleph Molinari: Let's bridge the digital divide!
TEDxSanMigueldeAllende2011-08-06
3251347Nancy Duarte: The secret structure of great talks
TEDxEast2011-11-11
3261344Shawn Achor: Sekreti i lumtur per te punuar me mire
TEDxBloomington2011-05-11
3271343Bill Doyle: Shërimi i kancerit me fusha elektrike
TEDMED 20112011-10-25
3281340Bjarke Ingels: Hedonistic sustainability
TEDxEast2011-05-09
3291339Gazle Tzemach Lemmon: Grat ndërrmarrëse, shembull jo i pritshem
TEDxWomen 20112011-12-02
3301337Brian Goldman: Mjekët bëjnë gabime. A mund të flasim për këtë?
TEDxToronto 20102011-11-11
3311336Diana Nyad: Not ekstrem me kandilët e detit më të rrezikshëm në botë
TEDMED 20112011-10-28
3321331Scott Rickard: The beautiful math behind the world's ugliest music
TEDxMIA2011-09-13
3331330Sheena Iyengar: Si ta bëjmë zgjedhjen më të thjeshtë
TEDSalon NY20112011-11-09
3341329Clay Shirky: Pse SOPA është ide e dëmshme
TEDSalon NY20122012-01-17
3351328Mikko Hypponen: Tri llojet e sulmit në internet
TEDxBrussels2011-11-17
3361327Alain de Botton: Ateizem 2.0
TEDGlobal 20112011-07-13
3371326Sonaar Luthra: Njihuni me Kanarinen e ujit
TEDGlobal 20112011-07-14
3381325Charles Hazlewood + British Paraorchestra: The debut of the British Paraorchestra
TEDxBrussels2011-11-22
3391324Kirk Sorensen: Thorium, an alternative nuclear fuel
TEDxYYC2011-04-01
3401323Molrey këndon "Women of Hope" (Gratë shprese)
TEDxWomen 20112011-12-01
3411321Jonas Gahr Store: Ne mbrojte te dialogut
TEDxRC22011-11-11
3421318Tyler Cowen: Be suspicious of simple stories
TEDxMidAtlantic2009-11-09
3431317Michelle Borkin: Can astronomers help doctors?
TEDxBoston 20112011-06-28
3441316Nate Garvis: Change our culture, change our world
TEDxTC2010-10-13
3451315Sebastian Wernicke: 1000 TED Biseda, 6 fjalë
TEDxZurich 20112011-11-10
3461314Zhvendosja globale e pushtetit
TEDxBrussels2011-12-28
3471313Jane Fonda: Akti i tretë i jetës
TEDxWomen 20112011-12-07
3481312A.J. Jacobs: Se si jeta e shëndetshme gati më mbyti
TEDMED 20112011-10-28
3491310Daniel Goldstein: Lufta në mes vetes tënde të tashme dhe të ardhme
TEDSalon NY20112011-11-09
3501307Thomas Pogge: Medicine for the 99 percent
TEDxCanberra2011-09-24
3511306Roger Doiron: My subversive (garden) plot
TEDxDirigo2011-09-10
3521305Ramona Pierson: Një vend i papritur për shërim
TEDxDU 20112011-05-13
3531303Jepini një vlerë natyrës!
TEDGlobal 20112011-07-14
3541301Monika Bulaj: Drita e fshehur e Afganistanit
TEDGlobal 20112011-07-12
3551300David Damberger: What happens when an NGO admits failure
TEDxYYC2011-04-01
3561299Klaus Stadlmann: The world's smallest 3D printer
TEDxVienna2011-10-04
3571298Stefon Harris: Nuk ka gabime në bandë
TEDSalon NY20112011-11-09
3581297Yoav Medan: Kirurgji me ultratinguj—shërim pa prerje
TEDMED 20112011-10-24
3591296Cheryl Hayashi: Madhështia e fijes së merimangës
TED20102010-02-21
3601295Luis von Ahn: Bashkëpunimi masive online
TEDxCMU2011-04-03
3611293Sarah Kay: How many lives can you live?
TEDxEast2011-05-09
3621292Leslie Dodson: Don't misrepresent Africa
TEDxBoulder 20112011-09-24
3631289Annie Murphy Paul: Cfare mesojme para se te lindim
TEDGlobal 20112011-07-12
3641288Karen Tse: Si mund te ndalojme torturen.
TEDGlobal 20112011-07-13
3651287Kathryn Schulz: Mos u pendo për pendime
TEDSalon NY20112011-11-09
3661286Damon Horowitz: Filozofia në Burg
TED20112011-03-04
3671285Amy Purdy: Të jetosh përtej limiteve
TEDxOrangeCoast2011-05-19
3681283Louie Schwartzberg: Natyra. Bukuria. Mirënjohja.
TEDxSF2011-06-11
3691282Joe Sabia: Teknologjia e rrefim-tregimeve
Full Spectrum Auditions2011-05-24
3701281Péter Fankhauser:Takojeni Rezeron, vallëzuesin robot - top
TEDGlobal 20112011-07-13
3711280Si të mbrojmë Tokën nga asteroidët
TEDxBoulder 20112011-09-05
3721279Natalie Warne: Being young and making an impact
TEDxTeen2011-04-02
3731278Gabe Zichermann: How games make kids smarter
TEDxKids@Brussels2011-06-01
3741276Robin Ince: Shkenca kundrejt mrekullisë?
TEDGlobal 20112011-07-13
3751274Eksperimente që hedhin dritë mbi zjatjen e jetëgjatësisë
TEDGlobal 20112011-07-13
3761272Thomas Suarez: Një krijues i app vetëm 12 vjec
TEDxManhattanBeach2011-10-22
3771271Yves Rossy: Fluturo me Njeriun Avion
TEDGlobal 20112011-07-13
3781270Nga ngjizja tek lindja -- në imazhe
INK Conference2010-12-02
3791269Pervoja e perbashket e absurditetit
TEDxBloomington2011-05-11
3801268Roger McNamee: 6 ways to save the internet
TEDxSantaCruz2011-03-02
3811267Allan Jones: Harta e trurit
TEDGlobal 20112011-07-13
3821265Aparna Rai: Arti i teknologjise se larte (me sens humori)
TEDGlobal 20112011-07-14
3831263Sandra Fisher-Martins: The right to understand
TEDxO'Porto2011-03-21
3841262Marco Tempest: Realiteti i të shtuarit, magjia e teknologjis
TEDGlobal 20112011-07-13
3851260Anna Mracek Dietrich: Nje aeroplane qe mund te drejtohet
TEDGlobal 20112011-07-15
3861259Paul Zak: Besimi, moraliteti -- dhe oksitocina
TEDGlobal 20112011-07-13
3871258Hasan Elahi: FBI, ja ku jam!
TEDGlobal 20112011-07-14
3881257Beatrice Coron: Histori të prera nga letra
TED20112011-03-01
3891255Malcolm Gladwell: Tregimi i çuditshem i Norden per vendin e makinerise se bombave
TEDGlobal 20112011-07-14
3901254Iain McGilchrist: The divided brain
RSA Animate2011-10-21
3911253Richard Wilkinson: Si e dëmton shoqërinë pabarazia ekonomike
TEDGlobal 20112011-07-12
3921252Nathalie Miebach: Arti i berë nga fortunat
TEDGlobal 20112011-07-11
3931250Guy-Philippe Goldstein: Si sulmet kompjuterike kërcënojnë paqen e botës reale
TEDxParis 20102010-01-30
3941249Justin Hall-Tipping: Çlirimi i energjisë nga rrjeti elektrik
TEDGlobal 20112011-07-13
3951246Pamela Meyer: Si te identifikosh nje genjeshtar
TEDGlobal 20112011-07-13
3961245Michael Nielsen: Open science now!
TEDxWaterloo2011-03-03
3971244Ian Richie: Dita kur refuzova Tim Berners-Lee-në
TEDGlobal 20112011-07-11
3981243Richard Seymour: Si ndjehet bukuria
TEDSalon London Spring 20112011-05-18
3991242Paul Lewis: How mobile phones helped solve two murders
TEDxThessaloniki2011-04-02
4001241Alison Gopnik: Cfare mendojne bebet?
TEDGlobal 20112011-07-13
4011240Besimi brënda një orkestre
TEDGlobal 20112011-07-13
4021239Mike Biddle: Ne mund te riciklojme plastiken
TEDGlobal 20112011-07-14
4031238Graham Hill: Më pak gjëera, me shumë lumturi
TED20112011-03-01
4041237Christoph Adami: Të gjesh jetë atje ku nuk e imagjinojmë
TEDxUIUC2011-02-19
4051235Danielle de Niese: Një arie flirtuese
TEDGlobal 20112011-07-12
4061234Ben Goldacre: Në luftë kundër shkencës së ligë
TEDGlobal 20112011-07-13
4071233Jarreth Merz: Filmim i demokracisë në Gana
TEDGlobal 20112011-07-14
4081232Geoff Mulgan: Një prezantim i shkurtër i shkollës Studio
TEDGlobal 20112011-07-12
4091231Abraham Verghese: Prekja e një mjeku
TEDGlobal 20112011-07-14
4101229Elizabeth Murchinson: Duke luftuar nje kancer ngjites
TEDGlobal 20112011-07-14
4111228Amy Lockwood: Shitja e kondomëve në Kongo
TEDGlobal 20112011-07-14
4121227Çka kemi mësuar prej 5 milionë librave
TEDxBoston 20112011-07-24
4131226Niall Ferguson: Gjashte mekanizmat vrasës të prosperitetit.
TEDGlobal 20112011-07-14
4141225Sasha Dichter: The Generosity Experiment
NextGen:Charity2010-11-16
4151223Mirëseerdhët në revolucionin gjenetik
TEDxBoston 20112011-07-06
4161222Kate Hartman: Arti i komunikimit qe vishet
TED20112011-03-02
4171221Misha Glenny: Punëso hakerat!
TEDGlobal 20112011-07-13
4181219Raghava LL: Dridhe tregimin tend
TEDGlobal 20112011-07-12
4191217Edward Tenner: Pasojat e padëshiruara
TED20112011-03-02
4201216Joan Halifax: Dhembshuria dhe kuptimi i vërtetë i ndjeshmërisë
TEDWomen 20102010-12-03
4211215Mund të ndërtojmë objekte që ndertojnë vetveten?
TED20112011-02-24
4221214Julia Bacha: Kushtoni vëmendje veprimeve të padhunshme
TEDGlobal 20112011-07-13
4231213Svante Paabo: Të dhëna prej ADN-së së neandertalit brenda nesh
TEDGlobal 20112011-07-14
4241212Dan Ariely: Kujdes prej konflikteve të interesit
TED20112011-03-01
4251211Marco Tempest: Magjia e të vërtetës dhe genjeshtrës (dhe iPod-et)
TEDGlobal 20112011-07-14
4261210Luciane Walkowicz: Te zbulosh planete rreth yjeve te tjere
TEDGlobal 20112011-07-11
4271209Jeremu Gilley: Nje dite e paqes
TEDGlobal 20112011-07-15
4281207Alex Steffen: E ardhmja e ndashme e qyteteve
TEDGlobal 20112011-07-12
4291206Philip Zimbardo: Zhdukja e djemve?
TED20112011-03-01
4301204Jessica Green: A jeni duke i filtruar mikrrobet e gabuara?
TEDGlobal 20112011-07-14
4311203Mark Pagel: Si gjuha ka transformuar njerezimin
TEDGlobal 20112011-07-13
4321202Harald Haas: Transmetimi te dhenave me vale nga cdo llampe ndricimi
TEDGlobal 20112011-07-13
4331201Adam Ostrow: Pasi te rinovosh statusin final
TEDGlobal 20112011-07-11
4341200Julian Treasure: 5 menyra per te degjuar me mire
TEDGlobal 20112011-07-11
4351199Josette Sheeran: T’i japim fund urisë tani
TEDGlobal 20112011-07-14
4361198Paul bloom: Origjina e kenaqesise
TEDGlobal 20112011-07-13
4371197Geoffrey West: Matematika e habitshme e qyteteve dhe korporatave
TEDGlobal 20112011-07-12
4381195Një robot i cili fluturon si një zog
TEDGlobal 20112011-07-15
4391194Kevin Slavin: Si i japin formë botës sonë algoritmet
TEDGlobal 20112011-07-13
4401193Thandie Newton. Te perqafosh diiversitetin, te perqafosh veten.
TEDGlobal 20112011-07-13
4411192Mikko Hypponen: Luftë viruseve, në mbrojtje të rrjetit
TEDGlobal 20112011-07-14
4421191Nadia Al-Sakkaf: Shikoni Jemenin permes syve te mi
TEDGlobal 20112011-07-13
4431190Tim Harford: Prova, gabime dhe kompleksi i Zotit
TEDGlobal 20112011-07-13
4441187Nina Tandon: Te kujdesesh për inxhinjerin indore
TED20112011-03-02
4451183Provo diçka të re për 30 ditë
TED20112011-03-03
4461182Te ndertosh nje park ne qiell.
TED20112011-03-03
4471178Në të qenit i çmendur mjaftueshëm
Full Spectrum Auditions2011-05-24
4481177Honor Harger: Historia e universit në tinguj
TEDSalon London Spring 20112011-05-18
4491176Jok Church: Rrethi i Kujdesit
TED20072007-03-03
4501175Daniel Tammet: Mënyra të ndryshme të njohurisë
TED20112011-03-03
4511173Maya Beiser dhe violinçeli i saj
TED20112011-03-02
4521172Ky eshte Ritmi Jazz
Full Spectrum Auditions2011-05-24
4531171Camille Seaman: Fotografitë shqetësuese të akullit polarë
TED20112011-03-03
4541167JD Schramm:Thyerja e qetesise per te mbijetuarit nga vetevrasja
TEDActive 20112011-03-03
4551165Paul Romer: Qyteti i pare me qira?
TED20112011-03-03
4561162Damon Horowitz bën thirrje për një "sistem operativ për moralin"
TEDxSiliconValley2011-05-14
4571161Xhessi Arrington: Veshja pa te reja
TEDActive 20112011-03-03
4581159Stefan Sagmeister: 7 rregulla për më shumë lumturi
TED@Cannes2010-06-11
4591158Dennis Hong: Ndërtimin e një makine për njerëzit e verbër
TED20112011-03-04
4601157Malcolm McLaren: Authentic creativity vs. karaoke culture
Handheld Learning2009-10-06
4611155Mustafa Akyol: Besimi kundrejtë Islamit tradicjonalë
TEDxWarwick2011-03-03
4621151Improv Everywhere: Gotta share!
Gel Conference2011-04-28
4631150Terry Moore: Si ti lidhni kepucet tuaja
TED20052005-02-02
4641148Elliot Krane: Misteri i dhembjes kronike
TED20112011-03-02
4651145Leonard Susskind: Shoku im Richard Feynman
TEDxCaltech2011-01-14
4661144Amit Sood: Ndërtimi i muzeut të muzeve në web
TED20112011-03-02
4671143Ron Gutman: Fuqia e fshehur e buzëqeshjes
TED20112011-03-02
4681140Louie Schwartzberg: Bukuria e fshehur e pjalmimit
TED20112011-03-02
4691138Krijo veshjen tende
TED20112011-03-02
4701137Carlo Ratti: Arkitekturë që percepton e përgjigjet
TED20112011-03-02
4711136Shërimi i plagëve të 11 Shtatorit: Nënat që gjetën faljen, miqësinë
TEDWomen 20102010-12-12
4721134Mike Matas: Një gjeneratë e re e librave digjital
TED20112011-03-02
4731133Angela Belcher: Përdorimi i natyrës për të rritur bateritë
TEDxCaltech2011-01-14
4741132Bruce Schneier: Mirazhi i sigurisë
TEDxPSU2010-10-10
4751130Ric Elias: 3 Gjëra që i mësova teksa aeroplani im rrëzohej
TED20112011-03-04
4761127John Hunter flet në lidhje me Lojën e Paqes Botërore
TED20112011-03-04
4771126Kathryn Schulz: Të jesh gabim
TED20112011-03-04
4781125Sam RIchards: Një eksperiment radikal ne ndjeshmeri
TEDxPSU2010-10-10
4791122Marcin Jakubowski: Burime të hapura projektesh për qytetërimin
TED20112011-03-01
4801121Roger Ebert: Rilindja e zërit tim
TED20112011-03-04
4811119Dave Meslin: Kundërhelmi ndaj apatisë
TEDxToronto 20102010-10-10
4821117Jackson Browne: Nje kenge e frymezuar nga oqeanet
TEDxGreatPacificGarbagePatch2010-11-04
4831116Caroline Casey: Të shikosh përtej limiteve
TEDWomen 20102010-12-03
4841112Stanley McChrystal: Dëgjo, mëso ... pastaj udhëheq
TED20112011-03-04
4851111AnnaMaria Thomas: Duartë në shkencën qarkore
TED20112011-03-02
4861109Sebastian Thrun: Makina pa shofer e Google.
TED20112011-03-02
4871106Patricia Ryan: Mos insisto ne anglisht!
TEDxDubai2010-12-04
4881104Eytho Bender demostron egzoskeletin e njeriut
TED20112011-03-02
4891100Nëse do të kisha një vajzë
TED20112011-03-03
4901096Mark Bezos: Një mësim jetësor nga një zjarrfikës vullnetar
TED20112011-03-02
4911091Eli Pariser: Kujdes nga "flluska filtrash" online
TED20112011-03-03
4921090Selman Khan: Le t'i përdorim videot për ta përmirësuar edukimin
TED20112011-03-02
4931088Antoni Atala: Të printosh një veshkë njerëzore
TED20112011-03-03
4941087Bill Gates: Bugjeti shtetror po dëmton shkollat në Amerikë
TED20112011-03-03
4951086Wael Ghonim: Mbi revolucionin Egjiptian
TED20112011-03-04
4961085Dëshira e JR për Çmimin TED: Përdor artin për ta transformuar botën
TED20112011-03-02
4971084Wadah Khanfar: Një moment historik në botën Arabe
TED20112011-03-02
4981078Madeleine Albright: Rreth të qenit grua dhe diplomate
TEDWomen 20102010-12-08
4991077E ardhmja e biznesit eshte kompanite 'rrjete'
TED@MotorCity2011-01-08
5001075Patricia Kuhl: Linguistika gjeniale e foshnjeve
TEDxRainier2010-10-12
5011072Michael Pawlyn: Gjenialiteti i natyres i përdorur në arkitekturë.
TEDSalon London 20102010-11-10
5021069Nigel March: Si te rregullojme ekuilibrin pune-jete
TEDxSydney2010-05-28
5031068Suheir Hammad: Poezi lufte, paqeje, femrash dhe pushteti
TEDWomen 20102010-12-08
5041066Johanna Blakley: Mediat sociale dhe fundi i gjinisë
TEDWomen 20102010-12-08
5051065Dale Dougherty: Ne jemi krijues
TED@MotorCity2011-01-09
5061059Martin Jacques: Ta kuptojmë zhvillimin e Kinës
TEDSalon London 20102010-10-10
5071050Amber Case: Tani jemi të gjithë cyborg (organizma hibrid natyror-artificial)
TEDWomen 20102010-12-08
5081049Jody Williams: Një vizion realist për paqen në botë
TEDWomen 20102010-12-08
5091044Arianna Huffington: Si te kesh sukses? Fle me shume
TEDWomen 20102010-12-07
5101043Barry Schwartz: Te perdorim zgjuarsine praktike
TEDSalon NY20112010-11-18
5111042Brene Brown: Fuqia e cënueshmërisë
TEDxHouston2010-06-06
5121040Sheryl Sandberg: Pse kemi kaq pak gra lidere
TEDWomen 20102010-12-08
5131038Ken Robinson: Changing education paradigms
RSA Animate2010-10-14
5141033Hanna Rosin: Të dhëna të reja mbi ngritjen e femrave
TEDWomen 20102010-12-07
5151032Kiran Bedi: Udhëheqëse e policisë që sjell ndryshim
TEDWomen 20102010-12-08
5161020Arthur Potts Sawson: Një vizjonë për restaurante të qendrueshme
TEDGlobal 20102010-07-15
5171017William Ury: Ecja nga "jo" në "po"
TEDxMidwest2010-10-17
5181016Birke Baehr: Cfare nuk funksionon me sistemin tone ushqimor
TEDxNextGenerationAsheville2010-08-28
5191009Shimon Schocken : Udhëtime Shprese
TEDxTelAviv 20102010-04-29
5201007Conrad Wolfram: Tju mesojme femijeve tone matematike reale duke perdorur kompjuterat.
TEDGlobal 20102010-07-09
5211006Eric Berlow: Si kompleksiteti rrjedh deri tek thjeshtësia
TEDGlobal 20102010-07-15
5221002Emily Pilloton: T'ju mesosh dizenjim per ndryshim
TEDGlobal 20102010-07-16
523997David Bismark: Votimi elektronik pa manipulime
TEDGlobal 20102010-07-14
524993Barton Seaver: Ushqimi deti i qëndrueshëm? Duhet te tregohemi me te mencur.
Mission Blue Voyage2010-04-07
525988David Byrne këndon " (asgjë përveq) Luleve"
TED20102010-02-12
526987Patrick Chappatte: Fuqia e karikaturave
TEDGlobal 20102010-07-15
527986Dianna Cohen: E vërteta rreth plastikës ndotëse
Mission Blue Voyage2010-04-16
528983Jessica Jackley: Varfëri, para - dhe dashuri
TEDGlobal 20102010-07-14
529982Joel Burns: A message to gay teens: It gets better
Fort Worth City Council2010-10-12
530978Peter Haas: Katastrofa inxhinierike e Haitit.
TED Senior Fellows at TEDGlobal 20102010-07-13
531975Stacey Kramer: Dhurata me e mire, se ciles i kam mbijetuar
TED20102010-02-12
532966Gary Wolf: Vetja e kuantifikuar
TED@Cannes2010-06-15
533964Fabian Hemmert: Format-lëvizjet e ardhëshme të telefonave mobil
TEDxBerlin2010-02-02
534957Jessa Gamble: Cikli natyror i gjumit tonë
TEDGlobal 20102010-07-15
535953Seth Godin: This is broken
Gel Conference2006-09-08
536951Carne Ross:Nje diplomat indipendent
Business Innovation Factory2009-10-10
537949Eksperimenti i ri i Sugata Mitra-s rreth mësimit vetanak
TEDGlobal 20102010-07-15
538947Derek Sivers: Mbaj qellimet tua per vete
TEDGlobal 20102010-07-15
539944Nic (Nik) Marks: Indeksi i Planetit te Lumtur
TEDGlobal 20102010-07-16
540943Jeremy Rifkin: The empathic civilization
RSA Animate2010-08-19
541931Diane J. Savino: The case for same-sex marriage
New York State Senate2009-12-02
542924Sheena Iyengar: Arti i zgjedhjes
TEDGlobal 20102010-07-15
543923Jeff Bezos: What matters more than your talents
Princeton University2010-05-15
544918Julian Assange: Pse bota ka nevojë për WikiLeaks
TEDGlobal 20102010-07-16
545912Hans Rosling flet për rritjen e popullsisë së botës
TED@Cannes2010-06-21
546911Nalini Nadkarin: Jeta shkencore në burgë
TED20102010-02-11
547901Mitchell Joachim: Mos e nderto shtepine, rrite ate!
TED20102010-02-12
548885Margaret Gould Stewart: Si mendon YouTube rreth së drejtës autoriale
TED20102010-02-10
549878Michael Sandel: Michael Sandel: Arti i humbur i debatit demokratik
TED20102010-02-11
550877Adam Sadowsky nderton nje video me muzike virale.
TEDxUSC2010-04-13
551865Sir Ken Robinson: Silleni revolucionin e edukimit!
TED20102010-02-06
552860Graham Hill: Pse jam nje ditejave vegjetarian?
TED20102010-02-10
553859William Li: A mund ta mbysim urie kancerin duke ngrënë?
TED20102010-02-10
554857Viktor Frankl: Why believe in others
Toronto Youth Corps1972-05-14
555856Julia Sweeney ka "Fjalimin"
TED20102010-02-12
556851Anil Gupta: Te fsheftat e situatave te Indise- ideale per zhvillimin e zbulimeve
TEDIndia 20092009-11-06
557848Simon Sinek: Si lideret e medhenj frymezojne veprim
TEDxPuget Sound 2009-09-17
558840Tim Birkhead: The early birdwatchers
The Do Lectures2009-09-18
559832Eric Whitacre: A choir as big as the Internet
Eric Whitacre's Virtual Choir2010-03-10
560826Jonathan Klein: Foto qe ndryshuan boten
TED20102010-02-11
561818Elizabeth Pisani: Seksi, droga dhe HIV - le të tregohemi të arsyeshëm
TED20102010-02-12
562816Jesse Schell: When games invade real life
DICE Summit 20102010-02-18
563815Adora Svitak: Cfare mund te mesojne te rriturit prej femijeve.
TED20102010-02-13
564814Derek Sivers: Si te fillosh nje levizje
TED20102010-02-11
565811Kirk Citron: Dhe tani, lajmet e vërteta
TED20102010-02-11
566806Patsy Rodenburg: Why I do theater
Michael Howard Studios2008-10-09
567803Alan Siegel: Le te thjeshtojme zhargonin ligjor!
TED20102010-02-11
568798Douglas Adams: Parrots, the universe and everything
University of California2001-05-16
569795Gary Vaynerchuk: Do what you love (no excuses!)
Web 2.0 Expo 20082008-09-19
570789Gary Lauder shenjat e reja të trafikur: Kthehu
TED20102010-02-02
571788Tim Berners-Lee: Viti në të cilin të dhënat e hapura mbizotëruan mbarë botën
TED20102010-02-10
572784Richard Feynman: Physics is fun to imagine
BBC TV1983-07-08
573779Daniel Kahneman: Gjëagjëza e përvojës kundër kujtimit
TED20102010-02-10
574775Bobby McFerrin: Watch me play ... the audience!
World Science Festival2009-06-10
575773Temple Grandin: Botës i duhen te gjitha llojet e mendjeve
TED20102010-02-10
576772Erik Topol: E ardhmja pa tel e mjekësisë
TEDMED 20092009-10-10
577767Bill Gates në energji: Inovimi deri në zero !
TED20102010-02-12
578766Blaise Aguera y Arcas demostron hartat me realitetin e intensifikuar
TED20102010-02-11
579765Lutja e fituesit te Çmimit TED Jamie Oliver: Mesoni cdo femije per ushqimin
TED20102010-02-20
580756JK Rowling: The fringe benefits of failure
Harvard University2008-06-05
581755Derek Sivers: I çuditshëm, apo thjesht ndryshe?
TEDIndia 20092009-11-06
582752Jane Chen: Një përqafim i ngrohtë që shpëton jetë
TEDIndia 20092009-11-05
583747Taylor Mali: What teachers make
Bowery Poetry Club2005-11-12
584746Richard Dawkins: Growing up in the universe
Royal Institution1991-12-20
585744Antoni Atala mbi kultivimin e organeve të reja
TEDMED 20092009-10-21
586737Edwidge Danticat: Stories of Haiti
University of California2004-10-13
587736Lalitesh Katragadda: Ndertimi i hartave per te luftuar fatkeqesit, ndertimi i ekonomive
TEDIndia 20092009-11-09
588733Matt Weinstein: What Bernie Madoff couldn't steal from me
AORN Congress2009-03-14
589732Robert Sapolsky: The uniqueness of humans
Stanford University2009-09-08
590730Randy Pausch: Really achieving your childhood dreams
Carnegie Mellon University2007-09-18
591727Dan Buettner: Si të jetosh që të arrish 100+
TEDxTC2009-09-02
592724VS Ramashandran: Neuronet që i dhanë formë civilizimit.
TEDIndia 20092009-11-05
593722Cat Laine: Engineering a better life for all
Business Innovation Factory2009-10-07
594721Michael Sandel: What's the right thing to do?
Justice with Michael Sandel2005-09-01
595720Steve Jobs: How to live before you die
Stanford University2005-06-12
596719Asher Hasan sjell një njoftim paqeje nga Pakistani
TEDIndia 20092009-11-06
597710Shereen El Feki: Kultura pop ne botën arabe
TEDGlobal 20092009-07-12
598698Magnus Larsson: Te transformosh dunat ne arkitekture
TEDGlobal 20092009-07-24
599683Edward Burtynsky fotografonë pamjen e naftës
TEDGlobal 20092009-07-21
600681Cameron Sinclair : Refugjatet e bumit-dhe-krizes
TED20092009-02-21
601676Imami Faisal Abdul Rauf: Humbe egon tënde, gjej dhëmbshurinë.
TEDSalon 2009 Compassion2009-10-01
602669Becky Blanton: Viti qe une isha e pastrehe
TEDGlobal 20092009-07-23
603664Marc Koska : 1.3 m arsye për ta rizbuluar shiringën
TEDGlobal 20092009-07-24
604659Heny Markram ndërton një tru në një superkompjuter
TEDGlobal 20092009-07-23
605657David Hanson:Robotët që "shfaqin emocjonë"
TED20092009-02-04
606653Beau Lott: Iluzioni optikal tregon se si ne vështrojmë
TEDGlobal 20092009-07-23
607651Davig Logan rreth lidershipit fisnor
TEDxUSC2009-03-23
608633Misha Glenny heton rrjetet botërore të krimit
TEDGlobal 20092009-07-23
609630Rebecca Saxe: Si krijohen gjykimet morale ne tru
TEDGlobal 20092009-07-22
610613Michael Pritchard kthen ujin e pistë në të pijshëm
TEDGlobal 20092009-07-22
611605Alain De Botton: Një filozofi më e butë dhe e këndshme drejt suksesit
TEDGlobal 20092009-07-21
612602Jim Fallon: Hulumtimi i mendjes së një vrasësi
TED20092009-02-05
613601Daniel Kraft shpik një metpdë të re për të mbledhur palcën e kockës
TED20092009-02-06
614599Olafur Eliasson: Loja me hapësirë dhe dritë
TED20092009-02-06
615594Kary Mullis dhe gjenerata e ardhshme e medikamenteve ndaj infektimeve fatale.
TED20092009-02-05
616591Tom Wujec mbi 3 mënyrat sesi truri krijon kuptim
TED20092009-02-06
617589Daniel Libeskind :17 fjale te frymezuara nga arkitektura.
TED20092009-02-06
618588Gever Tulley jep mësime për jetën nëpërmjet artit të eksperimentit
TED20092009-02-06
619587Formula e Artur Benjamin per te ndryshuar mesimdhenien ne matematike
TED20092009-02-05
620586Ray Zahab ecen ne Polin e Jugut
TED20092009-02-06
621582Philip Zimbardo sugjeron një këndvështrim të shëndetshëm mbi kohën
TED20092009-02-06
622572Richard St. John: "Suksesi është një udhëtim i vazhdueshëm"
TED20092009-02-06
623566John La Grou: Prizat inteligjente
TED20092009-02-06
624565Kevin Surace zbulon murinë e that ekologjik
TED20092009-02-06
625563Pete Alcorn flet në lidhje me se si do të jetë bota në vitin 2200
TED20092009-02-05
626555Michelle Obama: Nje lutje per edukim
Elizabeth G. Anderson School2009-04-04
627554Jay Walker: Mania boterore e Anglishtes
TED20092009-02-05
628553Joachim de Posada: Mos e ha marshmalloun!
TED20092009-02-05
629552Yves Behar's Dizajni i supërfuqishem i motocikletave
TED20092009-02-06
630551Carolyn Porco: A fshihet jetë në një hënë te Saturnit?
TED20092009-02-06
631548Dan Ariely pyet: A jemi në kontroll të vendimeve tona?
EG 20082008-12-12
632535Paralajmerimet e Al Gore ne trendet me te reja klimatike
TED20092009-02-06
633532Sean Gourley flet në lidhje me matematikën e luftës
TED20092009-02-05
634531Brain Cox: Cfare shkoi keq me LHC
TED20092009-02-05
635527Sarah Jones si nje-grua e fshatit botëror
TED20092009-02-05
636525Alex Tabarrok dhe ide qe tejkalojne kriza
TED20092009-02-07
637523Erik Hersman duke raportuar krizat përmes tekstit
TED20092009-02-06
6385189 rregullat jetësore të Matthew Childs nga alpinizmi
TED20092009-02-05
639511Renny Gleeson në triket e telefonave antisocjalë
TED20092009-02-06
640494Jacqueline Novogratz, per nje arratisje nga varferia.
TED20092009-02-02
641490Kamal Meattle si ta rrisni ajrin tuaj te fresket
TED20092009-02-05
642488Fiksimet e Adam Savage
EG 20082008-12-12
643487Dan Ariely në lidhje me të metat e kodit tonë moral
TED20092009-02-07
644484Tim Berners-Lee rreth Web-it të ardhshëm
TED20092009-02-05
645453Elizabeth Gilber mbi shtimin e krijimtarise
TED20092009-02-05
646451Bill Gates pa limite.
TED20092009-02-02
647423Nicholas Negroponte dergon OLPC në Kolombi
TED in the Field2008-12-04
648419Benjamin Wallace flet per çmimin e lumturisë
Taste3 20082008-07-19
649412Nick Sears demostron orbiten
TED20072007-03-03
650411Larry Burns e ardhëmja e makinave
TED20052005-02-28
651408Gregory Petsko në ardhjen e epidemis nerurologjike
TED20082008-02-02
652407Andy Hobsbawm thotë: Bëj gjënë e gjelbërt
TED20082008-02-02
653383Rives tregon nje histori te emocioneve te perziera
TED20082008-02-02
654381Fotografitë dëshpruese të AIDS nga Kristen Ashburn
TED20032003-02-28
655365Jared Diamond mbi arsyen e dështimit të shoqërive.
TED20032003-02-28
656364James Burchfield ben muzike ne disqe (te padukshme)
TED20032003-02-02
657356Stefan Sagmeister në atë që ai ka mësuar
TED20082008-02-02
658349Laura Trice sugjeron qe ne te gjithe te themi faleminderit.
TED20082008-02-02
659325Nellie McKay: "Kenga e qenit"
TED20082008-02-02
660322Bruno Bowden palos ndërsa Rufus Cappadoccia luan
TED20082008-02-02
661313Marisa Fick-Jordan ndanë artin e bukur të quajtur Lidhëjet Zulu
TEDGlobal 20072007-06-06
662312Martin Seligman flet për Psikologjinë Pozitive
TED20042004-02-02
663307Helen Fisher vëzhgon trurin e të dashuruarve
TED20082008-02-02
664287Nellie McKay kendon "Clonie"
TED20082008-02-29
665286Benjamin Zander, mbi muzikën dhe pasionin
TED20082008-02-02
666285Frigoriferi Ekologjik i Adam Grosser
TED20072007-02-02
667282David Hoffman, rreth humbjes se cdo gjeje
TED20082008-02-02
668276Murray Gell-Mann flet për paraardhësin e gjuhës
TED20072007-03-03
669272Filip Zimbardo: Si njerëzit e thjeshtë kthehen në përbindësha... ose heronj
TED20082008-02-02
670252Dean Ornish thotë se gjenet tuaja nuk janë fati juaj
TED20082008-03-03
671250Amy Tan mbi kijimtarine
TED20082008-02-02
672248Alisa Miller shprendanë lajmet për lajmet
TED20082008-03-03
673245Johnny Lee demostron Wii hakimin
TED20082008-02-28
674242Stephen Hawking bene pyetjet te medha per universin
TED20082008-02-27
675241Jakob Trollback rimendonë videon muzikore
TED20072007-03-03
676236Christopher deCharms skanon trurin në kohë reale
TED20082008-02-29
677235Siegfried Woldhek tregon se si e zbuloi fytyrën e vërtetë të Leonardos.
TED20082008-02-29
678234Karen Armstrong thotë dëshirën e saj për çmimin e TED-it: Karta e Mëshirës.
TED20082008-02-28
679229Jill Bolte Taylor: Njohja e vetëvetës përmes sulmit në tru
TED20082008-02-27
680225Steve Jurvetson në modeline e raketave
TED20072007-03-03
681220Josef Lekuton tregon një alegori për Kenia-n
TEDGlobal 20072007-06-06
682217Eve Ensler flet mbi sigurinë
TEDGlobal 20052005-07-07
683204Izabel Aljende tregon tregime te pasionit
TED20072007-03-03
684201Lakshmi Pratury për të shkruarit e letrave
TED20072007-03-03
685196David Pogue: Luftrat e muzikes
TED20072007-03-03
686187Larry Lessig shprehet se ligji po ia zë frymën krijimtarisë
TED20072007-03-03
687184Vilayanur Ramachandran mbi mendjen tuaj
TED20072007-03-03
688179Levizjet magjike te Kenichi Ebina
TED20072007-03-03
689164Steven Pinker mbi gjuhen dhe mendimin
TEDGlobal 20052005-07-07
690163Steven Pinker mbi mitin e dhunës
TED20072007-03-03
691156Patrick Awaah në edukimin e liderve
TEDGlobal 20072007-06-06
692140Hans Rosling zbulon njohuri të reja lidhur me varfërinë
TED20072007-03-03
693139Stephen Lawler tregon Token virtuale të Mikrosoftit
TED20072007-03-03
694118Sergey Brin dhe Larry Page flasin për Google
TED20042004-02-02
695117Natalie MacMaster luan në violinë me ritmin "reel" (reel: ritëm folklorik skocez)
TED20022002-02-02
696115Thomas Dolby dhe Rachelle Garniez
TED20042004-02-02
697113Riçard Dokins mbi ateizmin luftarak
TED20022002-02-02
698103Evelyn Glennie na tregon se si të dëgjojmë
TED20032003-02-02
69999Jill Sobule: Kenga per temen e ngrohjen globale, "Manhatan ne Janar"
TED20062006-02-26
70097Dan Gilbert pyet, Pse jemi te lumtur?
TED20042004-02-02
70196Tony Robbins - Pse bëjmë atë që bëjmë
TED20062006-02-02
70294Përgjigja e Dan Denet ndaj Rik Uorren.
TED20062006-02-02
70393Barry Schwartz mbi paradoksin e zgjedhjes
TEDGlobal 20052005-07-15
70491Jacqueline Novogratz investon per ti dhene fund varferise
TEDGlobal 20052005-07-01
70585Bill Clinton në ndërtimin e Ruandës
TED20072007-03-08
70682Dean Kamen: Luke, një krah i ri proteze per ushtaret
TED20072007-03-09
70771Rick Warren flet për qëllimin e jetës
TED20062006-02-25
708708 sekretet e suksesit të Richard St. John
TED20052005-02-23
70966Ken Robinson thotë se shkollat vrasin kreativitetin
TED20062006-02-25
71065Jeff Han demostron ekranin e prekshem të thyeshum e tijë
TED20062006-02-06
71154Cameron Sinclair mbi arkitekturën me burim të hapur
TED20062006-02-26
71250Stefan Sagmeister shpjegon dizenjimin e lumtur.
TED20042004-02-02
71339Aubrey de Grey thot se mund ta evitojm plakjen
TEDGlobal 20052005-07-14
71435James Watson tregon si zbuloi ADN
TED20052005-02-02
71526Rives kontrollon internetin
TEDSalon 20062006-11-30
71622Maikëll Shermer për shkaqet pse njerëzit besojnë gjëra të çuditshme
TED20062006-02-23
71719Kevin Kelly: Si evoluon teknologjia
TED20052005-02-24
71816Helen Fisher na tregon pse dashurojmë, tradhtojmë
TED20062006-02-24
71910Dean Ornish në mbytjen e dijetes botërore
TED20062006-02-23
7201Al Gore flet mbi shmangjen e krizes klimatike
TED20062006-02-25