TED Talks List

(Macedonian)

No.IDTitleEventRecorded
12631Адам Галински: Како да зборувате во свое име
TEDxNewYork2016-09-10
22625Џонатан Хеит: Дали може поделената Америка да заздравее?
TEDNYC2016-11-02
32566Сара Парчак: Лов на перуанските изгубени цивилизации -- со сателити
TEDSummit2016-06-27
42548Ентони Голблум: Занимања кои ќе ги изгубиме заради машините и оние кои нема да ги изгубиме.
TED20162016-02-15
52543Александер Бетс: Зошто се случи Брегзит? -- и што да правиме понатаму
TEDSummit2016-06-29
62541Марва Ал-Сабоуни: Како архитектурата во Сирија ги постави темелите на една безмилосна војна.
TEDSummit2016-06-26
72530Брајан Литл: Кој/а си ти, навистина? Загатката наречена личност
TED20162016-02-16
82528Кеолу Фокс: Зошто генетското истражуавање мора да биде поразновидно
TED20162016-02-15
92524Џамила Ракиб: Тајната на успешен и ненасилен отпор.
TED Talks Live2015-11-04
102522Ендрју Јун: Три причини зошто можеме да победиме во борбата против сиромаштијата
TED20162016-02-17
112520Шаолан Хсуех: Кинескиот хороскоп, објаснет
TED20162016-02-17
122517Стивен Вилкс: Одминувањето на времето прикажано преку една фотографија
TED20162016-02-19
132510Мариано Сигман: Вашите зборови можат да го предвидат вашето ментално здравје
TED20162016-02-18
142504Лаура Индолфи: Добри вести во борбата против ракот на панкреасот
TED20162016-02-15
152500Мајкл Бодакер: Оваа виртуелна лабораторија од корен ќе го промени часот по наука
TEDxCERN2015-10-09
162497Ден Палота: Сонот кој немаме смелост да го сонуваме
TED20162016-02-15
172496Санфорд Бигерс: Уметник го отвара погледот кон расното насилство
TED20162016-02-15
182488Амера Харуда: Зошто се доведувам во опасност за да раскажувам приказни за Газа
TED20162016-02-18
192478Роберт Палмер: Панамските документи истакнаа огромен глобален проблем. Што следува?
Global Witness HQ2016-04-05
202477Хју Еванс: Што значи да бидеш граѓанин на светот?
TED20162016-02-17
212467Паула Хамонд: Ново супероружје во борбата против ракот.
TED Talks Live2015-11-05
222449Александер Бетс: Нашиот систем за бегалци не функционира. Еве како можеме да го поправиме.
TED20162016-02-15
232448Решна Саујани: Да ги учиме девојките на храброст, не на совршенство.
TED20162016-02-17
242420Џадсон Бруер: Едноставен начин да се ослободите од лоша навика
TEDMED 20152015-11-18
252413Јанис Варуфакис: Капитализмот ќе ја изеде демократијата -- ако не кренеме глас
TEDGlobal>Geneva2015-12-08
262409Џил Хејнерт: Мистериозниот свет на подводните пештери
TEDYouth 20152015-11-14
272405Џејмс Вич: Еве што се случува кога ќе одговорите на спамиран мејл
TEDGlobal>Geneva2015-12-08
282402Аомава Шилдс: Како ќе најдеме живот на другите планети
TED20152015-03-16
292400Ваел Гоним: Да дизајнираме социјален медиум што поттикнува вистински промени
TEDGlobal>Geneva2015-12-08
302399Роберт Валдингер: Што го прави животот добар? Лекции од најдолгата студија за среќата
TEDxBeaconStreet2015-11-14
312397Антонио Гутерес: Бегалците имаат право да бидат заштитени
TEDGlobal>Geneva2015-12-08
322396Хари Клиф: Стигнавме ли до крајот на физиката?
TEDGlobal>Geneva2015-12-08
332395Џејсон деКаирес Тејлор: Подводен уметнички музеј, преполн со живот
Mission Blue II2015-10-10
342391Рејмонд Венг: Како бактериите патуваат во авионите -- и како да го спречиме тоа
TEDYouth 20152015-11-14
352373Карл Сафина: Што размислуваат и чувствуваат животните?
Mission Blue II2015-10-10
362369Андреас Екстром: Моралните убедувања зад вашите интернет пребарувања
TEDxOslo2015-01-29
372358Мелиса Флеминг: Брод со 500 бегалци потона во морето. приказна за двајцата преживеани
TEDxThessaloniki2015-05-23
382356Том Углов: Интернетот без екрани би можел да изгледа вака
TEDxSydney2015-05-20
392354Џенифер Даудна: Сега можеме да ја менуваме нашата ДНК-но, да го правиме тоа мудро
TEDGlobal>London2015-09-29
402345Тејтур: Домот е песната што секогаш ја паметам
TED20152015-03-19
412341Емили Вапник: Зошто некои од нас имаат повеќе занимања
TEDxBend2015-04-18
422340Семјуел Коен: Алцхајмер не е природно стареење-можеме да ја излечиме.
TED@BCG London2015-06-30
432329Мајкл Кимел: Зошто родовата еднаквост е добра работа за сите-вклучително и за мажите.
TEDWomen 20152015-05-29
442304ел Сид: Улична уметност со порака за надеж и мир
TED20152015-03-16
452275Ној Трапај: Трговијата со бело робје е насекаде околу вас. Еве како функционира
TED20152015-03-19
462262Јасмин Абдел-Магиед: Што значи мојата шамија за вас?
TEDxSouthBank2014-12-10
472252Естер Перел: Естер Перел: Неверството во поинакво светло... Говор за секој кој некогаш љубел
TED20152015-03-19
482212Елисон Килинг: Постои подобар начин за умирање и архитектурата може да помогне
TEDGlobal 20142014-10-20
492130Итан Неделман: Зошто треба да ја запреме војната против дрогата
TEDGlobal 20142014-10-15
502128Алеандро Аравена: Мојата архитектонска филозофија? Вклучете ја заедницата во процесот
TEDGlobal 20142014-10-09
512126Хозе Мигел Соколоф: Како божиќните светилки им помогнаа на герилците да го положат оружјето
TEDGlobal 20142014-10-07
522050Шаи Решеф: Ултра-ниско-буџетна факултетска диплома
TED20142014-03-14
532018Вил Потер: Шокантниот потег да се криминализира ненасилниот протест
TED20142014-03-17
542012Дан Гилберт: Психологијата на твоето идно јас
TED20142014-03-18
551998Сајмон Сајнек: Зошто добрите лидери прават да се чувствуваш безбедно
TED20142014-03-14
561954Зиаудин Јусафзаи: Мојата ќерка, Малала
TED20142014-03-17
571931Кристофер Рајан: Дали сме дизајнирани да бидеме сексуални сештојади?
TED20132013-02-28
581897Пол Пиф: Дали парите ве прават злобни?
TEDxMarin2013-10-02
591894Ендрју Соломон: Депресија, тајната која ја делиме
TEDxMet2013-10-23
601891Стивен Кејв: Четирите приказни кои си ги кажуваме за смртта
TEDxBratislava2013-07-18
611885Дејвид Ленг: Мојот подводен робот
TED20132013-02-25
621880Дејвид Стајндл-Раст: Сакате да бидете среќни? Бидете благодарни
TEDGlobal 20132013-06-25
631879Сузана Херкулано-Хоузел: Зошто е толку специјален човечкиот мозок?
TEDGlobal 20132013-06-12
641878Питер Дулитл: Како вашата "работна меморија" го осмислува светот
TEDGlobal 20132013-06-10
651857Холи Морис: Зошто би останале во Чернобил? - Затоа што е дом.
TEDGlobal 20132013-06-12
661853Џан Џудиче: Зошто нашиот универзум можеби лебди над острицата на ножот
TEDxCERN2013-05-03
671832Кели Свази: Живот кој не завршува со смрт
TEDMED 20132013-04-17
681830Кевин Брил: Исповед на еден депресивен комичар
TEDxKids@Ambleside2013-05-05
691828Џејмс Флин: Зошто нашиот коефициент на интелигенција (IQ) е поголем од оној на нашите баби и дедовци
TED20132013-03-01
701827Стјуарт Фајерштајн: Потрага по незнаењето
TED20132013-02-28
711826Елизабет Лофтус: Фиктивноста на меморијата
TEDGlobal 20132013-06-11
721825Бенџамин Барбер: Зошто градоначалниците треба да владеат со светот
TEDGlobal 20132013-06-21
731823Ерик Берлоу и Шон Горли: Мапирање на идеите кои се вредни за споделување
TED20132013-02-28
741821Аполо Робинс: Одвлекување на вниманието како уметност
TEDGlobal 20132013-06-12
751815Кели МекГонигал: Како да го направите стресот ваш пријател
TEDGlobal 20132013-06-11
761810Расел Фостер: Зошто спиеме?
TEDGlobal 20132013-06-13
771797Тања Луна: Како едно пени ме натера да се чувствувам како милионерка
TED@New York2012-07-12
781763Камил Симан: Фотографии од еден трагач по бури
TED20132013-02-28
791738Кен Робинсон: Како да го спасиме образованието од „Долината на смртта“
TED Talks Education2013-04-23
801717Андре Лозано: Паркинсонова болест, депресија и прекинувачот кој може да ги исклучи
TEDxCaltech2013-01-18
811712Лаура Снајдер: Филозофскиот Клуб за Појадоци
TEDGlobal 20122012-06-19
821710Фриман Храбовски: 4 столба за постигнување на универзитетски успех во науките
TED20132013-02-28
831706Ден Ариели: Што придонесува да си ја сакаме работата?
TEDxRiodelaPlata2012-10-24
841703Кис Муликер: Како мртвата патка ми го промени животот
TED20132013-02-28
851699Ричард Турере: Мојот изум кој доведе до примирје со лавовите
TED20132013-02-27
861694Хјонсео Ли: Моето бегство од Северна Кореја
TED20132013-02-28
871691Боно: Добрите вести во врска со сиромаштијата (Да, има добри вести)
TED20132013-02-26
881683 Ален Сејвори: Како да се озеленат светските пустини и да се сопрат климатските промени
TED20132013-02-28
891682Аманда Палмер: Уметноста на прашувањето
TED20132013-02-27
901677Бруно Мезониè: Танцувајте, мали роботчиња!
TEDxConcorde2013-01-24
911674Мајкл Дикинсон: Како лета мувата
TEDxCaltech2013-01-18
921669Естер Перел: Како да ја одржите еротската желба во долготрајните врски
TEDSalon NY20132013-02-11
931663Цезар Куријама: Една секунда секој ден
TED20122012-03-02
941661Ли Кронин: Испринтајте си го лекот
TEDGlobal 20122012-06-26
951654Лезли Морган Штајнер: Зошто жртвите на домашно насилство не бегаат од злоставувачот ?
TEDxRainier2012-11-10
961653Јонг - ха Ким: Биди уметник, токму сега!
TEDxSeoul2010-07-24
971650Колин Стоукс: Какви пораки ни праќаат филмовите за машкоста
TEDxBeaconStreet2012-11-17
981647Камерон Расел: Изгледот не е сѐ. Верувајте ми, јас сум модел.
TEDxMidAtlantic2012-10-27
991642Џонатан Хајдт: Како заедничките закани може да направат заедничка (политичка) основа
TEDSalon NY20122012-12-19
1001622Паоло Кардини: Заборавете на мултитаскингот, пробајте монотаскинг
TEDGlobal 20122012-06-27
1011610Мунир Вирани: Зошто ги сакам мршојадците
TED@Nairobi2012-05-05
1021607Мет Килингсворт: Сакате да бидете посреќни? Останете во сегашниот момент.
TEDxCambridge2011-11-11
1031600Феит Џеџд: Што научив од моите аутистични браќа
TED@London2012-04-22
1041597Дејвид Пизаро: Чудниот однос помеѓу одвратноста и политиката
TEDxEast2012-05-11
1051584Руби Вакс: Што е толку смешно кај менталните болести?
TEDGlobal 20122012-06-26
1061569Ејми Кади: Говорот на вашето тело влијае врз вашата личност
TEDGlobal 20122012-06-26
1071564Џулиан Трежр: Зошто архитектите треба да ги користат своите уши
TEDGlobal 20122012-06-26
1081560Скот Фрeјзер: Зошто сведоците прават грешки
TEDxUSC2012-05-04
1091557Викрам Пател: Ментално здравје за сите преку вклучување на сите
TEDGlobal 20122012-06-27
1101544Џон Ронсон: Чудни одговори на тестот за психопати
TED20122012-03-01
1111542Силија Елворти: Борба со помош на ненасилство
TEDxExeter2012-04-20
1121541Лиза Кристин: Фотографии кои сведочат за современото ропство
TEDxMaui2012-01-22
1131531Дафни Колер: Што можеме да научиме од онлајн образованието
TEDGlobal 20122012-06-26
1141498Алана Шаик (Alanna Shaikh): Како се подготвувам да добијам Алцхајмерова болест
TEDGlobal 20122012-06-25
1151494Елин Сакс: Приказна за ментална болест -- гледано одвнатре
TEDGlobal 20122012-06-27
1161490Ривс: Одново осмислување на енциклопедиската игра
TEDxSummit2012-04-19
1171472Ами Клин: Нов начин за дијагностицирање на аутизмот
TEDxPeachtree2011-09-10
1181471Џон Хоџман: Дизајнот, објаснет.
TED20122012-03-01
1191469Тери Мур: Зошто „X“ е непознатото?
TED20122012-02-28
1201461Вилијам Ноел: Откривање на Архимедовиот изгубен кодекс
TEDxSummit2012-04-16
1211458Реџи Ватс ќе ве збуни на најзабавниот начин
TED20122012-02-29
1221448Жан-Батист Мишел: Математиката на историјата
TED20122012-02-27
1231427Мајкл Нортон: Како да купите среќа
TEDxCambridge2011-11-18
1241426Брајан Грин: Дали нашиот е единствениот универзум?
TED20122012-02-27
1251417Франс де Вал: Морално однесување кај животните
TEDxPeachtree2011-11-04
1261413Луси МекРеј: Како технологијата може да го трансформира човековото тело?
TED20122012-02-27
1271396Ноел Бери Мерз: Единствената најголема закана по здравјето со којашто жените се соочуваат
TEDxWomen 20112011-12-01
1281389Џонатан Хајт: Религија, еволуција, и возбудата што доаѓа од себе-трансценденцијата
TED20122012-02-29
1291382Најголемата ноќна мора на еден TED говорник
TED20122012-03-01
1301367Шломо Бенарци: Штедењето за утре, започнува утре
TEDSalon NY20112011-11-09
1311357Џена МекКарти: Што не знаете за бракот
TEDxAmericanRiviera2011-11-11
1321355Дру Дадли: Секојдневно лидерство
TEDxToronto 20102010-09-23
1331344Шон Акор: Среќната тајна за подобро работење
TEDxBloomington2011-05-11
1341337Брајан Голдман: Лекарите прават грешки. Можеме ли да прозбориме за тоа?
TEDxToronto 20102011-11-11
1351327Алан де Ботон: Атеизам 2.0
TEDGlobal 20112011-07-13
1361314Педи Ешдаун: Глобално поместување на моќта
TEDxBrussels2011-12-28
1371308Антонио Дамасио: Стремеж кон разбирање на свесноста
TED20112011-03-02
1381304Хомаро Канту + Бен Роше: Готвењето како алхемија
TED20112011-03-01
1391298Стефон Харис: Не постојат грешки на бината
TEDSalon NY20112011-11-09
1401289Ени Марфи Пол: Што учиме пред да се родиме
TEDGlobal 20112011-07-12
1411286Дејмон Хоровиц: Филозофија во затвор
TED20112011-03-04
1421282Џо Сабиа: Технологијата на раскажувањето
Full Spectrum Auditions2011-05-24
1431267Ален Џонс: Мапа на мозокот
TEDGlobal 20112011-07-13
1441262Марко Темпест: Преувеличена реалност, техно-магија
TEDGlobal 20112011-07-13
1451261Даниел Волперт: Вистинската причина за постоењето на мозокот
TEDGlobal 20112011-07-13
1461259Пол Зак: Доверба, морал -- и окситоцин
TEDGlobal 20112011-07-13
1471255Малколм Гладвел: Чудната приказна за Норден наведувачот на бомби
TEDGlobal 20112011-07-14
1481253Ричард Вилкинсон: Како економската нееднаквост е штетна за општествата
TEDGlobal 20112011-07-12
1491238Греам Хил: Помалку нешта, повеќе среќа
TED20112011-03-01
1501231Абрахам Вергес: Докторска рака
TEDGlobal 20112011-07-14
1511227Што научивме од 5 милиони книги
TEDxBoston 20112011-07-24
1521216Џоан Халифакс: Сочувство и вистинското значење на емпатијата
TEDWomen 20102010-12-03
1531214Џулиа Бака: Обрнете внимание на ненасилството
TEDGlobal 20112011-07-13
1541206Филип Зимбардо: Изчезнувањето на мажите?
TED20112011-03-01
1551205Ив Енслер: Одненадеж, моето тело.
TEDWomen 20102010-12-04
1561203Марк Пејџел: Како јазикот го промени човештвото
TEDGlobal 20112011-07-13
1571200Џулијан Трежер: Пет техники како да слушате подобро
TEDGlobal 20112011-07-11
1581198Пол Блум: Потеклото на задоволството
TEDGlobal 20112011-07-13
1591183Мет Катс: пробајте нешто ново за 30 дена
TED20112011-03-03
1601167ЏејДи Шрам: Прекинете ја штамата за преживеаните од самоубиство
TEDActive 20112011-03-03
1611159Стефан Сагмајстер: 7 правила за правење на поголема среќа
TED@Cannes2010-06-11
1621150Тери Мур: Како да си ги врзете врвките
TED20052005-02-02
1631149Едит Видер: Чудесниот и прекрасен свет на биолуминесценцијата
TED20112011-03-03
1641143Ron Gutman: Скриената моќ на насмевката
TED20112011-03-02
1651140Луи Шварцберг: Скриената убавина на запрашувањето
TED20112011-03-02
1661138Сузан Ли: Одгледајте ја својата облека
TED20112011-03-02
1671134Мајк Матас: Дигитална книга од следната генерација
TED20112011-03-02
1681130Рик Елијас: Три работи кои ги научив кога се сруши мојот авион
TED20112011-03-04
1691125Сем Ричардс: Радикален експеримент на емпатија
TEDxPSU2010-10-10
1701122Марчин Јакубовски: Нацрти со отворен код за цивилизацијата
TED20112011-03-01
1711121Роџер Еберт: Ресоздавање на мојот глас
TED20112011-03-04
1721110Ерик Витакер: Виртуелен хор, силен колку 2.000 грла
TED20112011-03-01
1731106Патриција Рајан: Немојте да инсистирате на англискиот!
TEDxDubai2010-12-04
1741101Ханс Рослинг и волшебната машина за перење алишта
TEDWomen 20102010-12-04
1751100Сара Кеј: Ако некогаш имам ќерка...
TED20112011-03-03
1761081Елизабет Линдзи: Грижа за човечкото наследство
TEDWomen 20102010-12-08
1771075Патриша Кул: Лингвистичкиот гениј на бебињата
TEDxRainier2010-10-12
1781072Мајкл Паулин: Користење на генијалноста на природата во архитектурата
TEDSalon London 20102010-11-10
1791069Nigel Marsh/Најџел Марш: Како да направите балансот работа-живот да функционира
TEDxSydney2010-05-28
1801066Џоана Блејкли : Социјалните медиуми им ставија крај на родовите
TEDWomen 20102010-12-08
1811061Лиза Донели: Цртање со хумор за промена
TEDWomen 20102010-12-07
1821052Елизабет Лесер: Изведете го “Другиот“ на ручек
TEDWomen 20102010-12-08
1831048Неил Пасрича: Трите С за совршено
TEDxToronto 20102010-09-30
1841047Deborah Rhodes: Тест кој пронаоѓа 3 пати повеќе тумори на дојка, и зошто не ни е достапен
TEDWomen 20102010-12-08
1851044Аријана Хафингтон: Како да се успее? Спијте повеќе
TEDWomen 20102010-12-07
1861042Брене Браун: Моќта на ранливоста
TEDxHouston2010-06-06
1871040Шерил Сандберг: Зошто имаме помалку жени- лидери
TEDWomen 20102010-12-08
1881037Рејчел Ботсман: Поволностите на заедничката потрошувачка
TEDxSydney2010-05-22
1891036Руфус Гриском + Алиса Волкмен: Ајде да зборуваме за табуата околу родителството
TEDWomen 20102010-12-08
1901034Дајана Лофенберг: Како да учите? Oд грешките.
TEDxMidAtlantic2010-11-05
1911008Денис Датон: Дарвинова теорија за убавината
TED20102010-02-10
192987Патрик Шапат: Моќта на карикатурите
TEDGlobal 20102010-07-15
193976Стефано Манкузо: Потеклото на интелигенцијата кај растенијата
TEDGlobal 20102010-07-15
194975Стејси Крамер: Најдобриот подарок што некогаш сум го преживеала
TED20102010-02-12
195972Тим Џексон: Економска проверка на реалноста
TEDGlobal 20102010-07-15
196964Фабиан Хемерт: Менување на формата - можна иднина на мобилните телефони
TEDxBerlin2010-02-02
197960Кристиен Меиндертсма: Како свинските делови го вртат светот
TEDGlobal 20102010-07-09
198947Дерек Сиверс: Чувајте ги своите цели за себе
TEDGlobal 20102010-07-15
199941Ден Кобли: Што ме научи физиката во врска со маркетингот
TEDGlobal 20102010-07-15
200937Дејвид Мекендлс: Убавината на визуелизацијата на податоците
TEDGlobal 20102010-07-09
201936Сет Прибач : Играчката обвивка на светот
TEDxBoston 20102010-07-29
202935Маз Џобрани: Сте го чуле вицот за Ираноамериканецот?
TEDGlobal 20102010-07-16
203924Шина Ијенгар: Уметноста на правењето избори
TEDGlobal 20102010-07-15
204921Тан Ле: Уред кој ги чита твоите мозочни бранови
TEDGlobal 20102010-07-16
205918Џулијан Асанж: Зошто на светот му е потребен WikiLeaks
TEDGlobal 20102010-07-16
206916Итан Зукерман: Слушање на глобалните гласови
TEDGlobal 20102010-07-14
207912Ханс Розлинг зборува за растот на светското население
TED@Cannes2010-06-21
208900Картер Емарт демонстрира 3D атлас на вселената
TED20102010-02-11
209894Хилел Куперман: Lego коцки за возрасни
TED20102010-02-12
210893Адити Шанкардас: Второ мислење за пореметувањата во учењето
TEDIndia 20092009-11-11
211891Долови ја убавината со помош на дизајн
TED20102010-02-12
212887Камерон Херолд: Ајде да ги одгледуваме децата да бидат претприемачи
TEDxEdmonton2010-03-13
213884Мајкл Шермер: Шемата која е во позадина на себе-измамата
TED20102010-02-10
214883Дејвид Брн: Како архитектурата и помогна на музиката да еволуира
TED20102010-02-12
215874Кристофер „мут“ Пул: зошто да се биде анонимен на интернет
TED20102010-02-12
216866Џоана Блејкли (Johanna Blakley): Поуки од слободарската култура на модата
TEDxUSC2010-04-13
217865Сер Кен Робинсон: Нека отпочне револуција во учењето!
TED20102010-02-06
218860Греам Хил: Зошто сум делнички вегетаријанец
TED20102010-02-10
219859Вилијам Ли: Дали може да го изгладниме ракот?
TED20102010-02-10
220856Џулија Свини го има „говорот“
TED20102010-02-12
221852Николас Кристијакис: Скриеното влијание на социјалните мрежи
TED20102010-02-12
222848Симон Синек: Како големите лидери нè инспирираат да дејствуваме
TEDxPuget Sound 2009-09-17
223846Лаги, големи лаги и статистика (во врска со ТЕД излагањата)
TED20102010-02-10
224835Џејмс Ренди прави оштар напад врз гатачките измами
TED20072007-02-02
225828Кетрин Мор гради еколошки
TED20102010-02-13
226824Мајкл Спектер: Опасноста од негирањето на науката
TED20102010-02-11
227818Елизабет Писани: Секс, дрога и ХИВ - ајде да се вразумиме
TED20102010-02-12
228815Адора Свитак: Што можат возрасните да научат од децата
TED20102010-02-13
229814Дерек Сиверс: Како да започнете движење
TED20102010-02-11
230796Марк Рот: Одложената анимација е на дофат на рака
TED20102010-02-02
231792Ерик Мид: Магијата на плацебото
TEDMED 20092009-10-10
232790Ден Барбер: Како се вљубив во риба
TED20102010-02-10
233783Гери Флејк (Gary Flake): дали Пивот е пресвртница во истражувањето на Интернет?
TED20102010-02-02
234773Темпл Грандин (Temple Grandin): На светот му требаат различни видови на умови
TED20102010-02-10
235769Еими Малинс: Недостатокот како прилика
TEDMED 20092009-10-10
236765"TED Prize" желбата на Џејми Оливер (Jamie Oliver): да го научи секое дете за храната
TED20102010-02-20
237755Дерек Сиверс: Чудно или само различно?
TEDIndia 20092009-11-06
238752Џејн Чен: Топла прегратка што спасува животи
TEDIndia 20092009-11-05
239751Ева Енслер: Гушнете го девојчето во вас
TEDIndia 20092009-11-06
240748Бил Давенхол: Вашето здравје зависи од местото на живеење
TEDMED 20092009-10-25
241744Ентони Атала за растење на нови органи
TEDMED 20092009-10-21
242741Дејвид Блеин: Како успеав да го задржам здивот 17 минути
TEDMED 20092009-10-27
243736Лалитеш Катрагада: Изработка на мапи за борба против катастрофи и градење економија
TEDIndia 20092009-11-09
244735Киран Бир Сети ги учи децата да преземат одговорност
TEDIndia 20092009-11-06
245727Ден Бутнер: Како да живеете повеќе од 100 години
TEDxTC2009-09-02
246724ВС Рамахандран: Невроните што ја обликуваа цивилизацијата
TEDIndia 20092009-11-05
247714Алексис Оханинан: Како да се биде ѕвезда на социјалните медиуми
TEDIndia 20092009-11-05
248680Стефана Бродбент: Како Интернетот овозможува интимност
TEDGlobal 20092009-07-25
249676Имам Фаисал Абдул Рауф: Изгуби го егото, пронајди го сочувството
TEDSalon 2009 Compassion2009-10-01
250652Чимаманда Адичи: опасноста од еднострана приказна
TEDGlobal 20092009-07-23
251650Керолин Стил: Како храната ги обликува нашите градови
TEDGlobal 20092009-07-22
252649Стефан Сагмајстер: Моќта на одморот
TEDGlobal 20092009-07-23
253641Евгениј Морозов: Дали интернетот е она од што Орвел се плашеше?
TEDGlobal 20092009-07-23
254640Џонатан Зитрен: Интернетот како случајни чинови на љубезност
TEDGlobal 20092009-07-22
255634Бјарке Ингелс: 3 со брзина на светлината раскажани архитектонски приказни
TEDGlobal 20092009-07-23
256633Миша Глени ги истражува глобалните криминални мрежи
TEDGlobal 20092009-07-23
257619Ерик Гилер демонстрира безжично електрично напојување
TEDGlobal 20092009-07-23
258618Дан Пинк за необичната наука за мотивацијата
TEDGlobal 20092009-07-24
259605Ален де Ботон: Подобра, понежна филозофија на успехот
TEDGlobal 20092009-07-21
260591Том Вујец за трите начини на кои мозокот создава значење
TED20092009-02-06
261587Формулата на Артур Бенџамин за промена на математичката едукација
TED20092009-02-05
262578Дајана Бенскотер бивш член на култот на црквата за обединување (Муни): Како размислуваат култовите
TED20092009-02-06
263572Ричард Ст. Џон "Успехот е континуирано патување"
TED20092009-02-06
264571Роберт Фул: Учиме од опашката на геко
TED20092009-02-05
265561Yann Arthus-Bertrand ја фати Земјата широкоаголно
TED20092009-02-04
266554Џеј Вокер за светската манија по англискиот јазик
TED20092009-02-05
267553- Не го јадете манчмелоуто - вели Јоаким де Посада
TED20092009-02-05
268552Ив Бехаровиот наелектризиран дизајн на моторцикли
TED20092009-02-06
269538Сет Годин за племињата кои ги водиме.
TED20092009-02-04
270511Рени Глисон зборува за антисоцијалните телефонски трикови
TED20092009-02-06
271488Опсесиите на Адам Севиџ
EG 20082008-12-12
272481Пети Меис го демонстрира „Шестото сетило“, портабилна технологија која ги менува правилата на игра на ова поле
TED20092009-02-06
273457Дејвид Мерил ги презентира Сифтаблите, коцките кои мислат
TED20092009-02-06
274453Елизабет Гилберт зборува за одгледување на креативноста
TED20092009-02-05
275445ViroScan-от на Џо Дериси решава медицински мистерии
TED20062006-02-02
276436Дејвид Карсон за дизајнот, откритијата и хуморот
TED20032003-02-02
277419Бенџамин Валас за цената на среќата
Taste3 20082008-07-19
278418Библиотеката на човековата имагинација
TED20082008-02-29
279383Ривс раскажува приказна за измешани емотикони.
TED20082008-02-02
280364Џејмс Бурчфилд создава музика на (невидливи) миксети
TED20032003-02-02
281356Стефан Сагмајстер зборува за тоа што научил
TED20082008-02-02
282349Лора Трајс (Laura Trice) предлага сите да кажеме благодарам
TED20082008-02-02
283341Џонатан Хајдт за моралните корени на либералите и конзервативците
TED20082008-03-01
284328Јан Данбар зборува за „другарска“ дресура за кучиња
EG 20072007-12-03
285308Били Грахам за технологијата, верата и страдањето
TED19981998-02-02
286287Нели МекКеј ја пее Клони
TED20082008-02-29
287286Бенџамин Зандер зборува за музиката и страста
TED20082008-02-02
288285Адам Гросер и неговиот одржлив фрижидер
TED20072007-02-02
289276Мури Гел-Ман за предокот на јазикот.
TED20072007-03-03
290252Дин Орниш вели дека вашите гени не се и ваша судбина
TED20082008-03-03
291245Џони Ли прикажува хакови со далечинскиот управувач Wii
TED20082008-02-28
292229Моќниот удар на увид на Џил Болти
TED20082008-02-27
293205Мистериозната кутија на Џеј Џеј Абрамс
TED20072007-03-03
294204Изабел Аљенде: Приказни за страста
TED20072007-03-03
295202Гевер Тали говори за пет опасни работи за деца
TED20072007-03-03
296201Лакшми Пратури: Изгубената уметност на пишувањето писма
TED20072007-03-03
297200Даниел Голман за сочувството
TED20072007-03-03
298199Артур Бенџамин прави „Матемагија“
TED20052005-02-02
299193Хуан Енрике сака да расте енергија
TEDSalon 2007 Hot Science2007-09-09
300191 Матијè Рикард за навиките кои носат среќа
TED20042004-02-02
301185Елени Габре - Мадин за Етиопијската економија
TEDGlobal 20072007-06-06
302178Керолин Порко нè носи на Сатурн
TED20072007-03-03
303165Ход Липсон гради „само-свесни“ роботи
TED20072007-03-06
304164Стивен Пинкер за јазикот и мислата
TEDGlobal 20052005-07-07
305163Стивен Пинкер за митот за насилството
TED20072007-03-03
306149Алисон Хант добива (нов) колк
TED20072007-03-03
307148Ривс за четири наутро.
TED20072007-03-03
308130Боб Турман тврди дека можеме да бидеме Буди
TEDSalon 20062006-12-01
309125Џеф Хокинс: Како науката за мозокот ќе ја промени технологијата на компјутерите
TED20032003-02-02
310123Стјуарт Бранд за градови дивоградби
TED20062006-02-02
311104Вилијам МекДоноу за дизајнот „од колевка во колевка“
TED20052005-02-02
31297Ден Гилберт: Изненадувачките научни откритија за среќата
TED20042004-02-02
31396Тони Робинс: Зошто го правиме она што го правиме
TED20062006-02-02
31493Бери Шварц за парадоксот на избор
TEDGlobal 20052005-07-15
31592Ханс Рослинг ги прикажува најдобрите статистики што сте ги виделе
TED20062006-02-22
31678Ал Секел вели дека нашите мозоци се погрешно поврзани
TED20042004-02-26
31774Алекс Стефен гледа одржлива иднина
TEDGlobal 20052005-07-07
318708-те тајни за успех на Ричард Ст.Џон
TED20052005-02-23
31966Кен Робинсон вели дека училиштата ја убиваат креативноста
TED20062006-02-25
32044Ник Бостром за нашите најголеми проблеми
TEDGlobal 20052005-07-14
32120Малком Гладвел зборува за сосот за шпагети
TED20042004-02-26
32210Дин Орниш за светската убиствена диета
TED20062006-02-23
3234Барт Рутан ја разгледува иднината на вселената
TED20062006-02-24
3241Ал Гор за спречувањето на климатската криза
TED20062006-02-25