TED Talks with Hungarian transcript

Xavier De Kestelier: Egy bolygóközi építész kalandjai

TEDxLeuven

Xavier De Kestelier: Egy bolygóközi építész kalandjai
1,222,609 views

Hogyan fogunk élni másutt a galaxisban? A Földön bőséggel találunk természetes nyersanyagokat, amikből szerkezeteket építhetünk, de ezeket nem vihetjük magunkkal a Holdra vagy a Marsra, mert nehezek, és megfizethetetlen lenne. Itt lép a képbe Xavier De Kestelier, aki radikális tervet dolgozott ki robotok felhasználásával, 3D-s nyomtatókkal, amik űrporból építik fel bolygóközi településeinket. Ismerkedjünk meg az űrépítészet feltörekvő tudományágával ebben a lenyűgöző előadásban, ami a (lehetséges) nem túl távoli jövőnkről szól.

Alastair Gray: Mi köze a kamu retikülnek a terrorizmushoz és a szervezett bűnözéshez?

TED@Tommy

Alastair Gray: Mi köze a kamu retikülnek a terrorizmushoz és a szervezett bűnözéshez?
1,432,998 views

Miért baj az, ha márkautánzat retikült vagy hamisított dizájnerórát veszünk? Alastair Gray, termékhamisítási nyomozó szerint az ilyen utánzatok anyagilag a terrorizmust és a szervezett bűnözést táplálják. Tudjon meg többet a termékhamisítás billió-dolláros fekete bizniszéről, a bűnszervezetekről, melyek gyerekmunkával termelnek, és arról, mit tehetünk ennek megállítása érdekében. Ahogy Gray mondja: "Hozzuk reflektorfénybe a termékhamisítás sötét erőit, melyek másként rejtve maradnak."

Rébecca Kleinberger: Miért nem szeretjük a saját hangunkat?

TEDxBeaconStreet

Rébecca Kleinberger: Miért nem szeretjük a saját hangunkat?
3,169,320 views

Hangunk elválaszthatatlan attól, ahogyan mások látnak minket, de a vele való kapcsolatunk közel sem egyértelmű. Rébecca Kleinberger azt kutatja, hogy saját és mások hangjait miként használjuk és értjük meg. Kifejti, hogy miért nem szeretjük felvételen hallgatni saját hangunkat, a különbséget a belső hangok, a befelé és kifelé irányuló hangok között, továbbá azon elképesztő dolgokat, amelyeket közölhetünk vele anélkül, hogy azoknak tudatában lennénk.

Natsai Audrey Chieza: A divat környezetszennyezéssel jár; a biológia megoldhatja-e a gondot?

TED@BCG Milan

Natsai Audrey Chieza: A divat környezetszennyezéssel jár; a biológia megoldhatja-e a gondot?
1,228,113 views

Natsai Audrey Chieza tervező fontos célt tűzött maga elé: a divatipar környezetszennyezésének csökkentését. Eközben gyönyörű ruházati cikkeket állít elő. Laboratóriumában megfigyelte, hogy a Streptomyces coelicolor baktérium megdöbbentő bíborvörös pigmentet termel. Jelenleg a baktériummal merész, színtartó textilszínezéket készít, amellyel a hagyományos festési eljárásokhoz képest csökkenthető a vízfölhasználás és a szennyvíz mennyisége. A szintetikus biológiát nemcsak ő használja a jövő anyagaihoz, hanem más is: gondoljunk csak a gombából növesztett bőrre és a pókselyem-fehérjéből készült különlegesen erős fonalra. Jövőnket nem kőolajból származó tüzelőanyagokra építjük – mondja Chieza. Biológiával építjük.

Sam Rodriques: Miket fogunk megtudni az agyról a jövő században?

TEDxBeaconStreet

Sam Rodriques: Miket fogunk megtudni az agyról a jövő században?
1,621,715 views

Sam Rodriques neuromérnök képzeletgazdag előadásában lélegzetelállító utazásra visz minket az agykutatás következő száz évébe. Különös (és időnként félelmetes) újításokat idéz meg, melyek kulcsot jelenthetnek az agyi betegségek megértéséhez és gyógyításához – például a lézer, amivel apró lyukakat fúrhatnak a koponyába, így olyan szondák juttathatók az agyba, melyekkel tanulmányozható az idegsejtek aktivitása.

Bill Bernat: Hogyan teremtsünk kapcsolatot depressziós barátainkkal?

TEDxSnoIsleLibraries

Bill Bernat: Hogyan teremtsünk kapcsolatot depressziós barátainkkal?
1,714,661 views

Kapcsolatot szeretnénk tartani depressziós barátunkkal, de nem tudjuk, hogyan tegyük? Bill Bernat komikus és mesélő ajánl pár lehetőséget. Ismerjünk meg pár viselkedési szabályt depressziósokkal történő beszélgetéseinkhez, és legközelebb tegyük ezt szeretettel és talán kis humorral.

Miho Janvier: A napkitörésvadász tudománya

TEDGlobal 2017

Miho Janvier: A napkitörésvadász tudománya
1,175,884 views

Miho Janvier űrfizikus napkitöréseket tanulmányoz: a Napból kiszabaduló óriási részecskefelhőket, amelyek megzavarhatják a földi életet (miközben csodálatos sarki fényeket is hoznak létre). Hogyan tanulmányozhatjuk a Nap atmoszféráját, amely akár 10 millió kelvin a hőmérséklete? Matematikával! Csatlakozzon a TED Fellowhoz, amint beszámol munkájáról azzal a céllal, hogy jobban megértük, hogyan hat a Nap ránk itt a Földön.

David Brenner: Új fegyver a rezisztens baktériumok elleni küzdelemben

TED2017

David Brenner: Új fegyver a rezisztens baktériumok elleni küzdelemben
1,239,621 views

Mióta az 1940-es évektől az antibiotikumok elterjedése megkezdődött, igyekszünk gyorsabban fejleszteni újabb gyógyszereket, semmint a baktériumok továbbfejlődni lennének képesek. De e stratégia nem működik. A gyógyszer-rezisztens néven ismert baktériumok majdnem 700 ezer fő halálát okozták 2016-ban, és 2050-re e szám 50 millióra nőhet, ami nagyobb, mint a rák okozta éves halálozások száma. Segíthet-e a fizika? A tudomány határterületéről szóló beszélgetésben David Brenner sugárzáskutató beszél munkájáról, amellyel a jövő szempontjából életmentő fegyvert tanulmányozza: az ibolyántúli fény ún. magas UV-tartományát, amely biztonságosan öli el a gyógyszer-rezisztens baktériumokat, mert nem hatol a bőrünkbe. Az előadást Chris Anderson TED-kurátor kérdései és a kutató válaszai zárják.

Luvvie Ajayi: Komfort a komfortzónán kívül

TEDWomen 2017

Luvvie Ajayi: Komfort a komfortzónán kívül
4,834,905 views

Luvvie Ajayi nem fél őszintén beszélni vagy akár egymaga is hangot adni ellenvéleményének a tömeggel szemben, ahogy nekünk sem kellene. "A hallgatásunk nem szolgál senkit" – állítja az író, aktivista és önjelölt hivatásos bajkeverő. Ebben a sziporkázó, felemelő előadásban Ajayi megosztja velünk azt a három kérdést, amelyet fel kell tennünk magunknak, amikor a kiállás és a visszavonulás határán billegünk, és mindannyiunkat arra bátorít, hogy barátkozzunk meg a komfortzónán kívüli világgal.

Justin Baldoni: Elegem van abból, hogy "férfi" legyek

TEDWomen 2017

Justin Baldoni: Elegem van abból, hogy "férfi" legyek
5,833,364 views

Justin Baldoni egy párbeszédet szeretne folytatni a férfiakkal, hogy újraértelmezzék a férfiasság fogalmát – hogy ne csak jó férfiak, hanem jó emberek is legyenek. Egy személyes hangvételű előadás, amelyben megosztja a saját erőfeszítéseit, hogy megbékéljen önmagával és a férfival, akit a világ akar látni. Van egy kihívása a férfiaknak: "Nézd meg, hogy tudod-e használni azokat a tulajdonságokat, amelyek férfivá tesznek, hogy mélyen magadba nézz. Az erőd, a bátorságod, a keménységed: Elég bátor vagy, hogy sebezhető légy? Elég erős vagy, hogy érzékeny légy? Elég magabiztos vagy, hogy hallgass a nőkre az életedben?"

Mariano Sigman, Dan Ariely: A csoportok jobb döntéshozatala

TED Studio

Mariano Sigman, Dan Ariely: A csoportok jobb döntéshozatala
1,507,168 views

Mindannyian tudjuk, hogy a csoportban hozott döntéseink nem mindig sülnek el jól – sőt, időnként teljesen balul ütnek ki. Hogyan hozhatnak jó döntést a csoportok? Mariano Sigman neurológus és kollégája, Dan Ariely a döntéshozatalainkkal kapcsolatos kölcsönhatásokat vizsgálták olyan kísérletek bemutatásával, melyeket élő közönség bevonásával végeztek világszerte. Tényekkel teletűzdelt, érdekfeszítő videóelőadásában izgalmas eredményeket mutat be – valamint néhány következtetést arra vonatkozóan, hogy milyen hatással lehet politikai rendszerünkre. Korunkban, amikor a világ problémái egyre bonyolultabbak, az emberek egyre sarkosabbak, Sigman szerint a tudomány segítségével kell megértenünk kapcsolatainkat, döntéshozatalainkat, hogy így új, érdekes utakat nyithassunk a jobb demokrácia felépítésére.

Scott Galloway: Hogyan manipulálja érzelmeinket az Amazon, az Apple, a Facebook és a Google?

TEDNYC

Scott Galloway: Hogyan manipulálja érzelmeinket az Amazon, az Apple, a Facebook és a Google?
2,839,722 views

Az Amazon, az Apple, a Facebook és a Google összesített tőkeellátottsága ma egyenlő India GDP-jével. Hogy alakult úgy, hogy e cégek teljesen áthatják életünket? Látványos kirohanásában Scott Galloway ebbe bepillantást enged, és statisztikai kimutatásokkal tárja föl túlsúlyukat és indítékukat, és azt is, mi történik, ha a társadalom a részvényesi értéket minden másnál előbbre valónak tartja. Az előadás végén Chris Anderson TED-kurátor tesz föl kérdéseket. (Megjegyzés: az előadás erős nyelvezetet használ.)

Teresa Njoroge: Az ártatlanul töltött börtönbüntetésem tanulsága

TEDWomen 2017

Teresa Njoroge: Az ártatlanul töltött börtönbüntetésem tanulsága
1,361,792 views

2011-ben Teresa Njorogét elítélték egy pénzügyi bűncselekményben, amit nem ő követett el; sokkal inkább volt a következménye hamis vádak és megvesztegetési kísérletek sorozatának, illetve hazája, Kenya korrupt igazságszolgáltatási rendszerének. Miután bebörtönözték, felfedezte, hogy a vele együtt fogva tartott nők és lányok többsége szintén ugyanannak a romlott rendszernek az áldozata, beragadva egy forgóajtóba szabadság és börtön között, elsősorban az alacsony iskolázottság és a megélhetési lehetőségek hiánya miatt. Most pedig szabadon és a vádak alól felmentve, Njoroge bemutatja, hogyan ad a bebörtönzött nőknek készségeket, eszközöket és támogatást, amire szükségük van, hogy kitörjenek a szegénység és bűnözés ördögi köréből, és egy jobb életet építhessenek maguknak.

Martina Flor: A betűrajzolás titkos nyelve

TEDxRiodelaPlata

Martina Flor: A betűrajzolás titkos nyelve
471,385 views

Nézzük meg a betűket közvetlen környezetünkben: plakátokon, boltok cégérén, étlapokon, könyvborítókon. A betűk beszélnek hozzánk; többet mesélnek el, mint amennyi a szövegben van – amit megjelenítenek, az modern, művészi, fantasztikus vagy őrült. Martina Flor, professzionális tipográfus segít nekünk megfejteni ezt a titkos nyelvet, és elmagyarázza, hogy a betűk formái, színei és textúrái hogyan változtatják meg azt, ahogy értelmezzük őket.

Dugon Michel: A pókméreg titkai

TEDxGalway

Dugon Michel: A pókméreg titkai
1,807,844 views

A pókméreg perceken belül megállíthatja a szívedet, elképzelhetetlen fájdalmat okozhat és lehet, hogy megmenti az életed. – mondja Dugon Michel zoológus. Miközben egy tarantula mászkál fel-alá a karján, Dugon elmagyarázza a gyógyászati tulajdonságait ennek az erős méregnek és a felhasználási lehetőségeit, hogy a következő generáció antibiotikumait létrehozza.

Keller Rinaudo: Életmentő vérszállító drónok

TEDGlobal 2017

Keller Rinaudo: Életmentő vérszállító drónok
1,200,011 views

Keller Rinaudo szeretné, hogy mindenki hozzájusson orvosi alapellátáshoz, függetlenül attól, hogy milyen nehezen közelíthető meg. A Zipline nevű start-upjával Rinaudo létrehozta az első országos logisztikai rendszert, mely drónokkal szállít vért és plazmát elzárt kelet-afrikai egészségügyi intézményekbe. Önvezérlő repülőkkel oldja meg a szállítást. Tudjuk meg, hogy dolgozik Rinaudo és csapata a világ egészségügyi ellátásának átalakításán miközben a jövő mérnökeit is ösztönzi.

Dan Gartenberg: A mély alvás jótékonyan hat agyunkra

TED Residency

Dan Gartenberg: A mély alvás jótékonyan hat agyunkra
3,783,689 views

Semmi sem ér fel egy jó éjszakai alvással. Mi lenne, ha a technika segítségével többet hozhatnánk ki belőle? Dan Gartenberg a leginkább regeneratív alvásszakaszt, a mély alvást serkentő technikán dolgozik. A mély alvás egyéb csodálatos hatásai mellett megszilárdítja memóriánkat, és alakítja személyiségünket. Tudjunk meg többet arról, hogy az agyhullámokat tükröző lejátszott hangok a mély alvás időszakában hogyan mélyítik el az alvást, és hogyan gyakorolnak jótékony hatást egészségünkre, memóriánkra és tanulási képességünkre.

Gretchen Carlson: Hogyan vethetünk véget a munkahelyi szexuális zaklatásnak?

TEDWomen 2017

Gretchen Carlson: Hogyan vethetünk véget a munkahelyi szexuális zaklatásnak?
1,593,788 views

Amikor Gretchen Carlson nyíltan beszélt a munkahelyi szexuális zaklatással kapcsolatos tapasztalatáról, az mindenütt fölrázta a nőket, hogy visszaszerezzék hatalmukat, és elmondják mindenkinek, ami velük történt. Megragadó, bátor beszédében közreadja saját történetét, és három dolgot jelöl meg, amelyeket bármelyikünk megtehet a biztonságosabb munkahelyek létrehozása érdekében. "Soha többet nem hagyjuk magunkat lebecsülni, megfélemlíteni és megállítani – mondja. Kiállunk és szót emelünk, és hallatni fogjuk a hangunkat. Olyan nők leszünk, amilyenek a szó valódi értelmében lenni akartunk."

Matilda Ho: A jó élelmiszerek jövője Kínában

TED2017

Matilda Ho: A jó élelmiszerek jövője Kínában
1,440,344 views

Nehéz friss, rovarirtó- és vegyszermentes élelmiszert találni Kínában: 2016-ban Kína kormánya félmilliónyi élelmiszer-biztonsági kihágást fedett fel csupán kilenc hónap alatt. Biztonságos, fenntartható élelmiszerforrások hiányában, Matilda Ho TED Fellow elindította Kína első online termelői piacát, zéró toleranciát hirdetve a rovarirtókkal, antibiotikumokkal és hormonokkal szemben az élelmiszereket illetően. Megosztja velünk, hogyan bővíti programját alulról felfelé építkezve, és hogyan juttat helyi, organikusan termesztett élelmiszert a rászoruló családoknak.

Niti Bhan: Az informális gazdaság rejtett lehetőségei

TEDGlobal 2017

Niti Bhan: Az informális gazdaság rejtett lehetőségei
1,222,576 views

Niti Bhan Afrika informális piacainak üzleti stratégiáit tanulmányozza: a kis üzleteket és standokat, kézműveseket és munkásokat, akik a kontinens gazdaságát láthatatlanul is mozgásban tartják. Könnyű ezekre a munkásokra adócsalóként vagy bűnözőként gondolni -- Bhan amellett érvel, hogy a gazdaságnak ez a virágzó szegmense legitim, és befektetésre érdemes. Ha megtesszük, több ezer új állást teremthetünk. "Ezek lehetnek az üzleti és vállalkozói élet csírái," mondja Bhan. "Kezdjük el elismerni a képességeiket és képzettségüket."

Sebastian Thrun és Chris Anderson: A számítógépek új nemzedéke önmagát programozza

TED2017

Sebastian Thrun és Chris Anderson: A számítógépek új nemzedéke önmagát programozza
1,575,780 views

Sebastian Thrun tanár és vállalkozó szeretné, ha a mesterséges intelligenciát az emberiség monoton munka alóli fölszabadítására és kreativitásának kibontakoztatására használnánk. Chris Anderson TED-kurátorral folytatott elgondolkodtató és informatív beszélgetésében Thrun megtárgyalja a mély tanulás fejlődését, azt is, miért nem kell félnünk, hogy elszabadul az MI, és mennyiben tesz jót a társadalomnak, ha az unalmas munkavégzésnek gépek segítségével vethetünk véget. "Egyelőre az érdekes dolgok 1%-a van fölfedezve – mondja Thrun. Meggyőződésem, hogy mindnyájan őrülten kreatívak vagyunk... [Az MI] képessé teszi a kreativitást, hogy tettekben öltsön testet" – teszi hozzá.

Shonda Rhimes és Cyndi Stivers: A történetmesélés jövője

TED2017

Shonda Rhimes és Cyndi Stivers: A történetmesélés jövője
1,266,210 views

"Mind szükségét érezzük, hogy történeteket nézzünk, meséljünk és osszunk meg egymással..., hogy olyasmiről beszéljünk, ami emlékeztet arra, hogy nem vagyunk egyedül a világon" – vallja Shonda Rhimes, a televízió titánja, aki a televíziózás egyik meghatározó alakjának számít "A Grace Klinika" indulása óta. Cyndi Stiversszel, a TED Residency vezetőjével folytatott beszélgetésében, Rhimes többek között felvázolja a tévécsatornák jövőjét, bemutatja, hogyan használja történetmesélő készségeit a jó ügy érdekében, és beszél az "amish nyár" nevű érdekfeszítő fogalomról is.

Hadi Eldebek: Hogyan járulnak hozzá a művészek a gazdasághoz -- és hogyan támogathatjuk őket

TED Residency

Hadi Eldebek: Hogyan járulnak hozzá a művészek a gazdasághoz -- és hogyan támogathatjuk őket
1,267,259 views

A művészetek értelmet adnak életünknek és lelket a kultúránknak -- miért várjuk el tehát a művészektől, hogy küszködjenek a megélhetésükért? Hadi Eldebek egy olyan társadalomért dolgozik, amelyben a művészeket egy olyan online platformon értékelik, amely összehozza őket a támogatásokkal és finanszírozási lehetőségekkel -- így a saját szakmájukra összpontosíthatnak, ahelyett, hogy mellékállást vállalnának.

Kayla Briët: Miért alkotok? Azért, hogy időkapszulákat építsek az örökségemért

TED2017

Kayla Briët: Miért alkotok? Azért, hogy időkapszulákat építsek az örökségemért
975,898 views

Kayla Briët olyan művészetet teremt, ami feltárja identitását és segít felfedezni önmagát – valamint a félelmet, hogy egy nap elfelejtődik a kultúrája. Elmeséli nekünk, hogyan talált rá kreatív hangjára, és hogyan nyerte vissza holland-indonéz, kínai és amerikai őslakos örökségét oly módon, hogy filmes és zenés időkapszulákba töltötte.

Robert Muggah: A városokat fenyegető legnagyobb veszélyek – és néhány lehetséges megoldás

TEDGlobal>NYC

Robert Muggah: A városokat fenyegető legnagyobb veszélyek – és néhány lehetséges megoldás
1,228,699 views

Robert Muggah a városok kiszolgáltatottságát interaktívan bemutató fantasztikus új térképek segítségével beszél a régi, ám vissza-visszatérő témáról: a városoknak nemcsak a gazdasági élet központjainak kellene lenniük, hanem politikai életünk alapjainak is. Példákat hozva a világ minden tájáról, Szíriától kezdve Szingapúron és Szöulon át, Muggah hat elvet emel ki, amelyek segítségével ellenállóbb városokat építhetünk. "A jövő a városokba érkezik meg először. A városok nyitottak, kreatívak, dinamikusak, demokratikusak, világpolgáriak és szexisek – mondja Muggah. A reakciós nacionalizmus tökéletes ellenszerei."

David Titley: A katonaság harca a klímaváltozással

TED2017

David Titley: A katonaság harca a klímaváltozással
1,016,753 views

A katonai vezetők ezer éve tudják, hogy egy kihívásra azelőtt kell felkészülni, hogy az bekövetkezne, mondja David Titley tudós, az USA haditengerészetének nyugalmazott tisztje. A klimatikus felkészültségről szóló üdítően gyakorlatias, pártatlan előadása során elvisz minket a szíriai humanitárius katasztrófától a Spitzbergák jeges partjaira, hogy megmutassa, hogyan közelíti meg a katonaság a klímaváltozás fenyegetéseit. „A jeget nem érdekli, ki lakik a Fehér Házban. Nem érdekli, melyik párt vezeti a kongresszust. Az sem érdekli, melyik párt irányítja a parlamentet,” mondja David Titley. „Egyszerűen elolvad.”

Beth Malone: Hogyan változtatta meg apám demenciája gondolkodásomat a halálról (és az életről)?

TED Residency

Beth Malone: Hogyan változtatta meg apám demenciája gondolkodásomat a halálról (és az életről)?
1,258,144 views

Beth Malone melegséggel és együttérzéssel meséli el a mélységesen személyes történetet arról, hogy apja hogyan szenvedett a frontotemporális demenciától, és hogyan változtatta meg ez a gondolkodását a halálról (és az életről). Megindító elbeszélés egy lány szeretetéről -- az elengedésről és a béke megtalálásáról.

Jackson Bird: Hogyan beszélgessünk transzneműekkel (és hogyan hallgassuk meg őket)

TED Residency

Jackson Bird: Hogyan beszélgessünk transzneműekkel (és hogyan hallgassuk meg őket)
1,537,967 views

A társadalmi nem a legkevésbé jellemző tulajdonság bárkinél, a transzneműeket mégis túl gyakran félreértik. Jackson Bird elárul néhány fontos tudnivalót transz-témában, azért, hogy segítsen azoknak, akik nem mernek kérdezni, vagy attól félnek, rosszat szólnának. Derűs és őszinte előadásában eloszlat néhány félreértést a nyelvtani nemről, az átmenetről, a nyilvános illemhelyekről és egyéb területekről.

Victoria Pratt: Tisztesség és tisztelet az igazságszolgáltatásban

TEDNYC

Victoria Pratt: Tisztesség és tisztelet az igazságszolgáltatásban
1,175,130 views

Hogyan biztosíthatjuk, hogy a világ bíróságain tisztességgel és tisztelettel bánjanak mindenkivel? A gondolat megvalósításának egyik úttörője a New Jersey államban élő Victoria Pratt bírónő előadásában az eljárási igazságosság legfontosabb alapelveiről beszél. Négy egyszerű, de fontos lépést említ, melyek megváltoztatták a newarki törvényszék mindennapi gyakorlatát, és ezzel együtt az ott megjelenők életét. "Ha a bíróság másként viselkedik, más lesz az emberek reakciója is" – mondja Pratt – "Célunk az, hogy az emberek úgy lépjenek be a bíróság kapuján, hogy tudják, itt valóban igazságot fognak szolgáltatni nekik."

Zeynep Tufekci: Disztópiát építünk, csak azért, hogy az emberek reklámokra kattintsanak

TEDGlobal>NYC

Zeynep Tufekci: Disztópiát építünk, csak azért, hogy az emberek reklámokra kattintsanak
2,866,905 views

Mesterséges intelligenciával működő disztópiát építünk egyetlen kattintással – mondja ZeynepTufekci techno-szociológus. Szemünket felnyitó beszédében részletesen beszél arról, hogy ugyanazokat az algoritmusokat, amiket a Facebook, a Google és az Amazon reklámokra kattintásra használ, arra is alkalmazhatók, hogy rendszerezzék hozzáférésünket a politikai és társadalmi információkhoz. És még csak nem is a gépek jelentik az igazi kihívást. Meg kell értenünk, hogy a hatalom arra használhatja az mesterséges intelligenciát, hogy ellenőrizzen minket – és tudnunk kell, mit tehetünk ez ellen.