Chautauqua Institution
Milosierdzie przy stole
James Forbes przy stole jego dzieciństwa na południu, gdzie jego matka i ojciec uczyli go, co tak naprawdę oznacza miłosierdzie z dnia na dzień - dzielenie się z tymi, którzy potrzebują miłości
Chautauqua Institution
James Forbes przy stole jego dzieciństwa na południu, gdzie jego matka i ojciec uczyli go, co tak naprawdę oznacza miłosierdzie z dnia na dzień - dzielenie się z tymi, którzy potrzebują miłości
Chautauqua Institution
Swami Dayananda Saraswati: odkrywa równoległe ścieżki samorozwoju i osiągania prawdziwego stanu współczucia. Prowadzi nas przez kolejne etapy samorealizacji, począwszy od bezradności dziecka aż do nieulękłego opiekowania się innymi.
TEDSalon 2009 Compassion
Podczas gdy każdy z nas zgodzi się, że współczucie to dobra myśl, Rabin Tabick przyznaje, że jego wykonanie związane jest z próbą sił. Wyjaśnia jak ostrożne balansowanie współczuciem i sprawiedliwością daje nam możliwość spełniania dobrych uczynków i zachowania zdrowego rozsądku.
TEDGlobal 2009
Świat kręci się wokół symetrii - od obrotu subatomowych cząstek do odurzającego piękna arabeski. Jednak kryje się w tym coś więcej niż widać na pierwszy rzut oka. Oxfordzki matematyk Marcus du Sautoy pozwala nam zerknąć na niewidzialne liczby, które łączą ze sobą wszystkie symetryczne obiekty.
TEDGlobal 2009
Becky Blanton planowała mieszkać przez rok w vanie i zwiedzać kraj, ale gdy dopadła ją depresja i skończyła się praca dorywcza, podczas wyprawy stała się bezdomna. W tym osobistym przemówieniu opisuje swoje doświadczenia z okresu, gdy była jedną z pracujących amerykańskich bezdomnych.
TEDGlobal 2009
Wenecja tonie. Aby ją ocalić, Rachel Armstrong proponuje, byśmy porzucili architekturę tworzoną z martwych materiałów i przestawili się... na architekturę, która sama rośnie. A to dzięki nie całkiem żywej substancji, która sama się naprawia i wiąże węgiel z atmosfery.
TEDGlobal 2009
Przez dziesiątki tysięcy lat nasi przodkowie pojmowali świat poprzez mity, a postęp odbywał się w tempie lodowcowym. Pojawienie się pojmowania naukowego przekształciło świat w ciągu kilku wieków. Dlaczego? Fizyk David Deutsch proponuje wyrafinowane wyjaśnienie.
TEDGlobal 2009
W miarę jak globalizacja i rozwój technologii goni nas ku nowej, zintegrowanej przyszłości, Ian Goldin ostrzega, że nie wszyscy będą mieli równy dostęp do płynących z nich korzyści. Jeśli jednak dostrzeżemy to niebezpieczeństwo w porę, możemy jeszcze polepszyć wszystkim życie.
TEDGlobal 2009
Wielokrotne używanie strzykawek, zbyt powszechne w niedofinansowanych szpitalach, zabija 1.3 miliona ludzi rocznie. Marc Koska opowiada o tym wyniszającym, globalnym problemie, wykorzystując fakty, zdjęcia i film kręcony ukrytą kamerą. Dzieli się też swoim pomysłem na rozwiązenie: niedrogą strzykawką, której nie da się użyć ponownie.
TEDGlobal 2009
Dyrygent orkiestry podejmuje się najwyższemu wyzwaniu w przywództwie: stworzeniu idealnej harmonii bez wypowiedzenia słowa. W tej urzekającej mowie, Italy Talagam demonstruje unikalne style sześciu najwiekszych dyrygentów XX wieku jednocześnie przeprowadzając istotną lekcje dla wszystkich liderów.
TEDxUSC
Na TEDxUSC, geniusz grafiki komputerowej, Paul Debevec objaśnia technologię stojącą za zwracającą na siebie uwagę Cyfrową Emily, wyjątkowo realistyczną ludzką twarzą wygenerowaną cyfrowo.
TEDxKC
John Gerzema wskazuje, że istnieje pozytywna strona niedawnego kryzysu finansowego - okazja do pozytywnej zmiany. Przemawiając na TEDxKC, identyfikuje cztery główne zmiany wpływające na nowe zachowania konsumenckie i pokazuje jak biznes ewoluuje, żeby wyjść na przeciw rozważnym konsumentom.
TEDGlobal 2009
Odtwarzając zarówno przyjemne jak i przykre dźwięki, Julian Treasure pokazuje jak dźwięk wpływa na nas na cztery istotne sposoby. Zwróć uwagę na szokujący fakt dotyczący hałaśliwych biur typu open-space.
TEDGlobal 2009
Henry Markram przekonuje, że tajemnica umysłu może zostać rozwikłana - już niedługo. Choroby umysłowe, pamięć, postrzeganie: wszystkie wynikają z aktywności neuronów i sygnałów elektrycznych. Henry Markram zamierza znaleźć wszystko to w superkomputerze, który zamodeluje wszystkie 100.000.000.000.000 synaps mózgu.
TEDGlobal 2009
Reklama zwiększa wartość produktu, zmieniając nasze postrzeganie produktu, a nie sam produkt. Rory Sutherland śmiało zakłada, że zmiana postrzeganej wartości może być równie satysfakcjonująca jak to, co uznajemy za "prawdziwą" wartość - ten wniosek ma ciekawe konsekwencje dla tego, jak postrzegamy życie.
TED2009
Twarze robotów David`a Hanson`a wyglądają i zachowują się tak jak Twoja: rozpoznają i reagują na emocje, potrafią same stroić miny. Pokaz, na żywo, "emocji" robota o twarzy Einsteina pozwala rzucić okiem na przyszłość, w której roboty będą prawdziwymi naśladowcami ludzi.
TEDGlobal 2009
400 lat po tym, jak Hudson założył port Nowy Jork, Eric Sanderson pokazuje, jak sporządził trójwymiarową mapę Mannahatta - fascynujący ekosystem wzgórz, rzek i dzikiej przyrody z czasów sprzed założenia miasta. Z dokładnością do kwartału ulic pokazuje jak wyglądał Times Square, gdy był bagnem i gdy nie dało się zamówić dostawy do domu.
TEDGlobal 2009
Pisarz Sam Martin dzieli się fotografiami dziwacznego hobby, które staje się popularne pośród posiadaczy chromosomów XY: "męskie azyle". (Są to budowane na zamówienie miejsca wypoczynku, gdzie mężczyzna może sprawować kontrolę, pracować, odprężyć się, być sobą.) Weź zimnego drinka i miłego oglądania.
TEDGlobal 2009
Kolorowe gry Beau Lotto zaskoczą Twój wzrok, ale również naświetlą to, czego zwykle nie widać: jak działa mózg. Sam zobacz jak przez zabawę Twój elastycznie działający zmysł wzroku ujawnia, w jaki sposób ewolucja podkolorowuje percepcję prawdziwego świata.
TEDGlobal 2009
Nasza kultura i życie kształtowane są przez nakładające się na siebie historie. Pisarka Chimamanda Adichie opowiada o tym, jak odkryła swoją tożsamość kulturową i ostrzega przed tym, że styczność tylko z jedną opowieścią na temat innej osoby lub kraju, jest wielkim nieporozumieniem i bardzo nas ogranicza.
TEDxUSC
Podczas konferencji TED na Uniwersytecie Południowej Kalifornii (TEDxUSC) profesor biznesu David Logan mówi o pięciu rodzajach plemion samorzutnie tworzonych przez ludzi - w szkołach, miejsach pracy, a nawet w urzędach wydających prawo jazdy. Przez zrozumienie swoich plemiennych ciągot możemy pomóc sobie wzajemnie, aby stać się lepszymi ludźmi.
TEDGlobal 2009
Każdego dnia w mieście wielkości Londynu serwowanych jest 30 milionów posiłków. Skąd więc pochodzą wszystkie te produkty żywnościowe? Architekt Carolyn Steel przedstawia codzienny cud dostarczania żywności do miast, pokazuje też jak transport żywności w starożytności ukształtował współczesny świat.
TEDGlobal 2009
Co siedem lat, projektant Stefan Sagmeister zamyka swoją nowojorską pracownię na roczny urlop, aby odmłodzić i odświeżyć swoje kreatywne spojrzenie. Sagmeister wyjaśnia, jak istotny jest czas wolny, tak często ignorowany, a także dzieli się nowymi projektami, do których powstania zainspirował go pobyt na Bali.
TEDGlobal 2009
Garik Israelian zajmuje się spektroskopią - bada widma emitowane przez gwiazdy, starając się określić ich skład i przewidzieć ich przyszłość. W swojej prelekcji niezwykle przystępnie prezentuje dziedzinę badań spektroskopowych, dzięki którym znajdziemy może niedługo planetę zdolną do utrzymania życia.
TEDGlobal 2009
Kilka tygodni po opublikowaniu Karty Współczucia (the Charter for Compassion), Karen Armstrong analizuje rolę religii w XXI wieku: Czy jej dogmaty nas podzielą? Czy może połączą nas dla wspólnego dobra? Karen przygląda się czynnikom mogącym doprowadzić do uruchomienia procesów, dzięki którym religie świata ponownie odkryją najważniejsze przykazanie.
TEDGlobal 2009
Tim Brown twierdzi, że projektanci zajmują się tworzeniem fajnych, modnych przedmiotów - choć pilące problemy takie jak dostęp do wody pitnej ujazują, że dizajn ma do odegrania ważniejszą rolę. Nawołuje do stosowania nastawionego na warunki lokalne i na współpracę, opartego na współzaangażowaniu "myślenia projektowego".
TEDGlobal 2009
Wielu uważa, że linie na mapie nie mają już znaczenia, ale Parag Khanna jest innego zdania. Za pomocą dawnych i aktualnych map tłumaczy przyczyny konfliktów na świecie i proponuje proste, lecz pomysłowe, rozwiązania każdego z nich.
TED@State
W debacie na temat pomocy zagranicznej często stanowiska przeciwników zajmują z jednej strony ci, którzy nie ufają pomocy „charytatywnej", a z drugiej ci, którzy nie wierzą w samoregulowanie się rynków. Jacqueline Novogratz proponuje rozwiązanie pośrednie, które określa mianem cierpliwego kapitału, i przedstawia obiecujące przykłady innowacyjności przedsiębiorców prowadzące do pozytywnych zmian społecznych.
TEDGlobal 2009
Taryn Simon przedstawia swoje zaskakujące ujęcie fotografii - odsłonę światów i ludzi, których w innym razie nigdy byśmy nie zobaczyli. Dzieli się dwoma projektami: jeden dokumentuje niezwykłe miejsca zwykle ukryte przed publicznością, drugi zawiera pozostające w pamięci portrety mężczyzn skazanych za zbrodnie, których nie popełnili.
TEDGlobal 2009
W wieku 14 lat chłopiec z Malawii, gdzie panowało ubóstwo i głód, zbudował wiatrak, aby dostarczać energię do swojego domu. Teraz 22-letni William Kamkwamba wystąpił dla TED po raz drugi, aby podzielić się swoją poruszającą historią o konstrukcji, która zmieniła jego życie.